Студенту
Інтерну
Master
Слухачу
Силабус
Вибіркові курси
Кваліфікаційні роботи
Clinical ordinator
Історія кафедри
У 1930 році в м.Вінниці був відкритий заочний медичний інститут - філія Всеукраїнського інституту заочної медичної освіти (ВІЗМО). У 1931 році була заснована кафедра гістології. Першим керівником кафедри став лікар-патологоанатом Н.А.Вакуленко (1890-1962), асистентом працював лікар Г.П.Барановський. У 1932 році Вінницький заочний медичний інститут реорганізований у вечірній виробничий інститут. У 1934 році наказом Народного Комісара охорони здоров'я України у Вінниці було організовано стаціонарний медичний інститут.
1935 року кафедру очолив професор В.Е.Фомін (1876-1940)-вихованець московського університету. Завдяки проф. В.Е.Фоміну кафедра була добре обладнана, забезпечена реактивами. Асистентами працювали В.Д.Буховець, Г.И.Кашлакова, С.А.Плетньов і Є.П.Топчієва. Дослідження В.Е.Фоміна були присвячені вивченню розвитку жирової тканини (докторська дисертація "До питання про розвиток жирової тканини в деяких ссавців", Москва, 1917). У 1937 році проф. В.Е.Фомін видав свої лекції " Спеціальна гістологія з ембріологією" (м.Вінниця, 1937).
У довоєнний період кафедра забезпечувала , в основному, навчальний процес.
В роки німецько-фашистської окупації устаткування кафедри було знищено.
Після звільнення м.Вінниці від фашистських загарбників медінститут відновив свою роботу і завідувачем кафедрою у серпні 1944 року був обраний канд.мед.наук І.В.Алмазов (1903-1972). Завдяки зусиллям І.В.Алмазова й асистентів І.Д.Гайдея, П.Ф.Шамрая, В.Д.Ваколюк кафедра була цілком відновлена і створені всі умови для проходження студентами курсу гістології, цитології, ембріології, тоді ж розпочалась наукова діяльність.
Алмазов І.В.
В роки керівництва кафедрою професора І.В.Алмазова (1944-1969) основні наукові дослідження стосувалися вивчення морфології крові і кровотворних органів в нормі і патології, вікової і порівняльної морфології органа зору людини і лабораторних тварин . У 1950 році І.В.Алмазовим була захищена докторська дисертація "Походження кров'яних пластинок". Асистентом І.Д.Гайдеєм були вивчені гістологічні особливості передміхурової залози і яєчника людини в онтогенезі, асистентом П.Ф.Шамраєм - вікові особливості морфології матки жінок репродуктивного періоду, а також вікові зміни і порівняльну морфологію шишкоподібної залози (епіфізу) людини і деяких хребетних тварин. У 1964 році захистила кандидатську дисертацію ас. В.Д.Ваколюк на тему: "Порівняльна морфологія волокон Пуркін’є провідної системи серця людини і тварин". У кандидатській дисертації асистента П.Ф.Шамрая "Зміни клітин раньового інфільтрату в організмі і культурі тканин " (1966) було встановлено, що в процесі загоюваня ран і в умовах культури тканин лімфоцити і моноцити раньового інфільтрату трансформуються у вільні макрофаги і фібробласти.
У липні 1969 року професор І.В.Алмазов через хворобу пішов на пенсію і у серпні того ж року кафедру очолив доц. П.Ф.Шамрай (з 1966 р. кандидат медичних наук). На практичних заняттях студенти були забезпечені робочимими місцями з мікроскопами і наборами мікропрепаратів. Теоретичний матеріал добре підкріплювався таблицями, муляжами, кольоровими слайдами, електронними мікрофотографіями та діагностикою мікропрепаратів. На лекціях і практичних заняттях широко застосовувались технічні засоби навчання. Проводилась значна робота, спрямована на удосконалювання навчального процесу, оптимізацію його і підвищення ефективності навчання занять із загальної та спеціальніої гістології. Лабораторія кафедри обладнувалась необхідною апаратурою і реактивами, виконанувались наукові дослідження.
