Історія кафедри

Кафедра медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи створена з ініціативи ректора Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова академіка НАМН Мороза В.М. та професора Колісника П.Ф. за наказом ректора від 23.08.2013 року.

Обґрунтування необхідності створення кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова подано до Міністерства охорони здоров’я України.Відомо, що медичної реабілітації потребують 90% пацієнтів (ургентної невідкладної допомоги лише 10 % хворих), але питання створення та функціонування повноцінної системи медичної реабілітації протягом останніх 20 років випадали з поля зору медицини, вони піднімались частково в програмах соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю в контексті забезпечення їх виробами медичного призначення. В той же час головне спрямування медичної реабілітації полягає у відновленні здоров'я хворих і є важливим наступним етапом після надання ургентної допомоги та інтенсивного стаціонарного лікування.

Питаннями медичної реабілітації, як і реабілітації соціальної та професійної, опікуються ООН та її спеціалізовані підрозділи (ВООЗ, МОП, ЮНЕСКО і ще 50 міжнародних медико-біологічних організацій). Діє Комітет експертів ВООЗ з медичної реабілітації, який постійно вдосконалює її мету та завдання. Періодично відбуваються міжнародні форуми з цих питань. Реабілітація відіграє одну з провідних ролей у досягненні стратегії ВООЗ «Здоров’я для всіх у ХХІ столітті». Щорічно у світі реабілітації потребує понад 500 млн. інвалідів та хворих.

В Україні розроблена концепція Державної цільової програми «Медична реабілітація» на 2011-2015 роки, якою передбачається: 1) суттєве реформування системи медичної реабілітації; 2) створити координаційну раду з питань медичної реабілітації; 3) створити відділ медичної реабілітації в структурі МОЗ України; 4) створити ряд регіональних центрів медичної реабілітації; 5) ввести спеціальність «Медична реабілітація». 

Актуальність створення кафедри зумовлена необхідністю:

1) наукової розробки та обґрунтування якісно нової системи медичної реабілітації в умовах реформування медичної галузі;

2) підготовки кваліфікованих спеціалістів з медичної реабілітації.

Прийнято рішення:

Створити кафедру «Медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи» на базах: науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів Вінницького національного університету ім. М.І. Пирогова; «Центру медичної реабілітації та спортивної медицини»; санаторію «Авангард» м. Немирів Вінницької обл.; фізіотерапевтичного відділення обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова.

Завідувачем кафедри «Медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи» призначити професора Колісника П.Ф.

Категорії слухачів кафедри: студенти медичного, стоматологічного, педіатричного, психологічного факультетів; інтерни; слухачі передатестаційних курсів; реабілітологи; учителі фізичного виховання.

Основні напрямки діяльності кафедри: навчальна робота; методична діяльність; лікувально-профілактична робота; науково-інноваційна робота; організаційна робота; виховна робота; міжгалузева, міжвузівська законодавча та міжнародна діяльність.

Клінічні бази кафедри: «Центр медичної реабілітації та спортивної медицини», фізіотерапевтичне відділення обласної лікарні, інститут реабілітації інвалідів, санаторій «Авангард» м. Немирів.

Основний науковий напрямок діяльності кафедри: «Розробка програм багаторівневої медичної реабілітації при патології різних органів та систем».Практична цінність наукової та навчальної програм: впровадження наукових розробок в діяльність реабілітаційних відділень, санаторіїв, фітнес-залів, спортивних закладів, кабінетів фізіотерапії, в роботу сімейних лікарів та спеціалістів інших медичних галузей.

За 5 років роботи науковцями кафедри проведено НДР «Розробка програм багаторівневої медичної реабілітації при захворюваннях внутрішніх органів та систем». Захищено дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук (проф. Безсмертний Ю.О.), заплановано дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук (ас. Долинна О.В.). Надруковано 3 монографії, 2 навчальних посібники, 36 статей, оформлено 20 патентів, надруковано 78 тез доповідей. Науковці кафедри прийняли участь у роботі 96 конгресів, з’їздів та конференцій. На 52 форумах співробітники кафедри були доповідачам.

