Скринінги, лекція й тематична здибанка: у ВНМУ відбулись заходи до Всеукраїнського дня боротьби із раком молочної залози
Жовтень — місяць, коли щороку проводиться всесвітня інформаційна кампанія з метою підвищення обізнаності про рак молочної залози: Pinktober, або Рожовтень. Це найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок ( у чоловіків діагностують 0,5-1% випадків недуги).
У 2022 р. рак молочної залози став причиною смерті близько 670 мільйонів жінок у світі. За даними Національного канцер-реєстру, у 2023 році в Україні зареєстровано 12 683 випадків раку молочної залози, а 3 553 людини померли внаслідок хвороби.
Кожна восьма жінка в нашій країні стикається з цією недугою.
ВООЗ визначає три заходи, які мають впроваджуватися на державному рівні для зниження глобальної смертності від раку молочної залози:
- зміцнення здоров'я для раннього виявлення;
- своєчасна діагностика;
- комплексне лікування.
Відповідно до Всеукраїнського дня боротьби із раком молочної залози у ВНМУ відбулися просвітницькі й діагностичні заходи.
Університет став однією з локацій у 10 містах України, де громадська жіноча організація «Проект Кешер» провела акцію з метою турботи про жіноче здоровʼя. «Проект Кешер» прагне підвищити обізнаність жінок про цей вид раку, оскільки зараз, в умовах повномасштабного вторгнення, планові обстеження для багатьох відійшли на другий план. Це може призвести до того, що рак діагностуватимуть на пізніших стадіях, коли лікування буде набагато складнішим і дорожчим.
За підтримки ректорки ВНМУ, професорки Вікторії Петрушенко 21 жовтня для співробітників університету та студентства відбулась лекція на тему діагностики та актуальних методів боротьби з раком молочних залоз. Лекцію прочитав Іванишин Владислав Володимирович, лікар клінічний онколог, онкохірург Університетської клініки ВНМУ.
Після лекції Владислав Володимирович проводив для співробітниць вишу та здобувачок освіти скринінговий огляд молочних залоз. Крім того, для усіх охочих Прокопенко Сергій Васильович, доцентом кафедри променевої діагностики, променевої терапії та онкології, здійснював ультразвуковий скринінг молочних залоз.
Кожна жінка, яка взяла участь у заході, мала змогу отримати у подарунок спортивний бюстгальтер бренду «Shefit». З огляду на кількість жінок, котрі виявили бажання обстежитись, скринінги були продовжені також в інші дні тижня.
Всього було оглянуто 34 жінки та виконано 44 ультразвукових дослідження. За результатами обстежень у 6 жінок виявили доброякісні утворення, одній порадили пройти мамографію для уточнення діагнозу. Лише одна жінка з вікової групи 40+ проходила мамографію у 2024 році, усім іншим оглянутим цієї вікової групи були надані рекомендації щодо необхідності проходження мамографічного скринінгу.
Отримані дані підкреслюють важливість регулярних обстежень і скринінгів для своєчасного виявлення змін у молочних залозах, особливо у старшій віковій групі, де необхідність мамографії є критичною для профілактики серйозних захворювань.
Крім того, 21 жовтня з ініціативи відділу науково-просвітницьких заходів РСС доцент кафедри оперативної хірургії та клінічної анатомії, к. мед наук Андрій Володимирович Дусик провів для студентів здибанку на тему: «Інновації в лікуванні раку молочної залози: новітні підходи та результати». Були обговорені сучасні методи лікування раку молочної залози, прогресивні технології в хірургії, використання роботизованих систем та флюоресцентного зображення, а також застосування хіміотерапії, гормональної терапії та таргетних препаратів перед хірургічним втручанням для зменшення розміру пухлини.
Медіацентр ВНМУ