Шамрай П.Ф.
Доц.П.Ф.Шамраєм у 1980 році захищена докторська дисертація "Морфологія раньового процесу в умовах впливу пестицидів в експерименті".
Склад кафедри на початку 80-х рр..
Зліва направо (у першому ряду): доц..А.В.Ричко, доц..А.Ю. Іваненко, проф.П.Ф.Шамрай, доц.Е.А. Безкоровайна, доц. Р.П.Піскун;
другий ряд: ст.лаб. В.Д.Шаталюк, ас. Н.В.Кульчиковська, лаб. Р.А. Чуб, ас. В.П.Шевельов, ас. В.В.Кравчук, лаб. Л.М.Шаховцева, ст.лаб. В.М.Онікієнко.
У 1980 р. захистила кандидатську дисертацію асистент Р.П. Піскун на тему: «Влияние производных феникаберана на течение експериментального атеросклероза в сравнении с клофибратом». Отримані дані на основі вивчення гістологічної структури внутрішніх органів зафіксували зворотній розвиток атеросклеротичних змін при холестериновому атеросклерозі в кроликів та дозволили більш повно представити фармакологічні властивості досліджуваних препаратів. Результати проведених досліджень використовувались при клінічному застосуванні феникаберану і враховувались при складанні матеріалів у фармакологічний Комітет МЗ СРСР по характеристиці його властивостей.
У 1985 р. асистент кафедри Н.В. Кульчиковська захистила кандидатську дисертацію «Морфологические изменения вилочковой железы, селезёнки и лимфатических узлов под влиянием полихлорпинена и тетраметилтиурамдисульфида».
Співробітники кафедри брали участь у з'їздах і конференціях, успішно виступали з науковими доповідями на VI, VШ і IX Всесоюзних з'їздах анатомів, гістологів і ембріологів (1958, 1974, 1981), на I Українському з'їзді анатомів, гістологів і ембріологів (1980), VI Української Республіканської конференції анатомів, гістологів і ембріологів (1975), I з'їзді патологоанатомів УРСР (1970), У Всесоюзній науковій конференції по новітніх питаннях гігієни застосування пестицидів (1975), V конференції по віковій морфології при Академії педагогічних наук (1961), республіканській конференції при Академії наук УРСР (1982) і на ряді інших з'їздів і конференцій. У 1972 р. доц. П.Ф. Шамрай був делегатом V-го Міжнародного конгресу по сільській медицині (м. Варна, Болгарія), де виступав з доповіддю "Особливості загоєння ран шкіри під впливом поліхлорпінену". Доц. А.В. Ричко в 1976 році брав участь у роботі Міжнародного симпозіуму по нейросекреції.
1985р. кандидатську дисертацію по темі “Структурне забезпечення резорбції макромолекул лімфатичними судинами брижі тонкої кишки кроля” захистив асистент Король А.П.
На початку 1989р. через важку хворобу пішов з посади завідуючого кафедрою проф. П.Ф. Шамрай.
Далі три роки, з 1989 до вересня 1992 року, кафедру гістології, цитології та ембріології очолювала доцент Е.А. Безкоровайна.
У цей період (1989р.) захистила дисертацію ас. В.М. Онікієнко на тему «Морфогенез костной ткани при корелляции иммобилизационного стресса сукцинатом натрия». На кафедрі гістології працювала з 1983р. по 1998р.(продовжила свою діяльність у НДЦ нашого університету).
На цьому ж етапі (1990р.) була захищена кандидатська дисертація асистентом В.В. Кравчуком: «Посттравматическая регенерация печени при хроническом воздействии полихлорпиненом».
Восени 1992 року доц. Р.П. Піскун захистила докторську дисертацію: «Функциональная морфология внутренних органов при экспериментальном холестеринозе препаратами различного механизма действия». Наступного року вона очолила кафедру медичної біології та отримала наукове звання професора.