У 2018 році кафедра ініціювала та провела Перший Подільський симпозіум з фізичної та реабілітаційної медицини.

Співробітники кафедри приймають активну участь в розробці закону про медичну реабілітацію в Україні, наказу МОЗ України «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 28 жовтня 2002 року N 385 (Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою, посад професіоналів у галузі охорони здоров'я та посад фахівців у галузі охорони здоров'я у закладах охорони здоров'я)» та інших законодавчих і методичних документів.

 Троє співробітників кафедри проходять довготривале стажування з метою міжнародної сертифікації навчальних програм для лікарів фізичної та реабілітаційної медицини. На базі Військово-медичного клінічного центру центрального регіону створено тренінговий центр для проведення занять за програмою первинної спеціалізації лікарів ФРМ.

 У грудні 2019 року назву кафедри було змінено на "Кафедру фізичної та реабілітаційної медицини".

Перспективи розвитку кафедри:

1. Створення сучасного реабілітаційного відділення на базі багатопрофільного медичного закладу;

2. Забезпечення відділення інноваційними технологіями медичної реабілітації;

3. Розробка технологій для інших лікувальних закладів України;

4. Міжнародна співпраця;

5. Методична та наукова допомога санаторно-курортним закладам.

Штат кафедри

Кравець Ростислав Анатолійович


Доцент, к.мед.н.

ORCID
Publons
Google Scholar
Закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова у 2005 році. В 2010 році захистив дисертаційну роботу на тему: «Особливості перебігу, діагностики та лікування кардіалгій та аритмій серця при дорсопатіях та остеопорозі хребта». З 2010 року працює асистентом кафедри. Автор 30 друкованих праць, 4-х патентів України. Бере участь у науково-дослідній роботі кафедри: «Розробка програм багаторівневої медичної реабілітації при захворюваннях внутрішніх органів та систем». З 2013 року асистент кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи. З 2017 року доцент кафедри. Виконую обов'язки завуча кафедри.

Постовітенко Катерина Павлівна


Доцент, к.мед.н.

Scopus
Publons
Google Scholar
Закінчила Вінницький державний медичний університет в 2002 році, з відзнакою.
З 2002 по 2003 р. пройшла інтернатуру з терапії на базі МКЛ №2, магістратуру на базі кафедри факультетської терапії ВНМУ ім. М.І. Пирогова. Здобула спеціальність лікаря-терапевта, захистила диплом магістра медицини з внутрішніх хвороб.
З 2003 по 2006 р. – навчалась в аспірантурі на кафедрі факультетської терапії ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
В 2005 році отримала Грант Президента України для обдарованої молоді.
В 2007 році захистила дисертацію на тему „Гіпергомоцистеїнемія у хворих з хронічною нирковою недостатністю: зв'язок з ураженням серцево-судинної системи, вітамінним статусом та дисліпідемією (клініко-експериментальне дослідження)” та здобула науковий ступінь кандидата медичних наук зі спеціальності „внутрішні хвороби”.
З 2006 по 2008 рік – старший науковий співробітник відділу медико-соціальної експертизи Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (ннлк) ВНМУ ім. М.І Пирогова.
В 2008 році стажувалася в кардіологічному відділенні Госпітального центру м. Туркван (Франція).
З 2008 р. переведена на посаду асистента кафедри внутрішньої медицини медичного факультету №2 ВНМУ ім. М.І. Пирогова. За сумісництвом з 2008 по 20011 рік працювала лікарем поліекспертного відділення НДІРОІ (ннлк) ВНМУ ім. М.І. Пирогова. Має вищу атестаційну категорію зі спеціальності „Внутрішні хвороби” та спеціалізацію з «Фізичної та реабілітаційної медицини».
З вересня 2013 року – асистент, а 2018 року - доцент кафедри фізичної та реабілітаційної медицини.
Є співавтором 45 друкованих наукових робіт, 2 патентів на винахід, 1 методичних рекомендацій, 2 раціоналізаторських пропозицій.
Відповідальна за лікувальну роботу кафедри.

Гуменюк Ігор Павлович


Доцент, к.мед.н.

