Студенту
Інтерну
Master
Аспіранту
Слухачу
Силабус
Кваліфікаційні роботи
Clinical ordinator
Історія кафедри
27 грудня 2024 року рішенням Вченої ради Вінницького національного медичного університету ім.М.І.Пирогова кафедрі ендокринології з курсом післядипломної освіти присвоєно ім’я професора Зелінського Бориса Олексійовича. Це перша іменна клінічна кафедра нашого університету, що є даниною пам’яті та поваги видатному клініцисту, вченому та педагогу.
Кафедра ендокринології створена у 1977 році на базі курсу ендокринології кафедри госпітальної терапії, започаткованого у 1968 році. Перші викладачі при її організації були Зелінський Б.О., Зелінський С.Ц., Слободяник О.А., Когут О.С., Гамарник Л.В. Перші роки були періодом становлення: розробки та вдосконалення методики викладання, підготовки методичної документації. Оригінальним в історії кафедри є те, що вона була першою в колишньому Радянському Союзі серед медичних вузів і на Україні.
У вересні 1981 року на базі кафедри відкрито доцентський курс факультету удосконалення лікарів. В січні 1986 рік у зв’язку із збільшенням слухачів на факультеті післядипломної освіти кафедра була перейменована на кафедру ендокринології факультету удосконалення лікарів та лікувального факультету. При цьому на факультеті ПДО іде підготовка не тільки ендокринологів, але і терапевтів, педіатрів, сімейних лікарів з усієї України.
Першим завідуючим курсом, потім завідуючим кафедрою ендокринології був д.м.н., професор Борис Олексійович ЗЕЛІНСЬКИЙ (1932-2001р.р.), за ініціативою якого була створена кафедра.
Зелінський Борис Олексійович в 1968 р. очолив організований ним курс ендокринології. В подальшому він у нашому ВНЗ створив і очолив 2 кафедри: в 1973 р. Борис Олексійович організував і очолив кафедру госпітальної терапії № 2 (теперішня кафедра внутрішньої медицини № 3), а в 1977 року у Вінницькому медінституті з його ініціативи була створена кафедра ендокринології, перша в вищих медичних навчальних закладах України та СРСР. Зелінський Б.О. перший започаткував читання лекцій по клінічній фармакології у Вінницькому медінституті.
За ініціативи Зелінського Б.О. та у співавторстві з академіком Єфимовим А.С., професором Боднарем П.М. був виданий перший в Україні підручник "Ендокринологія" для медичних вузів та "Керівництво по проведенню практичних занять з ендокринології". Видані керівництва по провідним розділам ендокринології для інтернів та лікарів "Хвороба Аддісона", "Гіпотиреоз", "Лікування цукрового діабету та його ускладнень", "Терапія невідкладних станів в загальній та гінекологічній ендокринології", "Функціональний стан серцево-судинної системи при цукровому діабеті", "Цукровий діабет 160 запитань та відповідей", "Диференційна діагностика та лікування артеріальної гіпертензії", "Від симптому, синдрому до діагнозу в ендокринології". В цілому видано 10 монографій та 30 методичних рекомендацій для лікарів-практиків по різним питанням діагностики та лікування хворих.
Під керівництвом Б.О. Зелінського захищені 18 кандидатських та одна докторська дисертація. Підготовив 6 спеціалістів для закордонних країн. Він був президентом асоціації ендокринологів Вінниччини, членом редакційної ради 4 журналів.
В 1981 році при кафедрі був створений курс післядипломної підготовки по ендокринології лікарів України, при цьому кафедра стала базовою МОЗ України по післядипломній підготовці. Проф. Зелінський Б.О. був членом Центральної методичної комісії МОЗ України, член ЦМК та голова методичної комісії по післядипломній підготовці ВМІ.
З 1974 р. по 1986 р. Зелінський Б.О. працював проректором із навчальної роботи. На цій посаді він вніс значний внесок у вдосконалення навчально-виховної роботи, впровадження прогресивних форм навчання. За участю Бориса Олексійовича і його безпосереднього керівництва вперше було створено посібник по внутрішньовузівському контролю якості підготовки спеціалістів.
Як завідуючий клінічною кафедрою проф. Зелінський Б.О. значну увагу приділяв організаційно-методичній та лікувально-профілактичній роботі як безпосередньо в клініці, так і в районах області. За його безпосередньою участю, у Вінниці був створений перший в Україні багатопрофільний клінічний ендокринологічний диспансер, впроваджені сучасні методи діагностики та лікування.
Проф. Зелінський Б.О., мав високий професіоналізм як викладач, клініцист, науковий працівник, як лектор користувався авторитетом серед студентів та лікарів, мав велику активність у виконанні професійних обов'язків, підготовці студентів та лікарів, у громадській діяльності.
Професор Б.О.Зелінський за кращу наукову роботу у 1989 році нагороджений дипломом та медаллю МВО України, за підручник ендокринології - дипломом ВДНГ СРСР, Почесною Грамотою Міністерства охорони здоров’я України.
27 грудня 2024 року рішенням Вченої ради Вінницького національного медичного університету ім.М.І.Пирогова кафедрі ендокринології з курсом післядипломної освіти присвоєно ім’я професора Зелінського Бориса Олексійовича. Це перша іменна клінічна кафедра нашого університету, що є даниною пам’яті та поваги видатному клініцисту, вченому та педагогу.
