Студенту
Інтерну
Master
Аспіранту
Слухачу
Силабус
Вибіркові курси
Кваліфікаційні роботи
Clinical ordinator
Історія кафедри
Історія кафедри неврології та нейрохірургії ФПО
Кафедра нервових хвороб у Вінницькому медичному інституті була створена в 1935 році на базі психо-неврологічної лікарні ім. акад. О.І.Ющенка. Першим завідуючим кафедрою був професор Бедер В.Л., представник київської школи неврологів.
В період Великої Вітчизняної війни, під час окупації, діяльність кафедри була припинена. Після звільнення міста кафедра відновила роботу. В 1946 році після смерті проф. Бедера В.Л. кафедрою тимчасово завідував лікар Поліщук В.Б. В 1947 році завідуючим кафедрою був обраний учень академіка Грінштейна А.М. доктор медичних наук Альперович П.М.
У повоєнні роки асистентами кафедри працювали Барабаш О.П., Забара А.І., Мамичев Р.Я., Поліщук В.Б.
Барабаш О.П. Забара А.І. Мамичев Р.Я.
В наступні роки асистентський склад кафедри змінився: на іншу роботу перейшли Р.Я. Мамичев та В.Б. Поліщук. В 1951 році раптово помер Забара А.І. На посаду асистентів були зараховані Білик В.Д. (1951 р.) та Пішель Я.В. (1954 р.). В подальші роки на кафедрі також працювали асистент Пшенична З.М. (1959-1966 рр.) і доцент курсу нейрохірургії Копяківський Ю.І. (1963-1965).
Копяківський Ю.І.
В 60-70 роки, у зв’язку із збільшенням набору студентів, відкриттям педіатричного факультету та факультету удосконалення лікарів, на кафедру прийшли нові викладачі: після закінчення клінічної ординатури та аспірантури – Демчук А.І. (1966 р.), Корнійчук А.Г. (1966 р.), Петрова Т.І. (1967-2013 рр.), Старинець Г.О. (1975 р.), практичні лікарі – Пшук Я.І. (1971-2014 рр.), Бурля В.І (1973-1996 рр.), Московко С.П. (1979 р.). В 1967 році наказом по міністерству охорони здоров’я України доц. Пішель Я.В. був призначений директором Харківського науково-дослідного інституту неврології та психіатрії ім. Протопопова.
В 1962-1963 роках при кафедрі були створені нові доцентські курси нейрохірургії (доц. Копяківський Ю.І.). Курс нейрохірургії протягом 1973-1994 рр. очолював доцент Бурля В.І. У 1979 році на кафедрі був створений доцентський курс з неврології та рефлексотерапії, який очолив доц. Корнійчук А.Г., викладачами стали доц. Старинець Г.О. та Коваль О.П. З 1986 по 1990 роки на базі цього курсу існувала кафедра неврології з рефлексотерапією факультету удосконалення лікарів (ФУЛ). Завідуючим кафедрою по курсу був обраний доц. Корнійчук А.Г., викладачами кафедри стали доц. Старинець Г.О., доц. Желіба О.В., к.м.н. Кириченко В.Д., Коваль О.П., Бородій О.М.
Наказом № 3 від 14.01.2016 р. кафедра нервових хвороб з курсом нейрохірургії була розділена на кафедру нервових хвороб та кафедру неврології та нейрохірургії ФПО. Це рішення стало кроком удосконалення та спеціалізації для більш ефективної підготовки медичних фахівців у галузі неврології та нейрохірургії.
Кафедра Неврології та нейрохірургії Факультету післядипломної освіти (ФПО) Вінницького національного медичного університету ім. М.І.Пирогова створена з метою глибокого освітньо-наукового вдосконалення студентів 4-го та 5-го курсів у сфері нейрохірургії, інтернів-неврологів та лікарів різних спеціальностей. Розташована на двох клінічних базах – у Вінницькій обласній клінічній психоневрологічній лікарні ім.акад. О.І. Ющенка та Вінницькій обласній дитячій лікарні. Кафедра забезпечує високий рівень доступності для практичного навчання та досліджень майбутніх фахівців.