Google Scholar
Закінчив з відзнакою Вінницький національний медичний університет у 2003 р., 2004 р. – закінчив магістратуру з відзнакою на кафедрі госпітальної терапії №1. З 2005 по 2009 роки навчався в аспірантурі без відриву від виробництва при ВНМУ ім. М.І. Пирогова за фахом „терапія”. У 2010 року захистив кандидатську дисертацію на тему „Особливості клінічного перебігу, діагностики та лікування хронічного обструктивного захворювання легень при супутній патології хребта” за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. З 2008 року працював за сумісництвом на посаді асистента та старшого лаборанта кафедри внутрішньої медицини №2 Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова. У 2010 році обраний на посаду асистента кафедри внутрішньої медицини № 2. З 2013 року асистент кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи.

Безсмертний Юрій Олексійович


Професор, д.мед.н.

Scopus
Publons
Google Scholar
Завідуючий відділом реабілітації НДІ реабілітації інвалідів ВНМУ ім. М.І. Пирогова МОЗ України. Лікар ортопед-травматолог вищої категорії. Закінчив Вінницький державний медичний університет ім. М.І. Пирогова у 2000 році. Інтернатура за спеціальністю травматологія і ортопедія. У 2006 році Лауреат Премії Кабінету Міністрів України у номінації «За наукові досягнення». У 2007 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Профілактика та лікування місцевого післяампутаційного больового синдрому». Автор 57 наукових публікацій, 2 наукових видань, 4 методичних рекомендацій, 62 патентів України на винаходи та корисні моделі.

Колісник Сергій Петрович


Доцент, к.мед.н.

Кандидатська дисертація: "Особливості діагностики та лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби з атиповими проявами" – 2006 р. Автор 45 наукових праць.

Безсмертна Галина Вікторівна


Доцент, к.мед.н.

Scopus
Publons
Google Scholar
Провідний науковий співробітник відділу реабілітації, завідуюча відділенням церебро-васкулярної патології НДІ реабілітації інвалідів ВНМУ ім. М.І. Пирогова МОЗ України. Лікар невролог вищої категорії. Закінчила Вінницький державний медичний університет ім. М.І. Пирогова у 2001 році. Інтернатура за спеціальністю нервові хвороби. У 2006 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Гіпергомоцистеїнемія та інші метаболічні предиктори розвитку і перебігу ішемічного інсульту». Автор 23 наукових публікацій, 2 методичних рекомендацій, 35 патентів України на винаходи та корисні моделі.

Баранова Ірина Володимирівна


Доцент, к. мед. н.

Scopus
Publons
Google Scholar
Баранова Ірина Володимирівна (26/10/1971), закінчила ВНМУ ім. М.І. Пирогова у 1994 р. з дипломом з відзнакою, у 1996 р. закінчила магістратуру з нервових хвороб на кафедрі нервових хвороб факультету післядипломної освіти ВНМУ ім. М.І. Пирогова. К.мед.н., захистила дисертацію у 2009 р. Тема “Застосування багаторівневої системної лазеротерапії в комплексному лікуванні хворих на артеріальну гіпертензію І-ІІ ступеня”, спеціальність – медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія. Працює в університеті з 2008 р. Має 41 наукову працю, з них 3, що цитуються на платформах Web of Science and Scopus, 5 – педагогічні. Є фахівцем з фізіотерапії, лікар вищої категорії, завідувач відділення фізіотерапії Університетської клініки. Володіє англійською мовою (рівень В2).

Браніцький Олександр Юрійович


Асистент, Доктор філософії

ORCID
Google Scholar
В 2013 році закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова за фахом «Лікувальна справа». З 2013 по 2015 роки проходив інтернатуру за спеціальністю «Травматологія та ортопедія» на базі КНП Міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги №2 м. Вінниця. З 2015 по 2017 роки навчався в клінічній ординатурі за спеціальністю «Травматологія та ортопедія» у ВНМУ ім. М.І. Пирогова. З 2017 по 2021 роки навчався в аспірантурі за спеціальністю «Травматологія та ортопедія». Захистив дисертацію на тему: «Вплив набутого патерну ходьби при тривалому перебігу дегенеративного коксартрозу на відновлення після ендопротезування» і отримав наукову ступінь Доктора філософії. З 2020 по 2022 роки працював асистентом кафедри «Травматологія та ортопедія» у ВНМУ ім. М.І. Пирогова. З 2022 року асистент кафедри «Фізичної та реабілітаційної медицини» у ВНМУ ім. М.І. Пирогова.

