Історія кафедри
Кафедра нервових хвороб у Вінницькому медичному інституті була створена в 1935 році на базі психо-неврологічної лікарні ім. акад. О.І.Ющенка. Першим завідуючим кафедрою був професор Бедер В.Л., представник київської школи неврологів.
В період Великої Вітчизняної війни, під час окупації, діяльність кафедри була припинена. Після звільнення міста кафедра відновила роботу. В 1946 році після смерті проф. Бедера В.Л. кафедрою тимчасово завідував лікар Поліщук В.Б. В 1947 році завідуючим кафедрою був обраний учень академіка Грінштейна А.М. доктор медичних наук Альперович П.М.
У повоєнні роки асистентами кафедри працювали Барабаш О.П., Забара А.І., Мамичев Р.Я., Поліщук В.Б.
В наступні роки асистентський склад кафедри змінився: на іншу роботу перейшли Р.Я. Мамичев та В.Б. Поліщук. В 1951 році раптово помер Забара А.І. На посаду асистентів були зараховані Білик В.Д. (1951 р.) та Пішель Я.В. (1954 р.). В подальші роки на кафедрі також працювали асистент Пшенична З.М. (1959-1966 рр.) і доцент курсу нейрохірургії Копяківський Ю.І. (1963-1965).
В 60-70 роки, у зв’язку із збільшенням набору студентів, відкриттям педіатричного факультету та факультету удосконалення лікарів, на кафедру прийшли нові викладачі: після закінчення клінічної ординатури та аспірантури – Демчук А.І. (1966 р.), Корнійчук А.Г. (1966 р.), Петрова Т.І. (1967-2013 рр.), Старинець Г.О. (1975 р.), практичні лікарі – Пшук Я.І. (1971-2014 рр.), Бурля В.І (1973-1996 рр.), Московко С.П. (1979 р.). В 1967 році наказом по міністерству охорони здоров’я України доц. Пішель Я.В. був призначений директором Харківського науково-дослідного інституту неврології та психіатрії ім. Протопопова.
В 1962-1963 роках при кафедрі були створені нові доцентські курси – з дитячої неврології (доц. Пішель Я.В.) та нейрохірургії (доц. Копяківський Ю.І.). Курс нейрохірургії протягом 1973-1994 рр. очолював доцент Бурля В.І. З 1968 по 1989 роки на кафедрі читався курс лекцій з медичної генетики. У 1979 році на кафедрі був створений доцентський курс з неврології та рефлексотерапії, який очолив доц. Корнійчук А.Г., викладачами стали доц. Старинець Г.О. та Коваль О.П. З 1986 по 1990 роки на базі цього курсу існувала кафедра неврології з рефлексотерапією факультету удосконалення лікарів (ФУЛ). Завідуючим кафедрою по курсу був обраний доц. Корнійчук А.Г., викладачами кафедри стали доц. Старинець Г.О., доц. Желіба О.В., к.м.н. Кириченко В.Д., Коваль О.П., Бородій О.М.
14.01.2016 р. Наказом №3 кафедра Нервових хвороб з курсом нейрохірургії була розділена на кафедру Нервових хвороб та Кафедру неврології та нейрохірургії ФПО.
Кафедру нервових хвороб очолює д.мед.н., проф. Московко С.П. У її складі працюють 10 викладачів на постійній основі та 4 зовнішніх сумісників. Основний склад кафедри нервових хвороб представляють: завідувач кафедри д.мед.н., проф. Московко С.П., зав. учбовою частиною кафедри к.мед.н., доц. Желіба Л.М., профорг кафедри, к.мед.н, доц. Смолко Н.М., відповідальний за лікувальну роботу кафедри к.мед.н., доц. Смолко Д.Г., к.мед.н., доц. Демчук А.І., к.мед.н., доц. Гордійчук О.О., к.мед.н., доц. Малик С.Л., к.мед.н., асистент Перова В.П., асистент Смотрицька Т.В., асистент Лета І.І. Допоміжний склад кафедри нервових хвороб представлений старшим лаборантом Андрієвська М.І. і лаборантом Поліщук Т.В.
За сумісництвом на кафедрі нервових хвороб працюють лікарі неврологічних відділень комунального некомерційного підприємства «Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні ім. О.І.Ющенка Вінницької обласної Ради» к.мед.н., доц. Костюченко А.В., к.мед.н., доц. Височанський О.В., к.мед.н., асистент Ольхова І.В., асистент Фікс Д.О.