У 1992 році на посаду завідувача кафедри був призначений доктор медичних наук Пушкар М.С., який очолював кафедру до 2015 року.
ПУШКА́Р Михайло Степанович (25. 10. 1940, м. Хирів, нині Самбірського р-ну Львівської обл.). Доктор медичних наук (1992), професор (1993). Закінчив з відзнакою Вінницький медичний інститут ім. М. І. Пирогова (1966), де відтоді й працював: аспірант (1966–1969), асистент (1969–1979), доцент (1979–1992) кафедри патологічної анатомії, завідувач підготовчого відділення (1969–1984), завідувач кафедри гістології, цитології та ембріології (1992–2015). Автор понад 200 наукових праць, в т. ч. підручників англійською мовою, раціоналізаторських пропозицій. Пише вірші. Автор численних поетичних збірок. Напрямки наукових досліджень: екологічна морфологія. Протягом багатьох років був членом редакції університетської газети «Молодий медик», керівником радіокомітету (1968–1980), очолював Раду молодих вчених Вінницького медичного інституту (1972–1974), школу молодого лектора (1984–1988). Відмінник охорони здоров’я.
Пушкар Михайло Степанович
Науковий напрям кафедри на даному етапі - це експериментальні дослідження впливу на дорослий організм і потомство малих доз пестицидів, цитостатиків, - дослідження імунної системи і імунопатологічних станів, дія на організм малих доз природної радіації у вигляді радонових лікувальних ван.
У 2003 р. Пивоварова Л.П. захистила кандидатську дисертацію: “Морфофункціональні зміни в міокарді щурів при дії малих доз симазину та їх корекція тимогеміном” та аспірант Тереховська О.І. захистила кандидатську дисертацію на тему: “Структура тимуса потомства щурів після попереднього впливу на них пестицидом симазином і можливості корекції”.
У 2004 році Маєвський О.Є. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Морфологічні критерії корекції мексидолом змін в печінці щурів після кріодеструкції шкіри» під керівництвом проф. Гунаса І.В.(асистент кафедри з 2003р.).
У 2011 році Черепаха О.Л. захистила кандидатську дисертацію на тему: « Особливості зв’язків показників гемодинаміки з антропометричними параметрами підлітків різних соматотипів.»
У 2012 році Маєвський О.Є. захистив докторську дисертацію на тему: «Конституціональні та вікові закономірності змін сонографічних морфо-функціональних параметрів серця у здорових юнаків та дівчат.»
У 2015 році О.Є Маєвський отримав вчене звання професора та очолив кафедру.
Маєвський Олександр Євгенович
У 2015 році Макарова О.І. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Морфологічні зміни в легенях щурів у віддалений період після опіку шкіри та за умов його корекції комплексними інфузійними препаратами»
У 2016 році Кисельова Тетяна Миколаївна захистила кандидатську дисертацію на тему: «Морфологічні зміни у печінці щурів за умов аутоімунного пошкодження та при радіотерапії»
У 2017 році Макарчук І.М. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Конституціональні особливості юнаків і дівчат Поділля хворих на вугрову хворобу»
У 2017 році Гненна В.О. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Морфометричні параметри щитоподібної залози практично здорових чоловіків і жінок».
У 2019 року до колективу кафедри доєдналась Черних Марія Олександрівна , кандидат медичних наук, Тема дисертації: "Ішемічна хвороба серця на тлі недиференційованої дисплазії сполучної тканини: особливості перебігу, аспекти діагностики та прогнозу"
У 2021 році Рекун Т.О. захистила дисертаційну роботу «Порівняльна морфологічна характеристика клітинних диферонів епітелію стравохідно-шлункового переходу у пренатальному онтогенезі людини» на здобуття вченого звання кандидата медичних наук.
Колектив кафедри у 2012 році.