Марчук Олександр Васильович


Асистент

ORCID
Google Scholar
Закінчив з відзнакою Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова у 2005 році за фахом «Лікувальна справа». Після закінчення інтернатури (2008) за спеціальністю «Анестезіологія» згідно державного розподілу працював на кафедрі клінічної фармації та клінічної фармакології на посаді старшого лаборанта, згодом на посадах викладача-стажиста, асистента кафедри. За сумісництвом, як редактор відділу медичної літератури спеціалізованого видавництва «Нова Книга», сприяв сучасному оновленню фонду навчальної літератури студентів-медиків України. Нагороджений знаком «За розбудову освіти». З 2014 р. – асистент кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи. 2015 р. – спеціалізація за фахом «Фізіотерапія», 2018 р. – тематичне удосконалення викладання. Член Українського товариства фізичної та реабілітаційної медицини, член Асоціації фармакологів України. Учасник та організатор міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій, симпозіумів, практичних семінарів, позааудиторних та інтерактивних освітніх заходів для лікарів та студентів за участі освітньої платформи ТМ «DoctorThinking».
Член редакційної колегії мультидисциплінарних науково-практичних журналів «Медицина Болю», «Періопераційна медицина». Автор та співавтор понад 30 наукових публікацій, серед них 2 – індексуться в базі Scopus.

Лученко Ярослав Володимирович


Асистент

ORCID
Google Scholar
Закінчив вінницький медичний інститут у 1993 році факультет "лікувальна справа". У 1995 інтернатуру по терапії. З 1995 по 2001 працював лікарем у терапевтичному відділенні МКЛ №2. З 2001 по 2008 старший лаборант кафедри госпітальної терапії №1. Маю 2 патенти на винахід та 5 друкованих робіт. Вища атестаційна категорія по терапії. З 2013 асистент кафедри.

Лісков Ярослав Петрович


Асистент

ORCID
Google Scholar
Лісков Я.П., 1988 року народження, закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова в 2011 році. Після проходження інтернатури на базі ВОПНЛ ім. акад. О. І. Ющенка за фахом "неврологія" працював старшим лаборантом кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи. В 2014 році прийнятий на посаду викладача-стажиста кафедри. З вересня 2015 року обіймає посаду асистента кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи. Виконує обов'язки профорга кафедри.

Семенюк Ростислав Олександрович


Асистент

ORCID
Google Scholar
Закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова у 2018 році. З 2018 року лікар-інтерн за спеціальністю «Неврологія» в Вінницькій Обласній Психо-неврологічній лікарні ім. акад. О.І.Ющенка. З 2019 року старший лаборант кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи. У 2021 рокі зайняв посаду викладача стажиста, а з 2022 року працює на посаді асистента кафедри фізичної та реабілітаційної медицини.
Листопад 2023 році - виступ на онлайн конфереції в місті Токіо з темою: " Інформаціологічні засади розробки та впровадження багаторівневої медичної реабілітації".
Січень 2024 року- опубліковано тези на міжнародному конгресі, який відбувся в Німечинні, тема:" ІІнформаціологічне обгрунтування застосування
рефлексотерапії на різних рівнях медичної реабілітації". Є членом закордонної організації International Society of Physical & Rehabilitation Medicine

Вітрова Юлія Олексіївна


Асистент

Google Scholar
Закінчила Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова у 2018 році з відзнакою. З 2018 року лікар-інтерн за спеціальністю «Загальна практика-Сімейна медицина». З 2019 року старший лаборант кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи. На посаді викладача-стажиста з 2020 року.