Кількість викладачів на кафедрі при її організації – 5 чоловік, нині – 8, у тому числі – 2 професори - Власенко М.В., Вернигородський В.С., 2 доценти - Паламарчук А.В., Фіщук О.О., 2 асистенти Біляєва К.С., Секрет Т.В., а також 2 чоловіки лаборантського складу.
В різний час на кафедрі працювали доценти Зелінський С.Ц., Когут О.С., Гамарник Л.В., Гончаров Л.І., Сокур С.О., Астапенко-Ніжинська З.П., асистенти Слободяник О.А., Головатюк С.В., Черноброва О.І., Кривов’яз Ю.О.
На кафедрі щорічно навчається близько 1300 студентів 4, 6 курсів медичних факультетів №1 та №2, 150 інтернів-терапевтів, педіатрів, сімейних лікарів та акушер-гінекологів, а також близько 150 лікарів-ендокринологів, терапевтів, педіатрів з усієї України, що підвищують кваліфікацію з ендокринології. При кафедрі постійно навчаються клінічні ординатори, є аспірантура, проводиться підготовка спеціалістів для інших країн через клінічну ординатуру.
Клінічною базою курсу, а потім кафедри з 1968 року став обласний клінічний ендокринологічний диспансер на 50 ліжок. У 1980 році другою базою кафедри стало відкрите при обласній лікарні ендокринологічне відділення на 60 ліжок. У 1982р. ендокринологічному диспансеру були передані приміщення колишнього онкологічного диспансеру, куди перевели як диспансер, так і відділення обласної лікарні. У 1983 році при диспансері було відкрито терапевтичне відділення, дитяче відділення, поліклінічне відділення з денним стаціонаром, хірургічне відділення на 20 ліжок, таким чином, лікарня виросла до 120 ліжок і стала найбільшою в країні ендокринологічною клінікою серед університетів і обласних спеціалізованих відділень.
З 2001 р. керівництво кафедрою ендокринології з курсом післядипломної підготовки здійснює професор, д.м.н. Власенко Марина Володимирівна (1961 р.н.), яка є підготовленою на цій же кафедрі через клінічну ординатуру та аспірантуру. У 1989 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Ліпідний обмін при хронічній недостатності кори наднирників». В 2008 році захистила докторську дисертацію на тему: «Дифузний нетоксичний зоб: генез, клініка, лікування», з 2011 року - професор. Вона є автором розділів з ендокринології у 2-х підручниках, 3 монографій, близько 300 наукових праць. Під її керівництвом підготовлено 5 спеціалістів для закордонних країн, захищено 2 кандидатських дисертації, готується ще 2. Власенко М.В. є учасником міжнародних симпозіумів по цукровому діабету та патології щитовидної залози, 15-х Європейських конгресів діабетологів (Німеччина, Греція, Данія, Іспанія), багатьох пленумів ендокринологів. Під її керівництвом клініка зареєстрована у Фармкомітеті МОЗ України як центр по виконанню світових багатоцентрових досліджень, відкрито “Центр по лікуванню ожиріння”, ”Остеопорозу” та “Кабінет діабетичної ступні”. Має державні нагороди: Заслужений лікар, нагороджена орденом “За заслуги” ІІІ ст., Почесною грамотою Верховної Ради України.
Під її керівництвом клініка зареєстрована у Фармкомітеті МОЗ України як центр по виконанню світових багатоцентрових досліджень, відкрито “Центр по лікуванню ожиріння” та “Кабінет діабетичної ступні”.
Вернигородський Віктор Сергійович, професор, доктор медичних наук
Закінчив Вінницький медичний інститут ім. М. Пирогова у 1973 році. Із 1977 по 1979 – клінічний ординатор, з 1979 по 1982 – аспірант кафедри, з 1990 – доцент. Із 1993 – завідувач курсу післядипломної освіти кафедри. З 2012 року працює на посаді професора. Захистив докторську дисертацію «Клініко-морфологічна характеристика серцево-судинної системи та медико-соціальна реабілітація хворих на цукровий діабет 2 типу». Він є автором 5 монографій, близько 270 наукових праць.
Паламарчук Анатолій Васильович, доцент, кандидат медичних наук
Закінчив Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова у 1980 р. з відзнакою. З 1980 по 1982 рр. навчався в клінічній ординатурі на кафедрі ендокринології, з 1982 року – асистент кафедри, з 2002 року – доцент. З 2001 року – завідувач учбової частини кафедри. У 1994 році захистив кандидатську дисертацію на тему: “Вплив поєднаного застосування унітіолу, оксигенотерапії та альфа-токоферолу на ліпідний обмін і перекисне окислення ліпідів у хворих на інсулінозалежний цукровий діабет”. Проходив підвищення кваліфікації в ЦОЛІУЛ в м. Москві, Ленінградському ДІУЛ, Національному медичному університеті ім. О.О.Богомольця.
Автор понад 155 статей і тез, 4 навчальних посібників, співавтор двох підручників під грифом МОЗ України.
Нагороджений Почесною грамотою Департаменту охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації та Подякою Вінницької міської ради.
Майстер спорту з легкої атлетики.
Учасник естафети Олімпійського вогню.
https://youtu.be/LXSJZEXWVg4
https://youtu.be/iXaRBLJWZaQ
Фіщук Оксана Олексіївна, доцент, кандидат медичних наук
Закінчила Вінницький медичний інститут ім. М. Пирогова у 1982 році. З 1985 – асистент кафедри, з 2002 – доцент. Працює позаштатним обласним дитячим ендокринологом із 2001 року. У 1989 – захистила кандидатську дисертацію «Лікування діабетичних ангіопатій радоново-вуглекислими ваннами». Є автором 111 наукових праць, співавтором 2-х посібників, випустила 7 методичних рекомендації.