проф. Маєвський О.Є., доц. Король А.П., проф. Пушкар М.С., ст.викл. Шевельов В.П., лаб. Мазайкін О.В., лаб. Мазайкіна Н.Б., ас. Гриценко А.С., ас. Макарова О.І., ас. Гненна В.О., лаб. Шаховцева Л.М., ас. Макарчук І.М., доц. Тереховська О.І., ас. Черепаха О.Л., доц. Кульчиковська Н.В.
О.Є. Маєвський очолював кафедру до 31.01.2019р. Нині - завідувач кафедри технологій медичної діагностики та лікування Навчально-наукового центру "Інститут біології та медицини" Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
З лютого по серпень 2019 року кафедру очолював д.медн., проф. Вернигородський С.В.
Проф. Вернигородський С.В. із студентами – переможцями ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «гістологія, цитологія, ембріологія» м.Полтава, 2019р.
З вересня 2019 року кафедру очолює кандидат медичних наук, доцент Анатолій Петрович Король.
У 2021 році відбувся захист дисертаційної роботи на здобуття наукового ступеня доктора філософії Миронова Є.В. на тему «Структурні зміни в шкірі після термічного опіку та їх корекція колоїдно-гіперосмолярними розчинами (експериментальне дослідження)».
У 2023 році відбувся захист дисертаційної роботи на здобуття наукового ступеня доктора філософії Щербич Ю.В. на тему «Структурні зміни печінки щурів різного віку на тлі гіпергомоцистеїнемії (експериментальне дослідження)».
Колектив кафедри 2021р.
Лаб. Мазайкін О.В., доц.. Рекун Т.О., доц.. Тереховська О.І., проф.. Пушкар М.С., ст..викл. Шевчук С.М., доц.. Черних М.О., зав.кафедри, доц.. Король А.П., доц.. Черепаха О.Л., ас. Стельмащук О.А.
Сьогодні кафедра активно працює над удосконаленням методик проведення практичних занять і лекцій, для чого усіляко застосовуються методи інтерактивного навчання, сучасні наглядні матеріали. Працює студентське наукове товариство. Колектив кафедри приймає участь у суспільному житті університету.
У 2024 році до колективу кафедри доєднались:
Гунас Ігор Валерійович - доктор медичних наук, професор, академік Міжнародної академії інтегративної антропології (МАІА), віце-президент МАІА, член International Federation of Associations of Anatomists (ПАР), European Federation for experimental Morphology (Німеччина) та Наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України, член редакційних колегій журналів «Вісник морфології», «Biomedical and biosocial anthropology» та «Вісник Вінницького національного медичного університету». Нагороджений вищою відзнакою НТ АГЕТ України «Золота медаль В.О. Беца», Почесними грамотами МОЗ України, Академії медичних наук України та Вінницької обласної державної адміністрації. Тема докторської дисертації: «Реакція печінки щурів на пошкодження, яке індуковане локальною гіпер- та гіпотермією шкіри». Опублікував понад 260 праць, підготував 5 докторів і 19 кандидатів наук.
Шкарупа Володимир Миколайович
У 1993р. закінчив Державний Львівський університет ім. І.Франка, біологічний факультет. У 2003р .закінчив аспірантуру кафедри загальної та молекулярної генетики біологічного факультету Київського Національного університету ім. Т. Шевченка. У 2009 році захистив кандидатську дисертацію «Кількісний аналіз цитогенетичних ефектів діоксидину, тіофосфаміду та мітоміцину С в клітинах Allium cepa L.» за спеціальністю 03.00.15 –генетика. З 2010 по 2016рр. старший науковий співробітник відділу медичної генетики ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України». У 2020 р. захистив докторську дисертацію «Гумінові речовини як модифікатори мутагенезу» за спеціальністю 03.00.15 –генетика. З вересня 2016р. по грудень 2024р. на посаді зав.каф. медичної біології ВНМУ ім. М.І. Пирогова. З грудня 2024р. співробітник кафедри гістології.
Штат кафедри
Король Анатолій Петрович
доцент, завідувач кафедри, кандидат медичних наук
Гунас Ігор Валерійович
професор, д. мед. н.