Кафедру неврології та нейрохірургії ФПО очолює к.мед.н., доцент ЗВО Московко Г.С. До складу кафедри входять 8 викладачів на постійній основі та 3 зовнішніх сумісники. Основний склад кафедри неврології та нейрохірургії ФПО представляють: завідувач кафедри к.мед.н., доцент ЗВО Московко Г.С., зав. учбовою частиною кафедри к.мед.н., доцент ЗВО Старинець Н.Г., відповідальний за лікувальну роботу кафедри асистент Майструк Д.С., к.мед.н., доцент ЗВО Желіба Л.М., к.мед.н., доцент ЗВО Свістільник Р.В., асистент Лемешов О.С., к.мед.н., асистент Фікс Д.О., асистент Співак Я.В. Допоміжний склад кафедри нервових хвороб представлений старшим лаборантом, профоргом кафедри Лащенко І.Г.
За сумісництвом на кафедрі нервових хвороб працює лікар нейрохірургічного відділення комунального некомерційного підприємства «Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні акад. О.І.Ющенка Вінницької обласної Ради» к.мед.н., доцент ЗВО Ольхов В.М., та лікарі КНП «Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Вінницької обласної Ради» к.мед.н., доцент ЗВО Волощук С.Я., к.мед.н., асистент Шведський В.В.
Керівництво кафедрою неврології та нейрохірургії ФПО
У 2016 році завідуючим кафедри неврології та нейрохірургії ФПО був призначений Московко Геннадій Сергійович.
Московко Геннадій Сергійович закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова у 2002 році. Кандидат медичних наук, доцент. У 2008 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Вікові та нозологічні особливості неврологічних розладів ходи». Є членом міждисциплінарних робочих груп МОЗ України. Активно бере участь у міжнародних клінічних дослідженнях.
Клінічна та наукова діяльність кафедри
В перші повоєнні роки кафедра була розміщена на базі єдиного в той час неврологічного відділення на 40 ліжок, що входило до складу обласної психіатричної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка. В 50-60 роках клінічна база кафедри значно розширилась. Неврологічне відділення для дорослих збільшилось до 60 ліжок. В 1959 році було відкрите нейрохірургічне відділення на 50 ліжок, а через 3 роки вступило у дію дитяче неврологічне відділення на 50 ліжок.
Співробітники кафедри, на чолі з професором П.М. Альперовичем приділяли багато уваги розвитку практичної неврології. Щомісячні засідання товариства неврологів слугували підвищенню кваліфікації обласних та міських фахівців. Альперович П.М. та Файнгольд М.В. (завідувач неврологічного відділення обласної психіатричної лікарні ім. О.І.Ющенка) вважаються засновниками Вінницької неврологічної школи. Регулярно проводились планові виїзди співробітників кафедри в райони області, а також по напрямку невідкладної допомоги. Сьогодні ця робота продовжується у вигляді клінічних конференцій та майстер-класів.
В 1988 році на базі лікарні було відкрито відділення гострої судинної патології, а у 2005 – відділення реабілітації судинної патології, які також використовуються для навчання студентів.
Доценти Демчук А.І., Пшук Я.І. в 1989-1991 роках працювали в складі комплексних бригад по обстеженню дітей, що постраждали в наслідок аварії на ЧАЕС в Коростенському, Народичиському, Лугінському районах Житомирської області.