Біляєва Катерина Сергіївна, асистент, phD
Закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова у 2009 р. Пройшла інтернатуру з 2009 по 2011 рік на базі ВОДКЛ м.Вінниці. В 2011 році пройшла курси спеціалізації з спеціальності “Дитяча ендокринологія”. З 2017 року – асистент кафедри ендокринології ВНМУ ім. М.І. Пирогова. В 2018 році пройшла курси спеціалізації з спеціальності “Ендокринологія”.
Пройшла клінічне стажування в Великобританії (дитяча ендокринологія), Leeds Teaching Hospital NHS в 2017 році.
В 2023 захистила дисертацію на тему «Вплив вітаміну D на перебіг цукрового діабету 1 типу у підлітків» на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю «Медицина».
Секрет Тетяна Вікторівна, асистент
Закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М. Пирогова з відзнакою у 2018 році.
Пройшла інтернатуру з 2018 по 2020 рр. на базі ВОКВЕЦ. З 2018 року працювала старшим лаборантом кафедри ендокринології. З 2020 р. – асистент кафедри ендокринології Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова. 2020 р. – спеціалізація «Ендокринологія». Працює над виконанням дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії.
Кафедра має необхідну площу для проведення учбової, наукової та лікувальної роботи. Кожний викладач має учбову кімнату, створений учбово-методичний кабінет, є лекційний зал. В клініці працюють біохімічна, радіоімунологічна лабораторії, кабінет функціональної діагностики. Для виконання учбової та наукової роботи клініка оснащена сучасною апаратурою, технічними засобами навчання. В учбово-методичному кабінеті міститься вся документація кафедри, магнітофон, фонотека лекцій, телевізор, необхідна учбово-методична література, в тому числі, видана кафедрою для студентів і лікарів факультету ПДО, великий набір кольорових слайдів з усіх розділів ендокринології. Постійно функціонує виставка лікарських препаратів для лікування ендокринних хворих.
Кафедрою підготовлені учбовий план та учбова програма з ендокринології для лікарів факультету ПДО, тести для комп’ютерного контролю знань, що затверджені МОЗ України. Професором Зелінським Б.О. підготовлені: підручник з ендокринології (1989), 4 монографії – «Функциональное состояние сердечно-сосудистой системы при артериальных гипертензиях», «Аддисонова болезнь», «Функциональное состояние сердечно-сосудистой системы при сахарном диабете», «Від симптому до синдрому», оригінальний посібник для хворих у вигляді питань та відповідей («Азбука больного сахарным диабетом»). Професор Власенко М.В. і доцент Паламарчук А.В. є авторами 3-х підручників і керівництв з ендокринології для іноземних студентів англійською мовою і для вітчизняних студентів. Видані методичні рекомендації по клінічному обстеженню ендокринних хворих і написанню історії хвороби, методика клінічного розбору хворих з урахуванням вимог медичної етики та деонтології. На кафедрі вперше в університеті розроблені та видані оригінальні методичні рекомендації по самостійній підготовці студентів 4, 6 курсів, клінічні ситуаційні задачі з еталонами відповідей для лікарів-курсантів факультету ПДО і студентів, що були позитивно оцінені ЦМК з ендокринології МОЗ СРСР та використані для контролю знань студентів у ряді вузів країни. Через МОЗ України, учбово-методичний кабінет видано 65 методичних рекомендацій для лікарів-інтернів, студентів з різних питань діагностики, лікування ендокринних захворювань, методики викладання. Виїзні курси підвищення кваліфікації лікарів з «Ендокринології» є бажаними і високо оцінюються курсантами в багатьох областях України.
Враховуючи значення в організації учбово-методичної роботи кафедри, на її базі була проведена І Всесоюзна навчально-методична конференція з питань викладання ендокринології, відбувся семінар по обміну досвідом.
Наукова робота кафедри.
Основним напрямком наукової роботи кафедри є вивчення патогенезу, клініки, діагностики та розробка методів лікування патології серцево-судинної системи при цукровому діабеті, патології щитовидної залози, хронічної недостатності кори наднирників і ожирінні. При цьому особлива увага приділяється дослідженню мікроциркуляції, транскапілярного обміну, кисневого забезпечення тканин, ліпідного та вітамінного обміну, патогенезу діабетичної ангіопатії та кардіопатії. Вперше розроблена методика використання донаторів сульфгідрильних груп у лікуванні діабетичного кетозу та кетоацидозу, корекції порушення ліпідного обміну, антиоксидантів у лікуванні цукрового діабету, гіпотиреозу та хронічної недостатності кори наднирників, радоновуглекислих ванн санаторію Хмільник у лікуванні діабетичних ангіопатій, Розкритий патогенез та створена класифікація артеріальної гіпотензії при хворобі Аддісона, запропонована класифікація гіпотиреозу. Співробітниками кафедри опубліковано більше 1000 наукових праць.
В 2016-2020 рр. виконувалася НДР «Розробити сучасні підходи до медико-соціальної експертизи та реабілітації хворих на гіпотиреоз».
В 2020-2025 рр. виконується НДР «Взаємозвʼязок між вуглеводним обміном, вітаміном Д3, інсулінорезистентністю та станом серцево-судинної системи в осіб з різними фенотипами ожиріння: генез, діагностика, профілактика».
На базі кафедри проведено ІІІ Республіканський з’їзд ендокринологів, засідання Президії Всесоюзного наукового товариства ендокринологів. Співробітники кафедри беруть участь у всесоюзних, республіканських з’їздах та конгресах.