Тема докторської дисертації: «Реакція печінки щурів на пошкодження, яке
індуковане локальною гіпер- та гіпотермією шкіри».
Шифр наукової спеціальності: 14.03.01 – нормальна анатомія.
Шкарупа Володимир Миколайович
, доктор біологічних наук
У 2009 році захистив кандидатську дисертацію «Кількісний аналіз цитогенетичних ефектів діоксидину, тіофосфаміду та мітоміцину С в клітинах Allium cepa L.» за спеціальністю 03.00.15 –генетика.
З 2010 по 2016рр. старший науковий співробітник відділу медичної генетики ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України».
У 2020 р. захистив докторську дисертацію «Гумінові речовини як модифікатори мутагенезу» за спеціальністю 03.00.15 –генетика.
З вересня 2016р. по грудень 2024р. на посаді зав.каф. медичної біології ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
З грудня 2024р. співробітник кафедри гістології.
Google Scholar
Гриценко Антоніна Сергіївна
ст. викладач, завуч кафедри
2004-2012рр. працювала на посаді асистента кафедри патофізіології ВНМУ ім.М.І Пирогова. З 2012р – співробітник кафедри гістології.
Відповідальна за ведення методичної документації на кафедрі.
2019-2025рр. –аспірант кафедри гістології ВНМУ ім. М.І.Пирогова.
Член Наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України, European for Experimental Morphology, International Federation of Associations of Anatomy
Google Scholar
Тереховська Олена Іванівна
доцент, кандидат медичних наук
У 2003р. захистила кандидатську дисертацію на тему: “Структура тимуса потомства щурів після попереднього впливу на них пестицидом симазином і можливості корекції”.
Є автором 56 публікацій.
Член Наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України, European for Experimental Morphology, International Federation of Associations of Anatomy
Google Scholar
Черепаха Олена Леонідівна
доцент, кандидат медичних наук
З лютого 2005 року старший лаборант кафедри гістології, з вересня 2005 року по серпень 2007 року асистент стажист кафедри гістології, з вересня 2007 року по лютий 2015 року асистент кафедри гістології, з лютого 2015 року по теперішній час – доцент кафедри гістології.
У 2012 році захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності нормальна фізіологія 14.03.03 на тему
“Особливості зв’язків показників гемодинаміки гомілки з антропометричними параметрами підлітків різних соматотипів”
Проходила стажування з гістології, в країнах, що входять до ОЕСР/ЄС з 27 по 30 листопада 2017 року. – The western Galilee. Israel, Nahariya.
Автор 36 наукових праць з них 7 статей у журналах, які відноситься до наукометричної бази Scopus та 1 стаття у журналі, який відноситься до наукометричної бази Web of science. Співавтор 3 посібників затверджених у МОЗ.
Член Наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України, European for Experimental Morphology, International Federation of Associations of Anatomy.
Google Scholar
Рекун Тетяна Олександрівна
доцент, кандидат медичних наук
Гненна Валентина Олегівна
доцент, кандидат медичних наук
В 2004р. – лікар-інтерн Вінницької обласної лікарні ім. М. І. Пирогова за спеціальністю терапія. 2004-2005рр. працювала дільничним терапевтом в поліклініці №2 МКЛ №1.
З 2006р. займала посаду асистента-стажиста кафедри гістології. З 2009р. – асистент кафедри гістології Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова.
У 2017р. захистила дисертацію на здобуття ступеню кандидата медичних наук по темі: «Морфометричні параметри щитоподібної залози практично здорових чоловіків і жінок » за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія.
З 2018р. працює на посаді доцента кафедри гістології.
З 2006р. – член міжнародної асоціації анатомів та Європейської федера-ції експериментальної гістології та є членом Наукового товариства анатомів, ембріологів та топографоанатомі. Посвідчення № 150 НТ АГЕТ України.
З 2021 року – член Асоціації превентивної та антиейджингової медицини.
3 2023 року – член українсько-європейського наукового співробітництва.
З січня 2024р. - куратор наукового гуртка кафедри гістології.