У 1999 році клінічна база кафедри поширилась і на неврологічне відділення МКЛ №1. Розширилась і лабораторна база кафедри. Поряд з клінічною лабораторією з 1959 року функціонує електрофізіологічна лабораторія, в якій виконуються такі дослідження як електроенцефалографія, електроміографія, ехоенцефалографія, реоенцефалографія, пульсометрія, комп’ютеризоване дослідження функції ходи за допомогою системи GAITRite. При нейрохірургічному відділенні є рентгенкабінет, обладнаний сучасною апаратурою. У 1993 році відкрито кабінет комп’ютерної томографії, а у 2007році – кабінет спіральної комп’ютерної томографії. Через кілька років з'явилась МРТ-діагностика на базі підприємства «Нейромед». На кафедрі створено лабораторію комп’ютерної техніки, де встановлено комп’ютери, які використовуються в навчальному процесі та наукових дослідженнях.
Важливою частиною діяльності кафедри є лікувально-профілактична робота. В усіх базових клінічних відділеннях ця робота проводиться у відповідності до вимог “Положення про клінічну лікарню”. Поряд з цим професорсько-викладацький склад кафедри надає консультативну допомогу лікувальним установам міста та області.
Московко Геннадій Сергійович проводить консультації у відділенні анестезіології з ліжками інтенсивної терапії КНП «Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної Ради», у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії у Вінницькій МКЛ № 1 та у відділенні екстреної медичної допомоги КНП «Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Вінницької обласної Ради».
Співробітниками кафедри проводиться амбулаторний консультативний прийом пацієнтів. На базі поліклінічного відділення з ліжками денного стаціонару КНП «Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної Ради» та проводяться консультації пацієнтів психіатричних відділень, а також відділень № 20, № 22 та 5-го відділення КНП «Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної Ради».
Співробітники кафедри приймають активну участь у міжнародних дослідницьких проектах, присвячених проблемам лікування гострого порушення мозкового кровообігу та його профілактики, хвороби Паркінсона, епілепсії та розсіяного склерозу. Загалом більше 70 досліджень за 20 років.
Практична та наукова діяльність лікарів нейрохірургів
У нейрохірургічному відділенні проводиться весь спектр нейрохірургічних втручань дорослим з патологією головного та спинного мозку. Основні напрямки наукової роботи пов’язані з удосконаленням надання нейрохірургічної допомоги хворим на гострий мозковий інсульт, патологію судин головного мозку, а також патологією хребта та спинного мозку, периферичної нервової системи (травматичне пошкодження нервів, компресійні нейропатії). Працівники кафедри активно досліджують проблему хронічного болю, його попередження та лікування та впроваджують нові найсучасніші методи діагностики та лікування.
Штат кафедри
Московко Геннадій Сергійович
Завідувач кафедри, к.мед.н.
Старинець Наталя Георгіївна
Доцент, зав.уч., к.мед.н.
Желіба Леся Миколаївна
Доцент, к.мед.н.
Кваліфікація - лікар.
Перша атестаційна категорія з неврології.
Кандидатська дисертація за темою: «Вітамінне забезпечення хворих епілепсією дитячого та юнацького віку при лікуванні їх антиконвульсантами», 2002 р., 14.01.15 – нервові хвороби.
Кандидат медичних наук з 2002 р.
1996 – 1998 рр. навчання у магістратурі на кафедрі нервових хвороб ВДМУ ім. М.І. Пирогова.
1998 - 2001 рр. проходила навчання в аспірантурі на кафедрі нервових хвороб ВНМУ ім.М.І. Пирогова.
2001 - 2006 рр. асистент кафедри нервових хвороб ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
2006 – 2021 рр. доцент кафедри нервових хвороб ВНМУ ім. М.І. Пирогова, завідуюча учбовою частиною кафедри нервових хвороб.
З 2021 – доцент кафедри неврології та нейрохіругії ФПО ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
Являється автором 33 наукових праць друкованих в науково-фахових виданнях, в тому числі включених до переліку Scopus та Web of Science. Співавтор навчально-методичних матеріалів щодо підготовки по темам до практичних занять з неврології для студентів IV курсу, інтернів та слухачів курсів спеціалізації з неврології.