При кафедрі працює науковий студентський гурток, члени якого не раз посідали призові місця на університетській та республіканських студентських наукових конференціях.
Співробітники кафедри проводять велику лікувально-консультативну роботу по удосконаленню спеціалізованої ендокринної допомоги населенню області, по підготовці кадрів і підвищенню кваліфікації лікарів різних спеціальностей з ендокринології. Доцентами постійно здійснюються консультативні прийоми хворих у поліклініці.
Щорічно кафедрою проводиться обласна науково-практична конференція з публікацією матеріалів; 2-3 декадники-семінари для лікарів різних профілів по найбільш важливих розділах ендокринології, 14-16 районних науково-практичних конференцій. Викладачі кафедри виїжджали в райони Житомирської, Київської, Чернігівської областей для консультативної допомоги населенню, яке мешкає у районах жорсткого радіологічного контролю внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Проводиться робота по диспансеризації населення: школярів, які мешкають у радиаційно-забруднених та йоддефіцитних районах Вінницької області. В роботу диспансеру, лікувальних закладів області впроваджені сучасні методики діагностики та лікування захворювань ендокринної системи.
Враховуючі значні досягнення в організації навчально-методичної, лікувально-профілактичної та наукової роботи, кафедра визнана кращою в країні, посідала призові місця в університеті.
Виховна робота кафедри
Викладачі кафедри проводять постійно бесіди з студентами з питань деонтології в медицині. Власним прикладом демонструють студентам на практичних заняттях взаємозв’язок і довіра між лікарем і хворим, розбираючи питання психології, викладаючи питання психотерапії. На засіданнях студентського гуртка демонструється ставлення до хворого, зацікавленість хворого у обговоренні своїх проблем і повне взаєморозуміння між лікарями і хворим. В лекційному матеріалі і на практичних заняттях робиться наголос на препаратах вітчизняних виробників, піднімається рейтинг вітчизняної медицини, ставляться задачі і вирішуються шляхи виконання з сторони молодих лікарів.
Співробітники кафедри приймають участь поряд з студентами і хворими в спартакіадах, конкурсах та фестивалях, тим самим наближують їх до себе.
https://youtu.be/LXSJZEXWVg4
https://youtu.be/iXaRBLJWZaQ
Штат кафедри
Власенко Марина Володимирівна
Завідувач кафедри, професор , доктор медичних наук
https://scholar.google.com.ua/citations?user=KaPHSGIAAAAJ&hl=uk
https://www.webofscience.com/wos/author/record/I-2730-2018
https://publons.com/researcher/1931094/maryna-v-vlasenko/
Закінчила Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова у 1984 р. з відзнакою. З 1984 по 1986 рр. навчання в клінічній ординаторі зі спеціальності ендокринологія при Вінницькому медичному інституті, з 1987 по 1990 рр. аспірант кафедри ендокринології, з 1990 року – асистент кафедри, з 1997 року – доцент. З 2001 року – завідувачка кафедри. В 2011 р. присвоєно вчене звання професор. У 1989 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Ліпідний обмін при хронічній недостатності кори наднирників». В 2008 році захистила докторську дисертацію на тему: «Дифузний нетоксичний зоб: генез, клініка, лікування».
Експерт МОЗ України розділ «Ендокринологія. Дитяча Ендокринологія», член Європейської асоціації діабетологів, член правління асоціації ендокринологів України, віце-президент асоціації ендокринологів Вінницької області, експерт управління охорони здоров’я Вінницької області розділ «Ендокринологія. Дитяча ендокринологія», член европейської асоціації тиреоїдологів.
Автор розділів з ендокринології у 3-х підручниках під грифом МОЗ України, 3 монографій, близько 300 наукових праць.
Під її керівництвом підготовлено 8 спеціалістів для закордонних країн, виконано та захищено 1 кандидатську дисертацію. Учасник міжнародних симпозіумів по цукровому діабету та патології щитовидної залози, Європейських конгресів діабетологів, багатьох пленумів ендокринологів.
Член редакційної колегії журналів: Міжнародний ендокринологічний журнал і Ендокринологія.
Стажування: CША, Іспанія, Словенія.
Нагороджена Почесною грамотою Департаменту охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації та Подякою Вінницької міської ради, грамотою Верховної ради України, орденом «За заслуги» 3 ступеня.
Паламарчук Анатолій Васильович
доцент, завідуючий учбовою частиною кафедри, кандидат медичних наук
https://scholar.google.com/citations?hl=uk&user=EqJrmNkAAAAJ
https://www.webofscience.com/wos/author/record/L-8605-2017
Закінчив Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова у 1980 р. з відзнакою. З 1980 по 1982 рр. навчався в клінічній ординатурі на кафедрі ендокринології, з 1982 року – асистент кафедри, з 2002 року – доцент. З 2001 року – завідувач учбової частини кафедри. У 1994 році захистив кандидатську дисертацію на тему: “Вплив поєднаного застосування унітіолу, оксигенотерапії та альфа-токоферолу на ліпідний обмін і перекисне окислення ліпідів у хворих на інсулінозалежний цукровий діабет”. Проходив підвищення кваліфікації в ЦОЛІУЛ в м. Москві, Ленінградському ДІУЛ, Національному медичному університеті ім. О.О.Богомольця.
Виконує лікувально-консультативну роботу у відділеннях ВОКВЕЦ, в лікувальних закладах міста та районах Вінницької області, здійснює виїзди по санітарній авіації.