Загальна кількість публікацій – 32.
Google Scholar
Черних Марія Олександрівна
доцент, кандидат медичних наук
З 2016 р. по 2017 р. – викладач-стажист кафедри внутрішньої медицини №2. У 2017 р. переведена на посаду асистента кафедри внутрішньої медицини №2. З 2019 р. по 2022 р. – асистент кафедри гістології. З 2022 р. – по теперішній час – доцент кафедри гістології.
Відповідальна за наукову звітність кафедри та роботу з іноземними студентами.
Google Scholar
Кисельова Тетяна Миколаївна
доцент, кандидат медичних наук
Автор 34 наукових праць. Після захисту кандидатської дисертації опубліковано 10 праць, з них 7 наукового (у фахових виданнях ВАК) та 3 навчально-методичного характеру.
Член Наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України, European for Experimental Morphology, International Federation of Associations of Anatomy.
Google Scholar
Міронов Євгеній Вікторович
ст. викладач, кандидат медичних наук
На кафедрі працює з 2012р., спочатку на посаді старшого лаборанта, з 2014р. – на посаді асистента кафедри, з 2023р. – старшого викладача.
Відповідальний за технічне забезпечення навчання на кафедрі.
У 2021р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Структурні зміни в шкірі після термічного опіку та їх корекція колоїдно-гіперосмолярним розчином (експериментальне дослідження)».
Кількість друкованих праць: 16
Google Scholar
Шевчук Світлана Миколаївна
старший викладач, кандидат біологічних наук
У 1987р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Структурно-функціональні зміни щитоподібної залози вуглицево-радонових вод курорту Хмільник» за спеціальністю «анатомія людини, гістологія та ембріологія».
Є автором 27 рацпропозицій по гістологічним та гістохімічним методам дослідження, має 1.авторське свідоцтво на винахід.
Загальна кількість публікацій 42.
Член Наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України, European for Experimental Morphology, International Federation of Associations of Anatomy
Галаган Юлія Василівна
асистент, доктор філософії
У 2017-2019рр. навчалася в інтернатурі за спеціальністю: «Радіологія» на базі ВНМУ ім. М.І. Пирогова та ВОКЛ ім. М.І. Пирогова.
З 2017р. працювала на посаді старшого лаборанта кафедри, з 2019 р. – асистента кафедри гістології.
У 2023 р. захистила дисертацію на тему: «Структурні зміни печінки щурів різного віку на тлі гіпергомоцистеїнемії (експериментальне дослідження)», присвоєно ступінь доктора філософії в галузі знань "Охорона здоров'я" за спеціальністю "Медицина".
Google Scholar
Стельмащук Ольга Анатоліївна
асистент
професійну кваліфікацію «фельдшер». З 2001 по 2003 рік працювала в Уманському міському пологовому будинку. У 2009 році закінчила медичний факультет Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова. З 2009 по 2010 рік проходила інтернатуру на базі ВОПАБ за спеціальністю «патологічна анатомія». У 2010 році прийнята на посаду старшого лаборанта кафедри патологічної анатомії на судової медицини ВНМУ ім. М.І. Пирогова, у 2014 році переведена на посаду асистента. З 2019 року працює на кафедрі гістології на посаді асистента.
Google Scholar
Романова Неля Вільгельмівна
ст. лаборант
Новини
13-14 листопада 2024 р. на кафедрі буде проведено І тур Олімпіади з гістології. Запрошуються студенти ІІ курсу медичних факультетів 1,2, спеціальностей "Медицина", "Педіатрія", "Медична психологія". Форма для реєстрації: https://forms.office.com/e/f41JCqF69g
Медицина (нормативний термін навчання)
https://drive.google.com/drive/folders/15APbdEFexpKzLN7CCr4uzjVLBHnisMDB?usp=drive_link
Медична психологія (нормативний термін навчання)
https://drive.google.com/drive/folders/1ZkhdURk8cZrvVHBNIC2JjHGzr5eyOd1_?usp=drive_link