Кафедру неврології та нейрохірургії ФПО очолює к.мед.н., доцент Московко Г.С. У її складі працюють 5 викладачів на постійній основі та 4 зовнішніх сумісників. Основний склад кафедри неврології та нейрохірургії ФПО представляють: доц. Старинець Георгій Олескійович, доцент Старинець Наталя Георгіївна, доцент Свістільнік Руслан Вікторович та асистент Майструк Дмитро Сергійович. За сумісництвом на кафедрі неврології та нейрохірургії ФПО працюють лікарі нейрохірургічного відділення № 20 Комунального некомерційного підприємства «Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні ім. О.І.Ющенка Вінницької обласної Ради» к.мед.н., доц. Ольхов Валерій Михайлович та к.мед.н., асистент Горбатюк Костянтин Івнович, та лікарі Вінницької обласної клінічної дитячої лікарні к.мед.н., доцент Волощук Сергій Якович, к.мед.н., асистент Шведський Віталій Васильович.
Керівництво кафедрою нервових хвороб
Першим завідуючим кафедрою був професор Бедер В.Л., представник київської школи неврологів. В період Великої Вітчизняної війни, під час окупації, діяльність кафедри була припинена. Після звільнення міста кафедра відновила роботу. В 1946 році після смерті проф. Бедера В.Л. кафедрою тимчасово завідував лікар Поліщук В.Б. В 1947 році завідуючим кафедрою був обраний учень академіка Грінштейна А.М. доктор медичних наук Альперович П.М.
Альперович Павло Маркович народився 08.05.1908 у м. Ві́льна, Віленська губернія Північно-Західного краю Російської імперії, тепер Вільнюс, Литва. Невролог, доктор медичних наук (з 1944), проф. (з 1949). Закінчив Харківський психоневрологічний інститут у 1933 р. У 1934 р. був зарахований аспірантом, а з 1935 р. асистентом Української психоневрологічної академії. З 1937 р., перебуваючи на військовій службі на Далекому Сході, виконував обов’язки начальника неврологічного відділення шпиталю, старшого інспектора польового евакуаційного пункту і, нарешті, головного невропатолога 1-ї Окремої Червонопрапорної армії. Як учасник Другої світової війни був відзначений державними нагородами СРСР. У цей час він також активно займався викладацькою та науковою діяльністю. Особливості контингенту хворих, епідемія японського енцефаліту на Далекому Сході зумовили тему наукових пошуків. Інфекційні хвороби нервової системи стали провідними у сфері його наукових інтересів. Сезонні енцефаліти склали базу наукових праць дослідника і принесли перше визнання серед фахівців галузі. Отримані наукові дані лягли в основу докторської дисертації. У 1946 р. вийшла в світ монографія «Енцефаліт Б», у якій ґрунтовно висвітлені проблеми патоморфології та клінічної картини японського енцефаліту. З 1947 по1977 рр. являвся завідувачем кафедри нервових хвороб, а у 1978–88 рр. – науковим консультантом кафедри Вінницького медичного інституту ім. М.І. Пирогова. У цей період активно займався науковою роботою, основними напрямками якої були летаргічний енцефаліт, лейкоенцефаліти, ревматичні ураження та туберкульоз нервової системи. Крім того велика увага приділялася ураженням периферичної нервової системи, зокрема ураженням лицевого нерву, а також первинним та метастатичним пухлинам головного мозку. Всі роботи базувалися не лише на клінічних даних, але й ґрунтовному патологоанатомічному дослідженні. З 1949 р. був очільником наукової секції невропатологів та психіатрів Єдиного наукового медичного товариства Вінницької області, яке у подальшому переросло у товариство невропатологів та психіатрів Вінницької області. Особливу увагу приділяв просвітницькій діяльності, перетворюючи клінічні обходи пацієнтів на лекції для лікарів. Також активно сприяв залученню практичних неврологів до наукової діяльності. В червні 1995 року на 87 році життя проф. Альперович Павло Маркович помер, залишивши після себе значну наукову спадщину та добру пам’ять, як талановитий клініцист-невролог.
В 1977 році завідуючим кафедрою по сумісництву був обраний професор Білик В.Д., який з 1971 по 1974 рік працював проректором, а з 1974 по 1988 рік ректором інституту.