Автор понад 155 статей і тез, 4 навчальних посібників, співавтор двох підручників під грифом МОЗ України.
Приймає участь в міжнародних, національних та регіональних конференціях, де виступає з доповідями по актуальним питанням ендокринології.
Нагороджений Почесною грамотою Департаменту охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації та Подякою Вінницької міської ради.
Майстер спорту з легкої атлетики.
Учасник естафети Олімпійського вогню.
https://youtu.be/LXSJZEXWVg4
https://youtu.be/iXaRBLJWZaQ
Вернигородський Віктор Сергійович
професор, доктор медичних наук
https://scholar.google.com/citations?user=WrArRoAAAAAJ&hl=uk
https://www.webofscience.com/wos/author/record/AAM-4796-2020
Закінчив Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова у 1973 р.. З 1977 по 1979 рр. клінічний ординатор, з 1979 по 1982 рр. аспірант кафедри, з 1983 року – асистент кафедри, з 1990 року – доцент. З 1993 року – завідувач курсом післядипломної освіти кафедри. З 2012 р. працює на посаді професора. Має вищу атестаційну категорію з ендокринології. У 1983 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Функціональний стан серцево-судинної системи при хворобі Аддісона». В 2006 р. захищена докторська дисертація на тему: “Клініко-морфологічна характеристика серцево-судинної системи та медико-соціальна реабілітація хворих на цукровий діабет 2 типу”
Він є автором 5 монографій, близько 270 наукових праць.
Фіщук Оксана Олексіївна
доцент, кандидат медичних наук
https://scholar.google.com/citations?user=TQIwu0AAAAAJ&hl=uk
Закінчила Вінницький медичний інститут ім.. М.І. Пирогова в 1982 році.
З 1985 року асистент кафедри, а з 2001 року – доцент кафедри ендокринології.
З 2000 року позаштатний обласний дитячий ендокринолог УОЗ Вінницької області.
У 1989 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Лікування діабетичної ангіопатії радоново-вуглекислими ваннами»
Є автором 111 наукових праць, співавтором 2-х посібників, випустила 7 методичних рекомендації.
В 2017 році отримала сертифікат з англійської мови, який підтверджує високий рівень володіння іноземною мовою, що відповідає загальноєвропейському стандарту В2.
Член редакційної колегії «Українського журналу дитячої ендокринології».
Неодноразово приймала участь у Міжнародних конгресах, симпозіумах, отримано 37 сертифікатів.
Біляєва Катерина Сергіївна
асистент, доктор філософії (PhD)
https://scholar.google.com.ua/citations?hl=uk&user=oMatL4sAAAAJ
https://www.webofscience.com/wos/author/record/ABD-8581-2020
Закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова у 2009 р. Пройшла інтернатуру з 2009 по 2011 рік на базі ВОДКЛ м.Вінниці. В 2011 році пройшла курси спеціалізації з спеціальності “Дитяча ендокринологія”. З 2017 року – асистент кафедри ендокринології ВНМУ ім. М.І. Пирогова. В 2018 році пройшла курси спеціалізації з спеціальності “Ендокринологія”.
Пройшла клінічне стажування в Великобританії (дитяча ендокринологія), Leeds Teaching Hospital NHS в 2017 році.
30.06.2023 захистила дисертацію на тему «Вплив вітаміну D на перебіг цукрового діабету 1 типу у підлітків» на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю «Медицина».
Секрет Тетяна Вікторівна
асистент
https://scholar.google.com.ua/citations?hl=uk&user=KKVOToQAAAAJ
Закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова у 2018 р. Пройшла інтернатуру з 2018 по 2020 роки на базі ВОКВЕЦ. З 2018 року працювала старшим лаборантом кафедри ендокринології. З 2020 року – асистент кафедри ендокринології ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
Лиштовська Наталія Петрівна
Старший лаборант
Марингевич Юлія Віталіївна
Лаборант
Новини
27 грудня 2024 року рішенням Вченої ради Вінницького національного медичного університету ім.М.І.Пирогова кафедрі ендокринології з курсом післядипломної освіти присвоєно ім’я професора Зелінського Бориса Олексійовича. Це перша іменна клінічна кафедра нашого університету, що є даниною пам’яті та поваги видатному клініцисту, вченому та педагогу.
Зелінський Борис Олексійович в 1968 р. очолив організований ним курс ендокринології. В подальшому він у нашому ВНЗ створив і очолив 2 кафедри: в 1973 р. Борис Олексійович організував і очолив кафедру госпітальної терапії № 2 (теперішня кафедра внутрішньої медицини № 3), а в 1977 року у Вінницькому медінституті з його ініціативи була створена кафедра ендокринології, перша в вищих медичних навчальних закладах України та СРСР. Зелінський Б.О. перший започаткував читання лекцій по клінічній фармакології у Вінницькому медінституті.
За ініціативи Зелінського Б.О. та у співавторстві з академіком Єфимовим А.С., професором Боднарем П.М. був виданий перший в Україні підручник "Ендокринологія" для медичних вузів та "Керівництво по проведенню практичних занять з ендокринології". Видані керівництва по провідним розділам ендокринології для інтернів та лікарів "Хвороба Аддісона", "Гіпотиреоз", "Лікування цукрового діабету та його ускладнень", "Терапія невідкладних станів в загальній та гінекологічній ендокринології", "Функціональний стан серцево-судинної системи при цукровому діабеті", "Цукровий діабет 160 запитань та відповідей", "Диференційна діагностика та лікування артеріальної гіпертензії", "Від симптому, синдрому до діагнозу в ендокринології". В цілому видано 10 монографій та 30 методичних рекомендацій для лікарів-практиків по різним питанням діагностики та лікування хворих.