Москаленко Вікторія Богданівна


асистент

В 2004 році завершила навчання у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника здобувши кваліфікацію викладача фізичного виховання.
з 2003 по 2014 рік працювала викладачем фізичного виховання в Івано-Франківському комерційному кооперативномуколеджі ім. С. Гранта.
У 2017 році здобула другу вищу освіту за спеціальністю " фізичний терапевт, ерготерапевт" у Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника.
2022 році - заснувала школу розвитку масажного мистецтва, де ділюся багаторічним досвідом зіі початківцями та професіоналами, що прагнуть до вдосконалення власних знань та навичок.

Бушмельова Ганна Петрівна


Старший лаборант

Стремедловський Валерій Сергійович


лаборант

Селенко Артем Григорович


лаборант

Працювали на кафедрі

Колісник Петро Федорович


Роки роботи на кафедрі: 2013 - 2024

Професор, д.мед.н

Закінчив Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова у 1980 р. з відзнакою. Захистив кандидатську дисертацію у 1989 році у Вченій Раді при Харківському мед. Інституті. Тема: «Пути повышения клинической эффективности нитратов у больных ишемической болезнью сердца». Докторську дисертацію захистив у 2002 році у Вченій Раді при Івано-Франківській медичній академії на тему: «Патологія хребта як ланка патогенезу захворювань внутрішніх органів та фактор їх резистентності до лікування». З 1988 року – асистент кафедри, з 1993 року – доцент. У 2004 році обраний професором кафедри, з 2008 року – завідувачем кафедри внутрішньої медицини №2, з 2013 року очолив кафедру медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи. Грамота МОЗ України і премія (1998 р.). Під керівництвом захищено 3 кандидатських дисертації, 2 НДР кафедри, надруковано 151 стаття і тези, 2 методичних рекомендації, 2 підручники, 2 монографії. 17 раціональних пропозицій, 22 патенти.

Килівник Володимир Степанович


Роки роботи на кафедрі: 2016 - 2024

Доцент, к.мед.н.

В 1973 р. закінчив лікувальний факультет Вінницького медичного інституту ім. М.І. Пирогова. Після закінчення його проходив інтернатуру по терапії в Немирівській ЦРЛ. З 1974 по 1977 р. працював дільничним фізіотерапевтом у рай лікарні. З 1977 р. по 1979 р. проходив військову службу в рядах Радянської Армії на посаді старшого лікаря частини. З 1980 р. по 1997 р. працював завідуючим фізіотерапевтичним відділенням Немирівської ЦРЛ. В 1987 р. захистив кандидатську дисертацію. З 1998 р. по даний час працюю заступником головного лікаря з медичної частини санаторію «Авангард».

Новини

Інструкція щодо порядку дій здобувачів освіти, науково-педагогічних працівників та інших співробітників Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова під час дії сигналу «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА!» в робочий час.
31.08.2022

 

1. Під час дії воєнного стану, зумовленого агресією рф, для
максимального забезпечення безпечних умов учасників освітнього процесу,
кожен викладач кожне заняття повинен розпочати з доведення до студентів
правил безпечної евакуації в укриття.
2. Відразу визначається шлях до укриття та перший із студентів, хто буде
вести групу.
3. За командою викладача бути готовим зібрати речі, рухатись до укриття
максимально швидко в колону по одному, поклавши одну руку на плече тому,
хто йде попереду. В такому випадку в натовпі максимально зменшується ризик
травматизму, особливо на сходах. Зайшовши в укриття, потрібно рухатись
вглиб нього, не зупиняючись на вході.
4. Якщо під час проведення заняття пролунав сигнал «УВАГА!
ПОВІТРЯНА ТРИВОГА! ВСІМ ПРОЙТИ В НАЙБЛИЖЧЕ УКРИТТЯ!»,
викладач зобов’язаний:
4.1 Негайно припинити заняття.
4.2. Подати здобувачам освіти команду: «Всім зібрати речі, швидко пройти в
укриття».
4.3. Впевнитись, що в аудиторії нікого не залишилось.
4.4. Вимкнути світло, зачинити двері.
4.5. За останнім студентом рухатись до укриття.
5. За сигналом «УВАГА! ВІДБІЙ ТРИВОГИ!» повернутись в аудиторію для
продовження заняття.
6. Співробітники структурних підрозділів рухаються за сигналом повітряної
тривоги в найближче укриття, як правило, в цокольному приміщенню
корпусу, визначене керівником підрозділу.
7. Кафедри клінічного профілю діють у відповідності зі схемою евакуації
відповідних лікувальних закладів.