Білик Василь Данилович народився 14 січня 1923 року в селі Вапнярка Томашпільського району Вінницької області у сім’ї робітника-залізничника. У 1940 році закінчив Вапнярську середню залізничну школу №62. У тому ж році вступив до Київського медичного інституту ім. Богомольця, де закінчив перший курс. З початку війни у липні 1941 року призваний до лав Червоної Армії. У лютому 1942 року закінчив Тюменське піхотне училище, отримав звання „лейтенант” і був направлений для проходження військової служби у 2 Тюменське піхотне училище на посаду командира взводу курсантів. У 1944 році йому було присвоєно військове звання „старший лейтенант”. Після закінчення війни у травні 1946 року звільнений в запас. З вересня 1946 року продовжив навчання з 2 курсу у Вінницькому медичному інституті, який закінчив з відзнакою у 1950 році. Після закінчення інституту навчався в клінічній ординатурі при кафедрі нервових хвороб (1950-51 рр.), у подальшому на цій же кафедрі працював асистентом (1951-1967 рр.), доцентом (1967-1973 рр.), професором (1973-1977 рр.), завідувачем кафедри (1977-2005 рр.), з лютого 2005 р. – професор кафедри. У 1971-1974 роках був проректором з навчальної роботи, у 1974-1988 роках – ректором Вінницького медичного інституту. У ці ж роки очолював Раду ректорів Вінницького вузівського центру, до якого входили вищі навчальні заклади Вінницької, Хмельницької та Житомирської областей.
Основні напрямки наукової роботи: нейроінфекційні захворювання, хвороби екстрапірамідної системи, клінічна епідеміологія нервових хвороб.
З 1988 по 2005 роки Василь Данилович Білик повністю присвятив себе роботі на кафедрі, в клініці нервових хвороб. Лауреат державної премії України (1983), академік Міжнародної академії інтегративної антропології (1992), Заслужений працівник вищої школи України (1979), Почесний громадянин міста Вінниці (1998). 12 лютого 2006 року, після важкої хвороби В.Д.Білик помер. Багато людей, фахівців не тільки у галузі неврології мають за честь вважати себе учнями Василя Даниловича Білика.
У 2005 році кафедру очолив д.м.н. доц. Московко С.П.
Московко Сергій Петрович закінчив Вінницький державний медичний інститут ім. М.І. Пирогова (зараз Вінницький національний медичний університет ім М.І. Пирогова) у 1977р. з відзнакою. Працював ординатором неврологічного відділення Вінницької обласної психоневрологічної лікарні (1978-1979). З 1979 по 1995 рр. працював асистентом кафедри нервових хвороб, а з 1995 по 2004 на посаді доцента кафедри. У 1988 р. захистив кандидатську дисертацію на тему “Клінічні особливості та фактори формування синдрому паркінсонізму у хворих церебральною судинною патологією”, а у 2006 р. – докторську дисертацію на тему ”Клініко-епідеміологічна характеристика хвороби Паркінсона і синдрому паркінсонізму в Подільському регіоні України”. На основі матеріалів кандидатської дисертації були створені методичні рекомендації “Диференціальна діагностика та терапія тремору при судинній патології головного мозку”, Вінниця, 1988 р. У 2011 році Московко С.П. присвоєно звання професора, а в 2012 р. присвоєно завання заслуженого лікаря Украини. Є співавтором національного підручника «Неврологія», який видавався української та англійською мовами. Попри великий науковий та викладацький стаж, проф. Московко С.П. ніколи не залишав клінічну практику, є консультантом відділень ВОКПНЛ ім. О.І. Ющенка, міської клінічної лікарні №1 та лікарні швидкої медичної допомоги. Є членом науково-практичного товариства неврологів, психіатрів і наркологів України, Членом правління Української асоціації по боротьбі з інсультом, Член правління Української асоціації хвороби паркінсона та споріднених захворювань, Член правління ESO, EAN, MDS. У 2015 році Україна приєдналася до європейських проектів ESO-EAST (European Stroke Organisation – Європейська організація боротьби з інсультом; Enhancing and Accelerating Stroke Treatment – Оптимізація та прискорення лікування інсульту), зокрема до ініціативи Angels. Для забезпечення роботи цього міжнародного проекту створено спільний комітет фахівців-експертів, а національним координатором ініціативи Angels в Україні був обраний Московко С.П.
Керівництво кафедрою неврології та нейрохірургії ФПО
У 2016 році завідуючим кафедри неврології та нейрохірургії ФПО був призначений Московко Геннадій Сергійович.
Московко Геннадій Сергійович закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова у 2002 році. Кандидат медичних наук, доцент. У 2008 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Вікові та нозологічні особливості неврологічних розладів ходи». Активно приймає участь у міжнародних клінічних дослідженнях.