Під керівництвом Б.О. Зелінського захищені 18 кандидатських та одна докторська дисертація. Він був президентом асоціації ендокринологів Вінниччини, членом редакційної ради 4 журналів.
В 1981 році при кафедрі був створений курс післядипломної підготовки по ендокринології лікарів України, при цьому кафедра стала базовою МОЗ України по післядипломній підготовці. Проф. Зелінський Б.О. був членом Центральної методичної комісії МОЗ України, член ЦМК та голова методичної комісії по післядипломній підготовці ВМІ.
З 1974 р. по 1986 р. Зелінський Б.О. працював проректором із навчальної роботи. На цій посаді він вніс значний внесок у вдосконалення навчально-виховної роботи, впровадження прогресивних форм навчання. За участю Бориса Олексійовича і його безпосереднього керівництва вперше було створено посібник по внутрішньовузівському контролю якості підготовки спеціалістів.
Як завідуючий клінічною кафедрою проф. Зелінський Б.О. значну увагу приділяв організаційно-методичній та лікувально-профілактичній роботі як безпосередньо в клініці, так і в районах області. За його безпосередньою участю, у Вінниці був створений перший в Україні багатопрофільний клінічний ендокринологічний диспансер, впроваджені сучасні методи діагностики та лікування.
Проф. Зелінський Б.О., мав високий професіоналізм як викладач, клініцист, науковий працівник, як лектор користувався авторитетом серед студентів та лікарів, мав велику активність у виконанні професійних обов'язків, підготовці студентів та лікарів, у громадській діяльності.
Алгоритм дій під час повітряної тривоги
на кафедрі ендокринології
- Ø При сигналі “Повітряна тривога” проведення заняття незалежно від формату (онлайн чи офлайн) зупиняється.
- Ø Студенти під керівництвом викладача, який проводить заняття, організовано виходять з учбової кімнати.
- Ø Викладач перевіряє, чи всі студенти вийшли з учбової кімнати.
- Ø Студенти у супроводі викладача організовано спускаються в укриття.
- Ø По закінченню сигналу “Повітряна тривога” студенти та викладачі вирушають до учбової кімнати для продовження заняття.
Зав. кафедрою ендокринології Марина ВЛАСЕНКО
Графік консультацій та відпрацювань на 2024-2025 н.р.
До уваги студентів 4 та 6 курсів
Відповідно до Положення про організацію навчального процесу у ВНМУ консультації та відпрацювання на кафедрі ендокринології в 2024-2025 н. р. будуть проводитися в суботу з 09.00 до 14.00 год. (лише за попереднім записом).
До 15 год. п’ятниці необхідно зареєструватися в телеграм-каналі кафедри ендокринології (https://t.me/+7qyp6GJHd30wZTNi) вказавши прізвище, ім’я, курс, групу, тему занять.
Порядок проведення відпрацювань академічної заборгованості (пропусків та незадовільних оцінок) на кафедрі ендокринології:
- відпрацювання студентами пропусків практичних занять («Чергування» або «Відпрацювати в мережі занять») проводиться своєму викладачеві на черговому занятті (не більше 2-х тем (1 блок);
- відпрацювання студентами пропусків практичних занять («Причина поважна», «Прогул») проводиться у консультативний день (не більше 4-х тем (2 блоки) у суботу);
- незадовільні оцінки («2») студенти відпрацьовують своєму викладачеві - (не більше 2-х тем).
- відпрацювання студентами пропусків практичних занять здійснюються протягом двох тижнів (якщо пропущені заняття не будуть відпрацьовані, студент до подальших занять на кафедрі не допускається).
ГРАФІК ПРИЙОМУ ВІДРОБОК ТА КОНСУЛЬТАЦІЙ (субота)
|
ПІБ викладача |
Дата відробки |
Місце відробки |
1 |
доцент Паламарчук А.В. |
|
Кафедра |
2 |
професор Вернигородський В.С. |
|
Кафедра |
3 |
доцент Фіщук О.О. |
|
Денний стаціонар |
4 |
асистент Секрет Т.В. |
|
Денний стаціонар |
Зав. кафедрою ендокринології Марина ВЛАСЕНКО
База кафедри:
Вінницький обласний клінічний ендокринологічний центр, вул. Діонісія Міклера, 34
Тел./факс кафедри 0432 531735
Електронна пошта: endocrinology@vnmu.edu.ua
Контактна інформація
E-mail: endocrinology@vnmu.edu.ua
м. Вінниця, вул. Діонісія Міклера, 34 (Вінницький обласний клінічний ендокринологічний центр),
Тел/факс (0432) 531735
З викладачем можна зв’язатися в Microsoft Teams за його прізвищем ім’ям та по батькові, або через електронну пошту: endocrinology@vnmu.edu.ua.
ДО УВАГИ СТУДЕНТІВ 4 та 6 КУРСІВ
КАФЕДРА ЕНДОКРИНОЛОГІЇ ЗНАХОДИТЬСЯ НА БАЗІ ВІННИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КЛІНІЧНОГО ЕНДОКРИНОЛОГІЧНОГО ЦЕНТРУ (РАЙОН П’ЯТНИЧАНСЬКОГО ПАРКУ, вул.Діонісія Міклера, 34).