1. Під час дії воєнного стану, зумовленого агресією рф, длямаксимального забезпечення безпечних умов учасників освітнього процесу,кожен викладач кожне заняття повинен розпочати з доведення до студентівправил безпечної евакуації в укриття.

2. Відразу визначається шлях до укриття та перший із студентів, хто будевести групу.

3. За командою викладача бути готовим зібрати речі, рухатись до укриттямаксимально швидко в колону по одному, поклавши одну руку на плече тому,хто йде попереду. В такому випадку в натовпі максимально зменшується ризиктравматизму, особливо на сходах. Зайшовши в укриття, потрібно рухатисьвглиб нього, не зупиняючись на вході.

4. Якщо під час проведення заняття пролунав сигнал «УВАГА!ПОВІТРЯНА ТРИВОГА! ВСІМ ПРОЙТИ В НАЙБЛИЖЧЕ УКРИТТЯ!»,викладач зобов’язаний:

4.1 Негайно припинити заняття.

4.2. Подати здобувачам освіти команду: «Всім зібрати речі, швидко пройти вукриття».

4.3. Впевнитись, що в аудиторії нікого не залишилось.

4.4. Вимкнути світло, зачинити двері.

4.5. За останнім студентом рухатись до укриття.
5. За сигналом «УВАГА! ВІДБІЙ ТРИВОГИ!» повернутись в аудиторію дляпродовження заняття.

6. Співробітники структурних підрозділів рухаються за сигналом повітряноїтривоги в найближче укриття, як правило, в цокольному приміщеннюкорпусу, визначене керівником підрозділу.

7. Кафедри клінічного профілю діють у відповідності зі схемою евакуаціївідповідних лікувальних закладів.

 

Відеопрезентація предмета "Клінічна вертебрологія"
03.07.2020
Відеопрезентація предмета "Фізична та реабілітаційна медицина"
03.07.2020
Оголошення про відпрацювання!
02.04.2020

Шановні студенти, перездача «нб» здійснюється в режимі онлайн на платформі Microsoft Teams або по домовленості з вашим викладачем.

Система реабілітації в США та шляхи реформування в Україні: від підготовки фахівців до практичної реалізації.
21.06.2018

 

Реабілітація – новий елемент медичної системи України, але є обов’язковою складовою частиною охорони здоров’я в кожній розвиненій країні.

 

 

На базі Вінницького медичного університету проходить освітній курс з медичної реабілітації за програмою, підтриманою НАТО. 

З 10 по 15 червня на базі кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи Вінницького національного медичного університету проходить Реабілітаційний освітній курс у рамках програми «Система реабілітації у США та шляхи реформування в Україні: від підготовки фахівців до практичної реалізації».

Проведення цієї освітньої програми підтримує НАТО. У її рамках в Україну вже вчетверте завітала команда американських лікарів фізичної та реабілітаційної медицини, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, які навчають українських колег практикам відновлення здоров’я у США.

 

Американські фахівці демонструють українцям основні принципи роботи реабілітаційної мультидисциплінарної команди, клінічні розбори, читають лекції та проводять майстер-класи.

Учасниками курсу стали 100 українських спеціалістів, які були відібрані членами американської команди із більш як 400 лікарів бажаючих взяти у ньому участь. Педагоги, які прибули до Вінниці з американського штату Вісконсин, вважають, що ідея курсу у тому, щоб українські спеціалісти випробували реабілітацію на собі, отримуючи необхідний досвід.