ЇХАТИ:
АВТОБУСИ № 5, 11
МАРШРУТНІ ТАКСІ: 5А, 11А, 11Б, 8Б, 31, 10A
КАФЕДРА ЕНДОКРИНОЛОГІЇ
Для входу в Google Disk необхідно зробити наступне:
1. Зайти за посиланням:
Для студентів (по різних курсах і спеціальностях) є посилання на сторінці кафедри. https://www.vnmu.edu.ua/%D0%BA%D0%B0%D1%84%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%B0-%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%97
2. Ввести свій логін (як в Microsoft Teams): t000000@vnmu.edu.ua (у кожного свій), пароль (з електронного журналу)
3. Підтвердити акаунт номером телефоном і електронною поштою.
4. І ви входите в Google Disk кафедри ендокринології.
Ознайомтеся з відеолекціями співробітників кафедри можна в yotube.
1. Цукровий діабет. Діагностика і контроль. Проф. Власенко М.В.
https://www.youtube.com/watch?v=ducBW16s498&t=51s
2. Лікування цукрового діабету. Високий цукор, гіпоглікемія. Проф. Власенко М.В.
https://www.youtube.com/watch?v=yy0G-CUezCA&t=3359s
3. Йододефіцит. Проф. Власенко М.В.
https://www.youtube.com/watch?v=nrgyGtmfzyY
4. Вузловий зоб. Доц. Паламарчук А.В.
https://www.youtube.com/watch?v=YqwJOXw4yQI&t=2419s
5. Вторинна або симптоматична артеріальна гіпертензія. Проф. Вернигородський В.С.
https://www.youtube.com/watch?v=ymZIbDUyp00&t=1756s
6. Проблеми росту Доц О О Фіщук
https://www.youtube.com/watch?v=mYhQI6cyK3c
test
Наукова діяльність
Основним напрямком наукової роботи кафедри є вивчення патогенезу, клініки, діагностики та розробка методів лікування патології серцево-судинної системи при цукровому діабеті, патології щитовидної залози, хронічної недостатності кори наднирників і ожирінні. При цьому особлива увага приділяється дослідженню мікроциркуляції, транскапілярного обміну, кисневого забезпечення тканин, ліпідного та вітамінного обміну, патогенезу діабетичної ангіопатії та кардіопатії. Вперше розроблена методика використання донаторів сульфгідрильних груп у лікуванні діабетичного кетозу та кетоацидозу, корекції порушення ліпідного обміну, антиоксидантів у лікуванні цукрового діабету, гіпотиреозу та хронічної недостатності кори наднирників, радоновуглекислих ванн санаторію Хмільник у лікуванні діабетичних ангіопатій, Розкритий патогенез та створена класифікація артеріальної гіпотензії при хворобі Аддісона, запропонована класифікація гіпотиреозу. Співробітниками кафедри опубліковано більше 1000 наукових праць.
В 2016-2020 рр. виконувалася НДР «Розробити сучасні підходи до медико-соціальної експертизи та реабілітації хворих на гіпотиреоз».
В 2020-2025 рр. виконується НДР «Взаємозвʼязок між вуглеводним обміном, вітаміном Д3, інсулінорезистентністю та станом серцево-судинної системи в осіб з різними фенотипами ожиріння: генез, діагностика, профілактика».
Впровадження методик і технологій у лікувально-діагностичний процес КНП «ВОКЕЦ ВОР»
2021 рік – 13
2022 рік – 15
2023 рік – 16
2024 рік – 14
Література, що видана кафедрою
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ВИДАНОЇ ВИКЛАДАЧАМИ КАФЕДРИ ЕНДОКРИНОЛОГІЇ
1. Ефимов А.С., Бондар П.Н., Зелинский Б.А. Эндокринология. - Київ.: Вища школа. - 1983. - 328 с.
2. Зелинский Б.А., Функциональное состояние сердечно-сосудистой системы при сахарном диабете. Киев: Здоровье -1984. - 141 с.
3. Зелинский Б.А. Аддисонова болезнь. - К.: Здоров'я. - 1988. - 448 с.
4. Бондар П.Н., Зелинский Б.А. Руководство к практическим занятиям по эндокринологии. - Киев., Вища школа. - 1989. - 287 с.
5. Зелинский Б.А. Ожирение. Методические рекомендации. Винница: 1990 - 28 с.
6. Зелинский Б.А., Гамарник Л.В. Сахарный диабет и хирургические вмешательства. Методические рекомендации. Винница: 1994 г., - 15 с.
7. Зелінський Б.О. Фармакотерапія невідкладних станів при ендокринних захворюваннях. - Вінниця - 1995 - 63 с.
8. Зелинский Б.А., Зелинская Н.Б. Дифференциальная диагностика зоба. Методические рекомендации. Винница: 1995. - 20с.
9. Зелинский Б.А., Зелинский А.А. Лечение сахарного диабета и его осложнений. – Одесса. - 1996 - 156с.
10. Зелинский Б.А., Зелинская Н.Б. Диабетическая стопа. Методические рекомендации. Винница: 1996 - 22 с.
11. Зелинский Б.А., Зелинская Н.Б. Сахарный диабет. 160 вопросов и ответов. – Винница: 1997.- 147 с.
12. Зелинский Б.А., Зелинская Н.Б. Гипотиреоз. – Винница: 1998. - 115 с.
13. Зелінський Б.О., Шевчук В.І. та інші. Медико-соціальна експертиза хворих на ендокринну патологію. Методичні рекомендації. – Вінниця: 1998 - 46 с.
14. Зелинская Н.Б. Лечение заболеваний щитовидной железы. Винница, 1999 - 47 с.
15. Зелінський Б.О., Власенко М.В., Паламарчук А.В. Методичні рекомендації з клінічного обстеження хворих, написання і оформлення навчальної історії хвороби з ендокринології. – Вінниця. – 2003.- 36с.
16. Власенко М.В., Паламарчук А.В. Протокол діагностики та лікування хворих із вузловою формою зоба. – Вінниця. –2003.- 71 с.
17. Пам’ятка з діагностики захворювань щитоподібної залози / А.В.Паламарчук, М.В.Власенко/ Вінниця, 2005. – 11с.
18. Вернигородський В.С., Думін Л.В., Вернигородська М.В., Довгопалюк Т.В. Реабілітація хворих на цукровий діабет на санаторно-курортному етапі (посібник). Вінниця, 2007. – 148с.
19. Власенко М.В., Сокур С.О., Паламарчук А.В., Багрій А.В. Ожиріння. – Вінниця. -2008. – 12с.
20. Endocrinology. Textbook/Study Guide for the Practical Classes. Ed. By Petro M. Bodnar: - Vinnytsya: Nova Knyha Publishers, 2008.-496 p.
21. Тронько М.Д., Власенко М.В. Дифузний нетоксичний зоб у підлітків: генез, діагностика, лікування. Вінниця : Тезис. – 2008. -308с.
22. Власенко М.В., Паламарчук А.В., Вернигородський В.С. та ін. Невідкладні стани в ендокринології. РВХ «Ферзь», 2010, .104с.
23. Ендокринологія: навч.посіб.для студ. вищ. навч. закладів/за ред. проф. П.М. Боднара. – Вінниця: Нова Книга, 2012с., - 360с.
24. Власенко М.В., Паламарчук А.В., Прудиус П.Г. Діагностика та лікування хворих із вузловою формою зоба. К..:Видавничий дім Медкнига, 2019. – 72с.
25. Ендокринологія: підручник. За ред. Ю.І. Комісаренко, Г.П. Михальчишин - Вид. 5, перероб. та доп. – Вінниця. Нова Книга, 2020. – 536с.
26. Ендокринологія: підручник (П.М. Боднар, Г.П. Михальчишин, Ю.І. Комісаренко та ін.) За ред. професора П.М. Боднара, - Вид. 4, перероб. та доп. – Вінниця. Нова Книга, 2017. – 456с.
27. Власенко М.В., Біляєва К.С., Паламарчук А.В. та ін. Лабораторна діагностика, діагностичні тести в ендокринології. - Видавничий дім Медкнига, Київ. – 2021. – 120с.
28. Власенко М.В., Вернигородський В.С., Паламарчук А.В. та ін. Інтенсивна терапія в ендокринології. Нвч.-метод. посіб. — К.: Видавничий дом «Медкнига», 2021. — 144 с.
29. Вернигородський В.С., Власенко М.В., Вернигородська М.В., Фетісрва Н.М., Паламарчук А.В., Фіщук О.О. Медико-соціальна експертиза та реабілітація хворих з ендокринною патологію. Посібник. – Вінниця. – 2017. – 124 с.
30. Власенко М.В., Кривов’яз Ю.О. Школа контролю цукрового діабету (для пацієнта). Частина 1. – Вінниця. Видавництво ТОВ «Медіа Дім «РІА», 2021. – 150 с.
31. Власенко М.В., Паламарчук А.В., Прудиус П.Г. Діагностика та лікування хворих із вузловою формою зоба. Методичні рекомендації – 2-ге вид., доп. - К..:Видавничий дім Медкнига, 2021. – 72с.
32. Власенко М.В., Кривов’яз Ю.О. Актуальні питання внутрішньої медицини (розділ 10 «Діагностика цукрового діабету. Основні принципи і найчастіші помилки»). Львів, «Новий Світ-2000», 2022. – 340 с.
33. Власенко М.В. Здорові нирки при цукровому діабеті (рекомендації). Вінниця, «СахарОК», 2022. – 21 с.
34. Маньковський Б.М., Власенко М.В., Кривов’яз Ю.О.. Школа контролю цукрового діабету (для пацієнтів). Частина 2. Ускладнення. - Вінниця, Видавництво ТОВ «Медіа Дім «РІА», 2023. – 167 с
35. Педіатрія: у 3-х т. Том 3: Розділ 5. Ендокринологія. Біляєва К. За редакцією Катілова О., Варзаря А., Валіуліса А, Дмитрієва Д. та ін. Вінниця: Нова Книга, 2023. – 544 с. (297-354 с.)
36. Власенко М.В., Кривов’яз Ю.О. Хвороба нирок при цукровому діабеті. Київ, ТОВ «Видавничий дім Медкнига», 2023. – 86 с.
37. Власенко М.В., Маньковський Б.М. «Інсулінотерапія. Керівництво для лікарів». Вінниця, Видавництво ТОВ «Медіа Дім «РІА», 2024. – 99 с.
Контакти
Base of departments:
Vinnytsia Regional Clinical Endocrinology Center, st. Dionysia Miklera, 34
Tel./fax departments 0432 531735
E-mail: endocrinology@vnmu.edu.ua
Контактна інформація
E-mail: endocrinology@vnmu.edu.ua
м. Вінниця, вул. Діонісія Міклера, 34 (Вінницький обласний клінічний ендокринологічний центр),
Тел/факс (0432) 531735
З викладачем можна зв’язатися в Microsoft Teams за його прізвищем ім’ям та по батькові, або через електронну пошту: endocrinology@vnmu.edu.ua.