На те, що фахівців з медичної реабілітації потрібно залучати у систему української медицини, наголошує й завідувач кафедри медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи  ВНМУ, д. мед.н., проф. Петро Федорович Колісник:

– Західна медицина не набагато розвинутіша, ніж наша, але, завдяки тому, що у них впроваджена медична реабілітація, система охорони здоров’я в країнах Європи і США функціонує більш ефективно. Нам потрібно зрозуміти як саме функціонує ця система, і з’ясувати чого саме не вистачає нашій системі охорони здоров’я. Коли впроваджена медична реабілітація, країна не витрачає, як часто здається лікарям, а економить гроші: вклавши 1 долар у реабілітацію, країни отримують економію у 7-17 доларів за рахунок заощадження витрат системи охорони здоров’я. Адже, на думку Петра Федоровича, пацієнт, якого на 2-3 день після операції направили на реабілітацію, не займає дороговартісне ліжко у лікарні, а знаходиться у реабілітаційному відділенні, де з ним працюють по 2-3 години на день, проводять профілактику пролежнів, гіпостатичних пневмоній, тромбоемболічних ускладнень, уросепсісу та інших ускладнень.

– Було проведено дослідження, в якому встановлено: якщо людина 3 тижні не займається реабілітацією, а просто лежить, всі її системи втрачають близько 30% функціональних можливостей, які потім відновлюємо місяцями, говорить Петро Федорович. Крім того, команда реабілітологів точно знає, куди спрямувати пацієнта на амбулаторну реабілітацію, яка може забирати у 4-5 разів менше часу, ніж зараз, коли пацієнт шукає таку допомогу самостійно.

Курс, що проходить у Вінниці, на думку Петра Колісника, дасть лікарям абсолютне уявлення, як влаштована реабілітація, дасть практичні навички з цієї галузі медицини: лікарі, що відвідують цей захід, розумітимуть, принаймні, яка робота їх чекає, що їм потрібно довчити, для того, щоб займатись медичною реабілітацією. Впровадження системи реабілітації в Україні сприятиме швидкому включенню людей у соціум, вважає професор:

– Людина з інвалідністю і непрацездатність – різні речі. У нашій країні пацієнт втративши ногу або маючи іншу причину обмеження життєдіяльності хоче одержувати пенсію і не працювати, а в західних країнах йому знаходять відповідну роботу, яку він може робити без ноги. Якщо він хоче повернутись до своєї спеціальності, то йому зроблять абсолютно фунціональний протез або ефективно компенсують втрачену функцію за рахунок девайсів, приладів, пацієнта супроводжують до його соціалізації або до переведення у хоспіс, якщо така соціалізація неможлива. У нас же реабілітацію розуміють як відновне лікування у поліклініці або санаторно-курортному закладі.

На думку доцента, к.мед.н., Сергія Колісника, курс важливий з огляду і на військову операцію, яка відбувається в Україні:

– Ми не маємо права на помилку і нам обов’язково потрібно взяти вже готовий досвід країн, які мали потребу у реабілітації у періоди ведення військових дій, та пристосувати його до умов сьогодення. Для цього нам необхідні зовнішні консультації спеціалістів США, Ізраїлю, країн Європи, які могли б максимально ефективно підготувати команду для роботи у реабілітаційній сфері, а також порадити, як організувати систему на всіх етапах реабілітації – гострому, підгострому та тривалому.

Для того, щоб медична реабілітація запрацювала в Україні, потрібно, на думку фахівців, законодавчо створити реабілітаційні відділення, де працюватимуть реабілітаційні команди, у кожній багатопрофільній лікарні. А також перевести підготовку фахівців з реабілітації до системи охорони здоров’я, як це відбувається, принаймні, у США, Європейських країнах. Наразі ж 20 тисяч реабілітологів в Україні випустили університети системи МОН, які не мають клінічних баз.

– Ми колись до цього дійдемо?

– Думаю, що так. У нас немає іншого виходу, - говорить Петро Колісник.

Більше про проект можна дізнатись з його офіційного сайту: http://rehabteam.info

Наступним кроком впровадження реабілітаційної медицини в Україні стане симпозіум за участі європейських фахівців, який на базі ВНМУ планується провести у жовтні цього року.

Спілкувалась  Вікторія РОДІНКОВА