Приймає участь у міжнародних проектах з досліджень лікування розсіяного склерозу у якості дослідника сайту. Є сертифікованим рейтером EDSS. Щорічно проходить тренінги та атестацію щодо використання EDSS (Neurostatus-UHB Ltd. Switzerland).
Регулярно проходить тренінги з підвищення кваліфікації лікаря-невролога та науково-педагогічних працівників закладів медичної освіти.
Наукове консультування: Комунальне некомерційне підприємство «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної Ради».
Участь у професійних об'єднаннях за спеціальністю:
1. Науково-практичне товариство неврологів, психіатрів і наркологів України
2. Членкиня Української асоціації неврологів.
Досвід практичної роботи за спеціальністю 21 рік.
t000487@vnmu.edu.ua
Свістільнік Руслан Вікторович
Доцент, к.мед.н.
Спеціальність - лікувальна справа
Кваліфікація - лікар.
Спеціалізація – неврологія
Вища атестаційна категорія з неврології.
Кандидатська дисертація за темою: «Клініко-морфологічні і метаболічні
порушення при гострих менінгітах у дітей та методи їх корекції »,
2010 р.,14.01.13 – інфекційні хвороби.
З 2004 р. по 2005 р. проходив інтернатуру по спеціальності «неврологія» на базі клініки нервових хвороб ВОПНЛ ім. О. І. Ющенка, кафедра нервових хвороб з курсом нейрохірургії ВНМУ ім. Пирогова.
З 2005 р. по 2007 р. працював лікарем-неврологом Старокостянтинівської ЦРЛ
Хмельницької області.
З 2007 р. по 2009 р. навчалася в клінічній ординатурі з відривом від виробництва за
спеціальністю «неврологія» на базі клініки нервових хвороб ВОПНЛ ім.О. І. Ющенка (кафедра нервових хвороб з курсом нейрохірургії ВНМУ ім.Пирогова).
З 2009 по 2014 р. працював лікарем-неврологом військового шпиталю
(в/ч А1067) м. Старокостянтинів, Хмельницької області.
З 2014 р по 2019 р працював на посаді асистента, а з 2019 р на посаді доцента
кафедри неврології та нейрохірургії факультету післядипломної освіти ВНМУ ім. М.І.Пирогова
В 2020 році було присвоєно вчене звання доцент.
В 2018 році проходив стажування "Медичний центр Галілеї", м. Нагарія, Ізраїль.
Регулярно проходить тренінги з підвищення кваліфікації
науково-педагогічних працівників закладів медичної освіти.
Наукове консультування : Хмельницька міська лікарня, Хмельницький обласний серцево-судинний центр».
Участь у професійних об'єднаннях за спеціальністю:
Член "Міжнародного товариства по хворобі Паркінсона та Рухових розладів",
"Всесвітньої Інсультної Організації", "Міжнародного Товариства Головного Болю"
Досвід практичної роботи за спеціальністю 19 років.
Ольхов Валерій Михайлович
Доцент, к.мед.н.
Волощук Сергій Якович
Доцент, к.мед.н.
Фікс Дмитро Олександрович
Асистент, к.мед.н.
Співак Ярослав Вячеславович
Асистент
Шведський Віталій Васильович
Асистент, к.мед.н.
Майструк Дмитро Сергійович
Асистент
Лємєшов Олександр Сергійович
Асистент
Навчання в Донецькому національному медичному університеті ім. Горького.
Навчання в Вінницькому національному медичному університеті ім. М.І. Пирогова.
Очна частина інтернатури Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика – кафедра нейрохірургії.
Заочна частина інтернатури – 20 нейрохірургічне відділення Вінницької обласної психо-неврологічної лікарні ім. акад. О.І. Ющенко.
Новини
Наукова конференція з неврології — це можливість для наших вчених зустрітися, обмінятися ідеями та вдосконалити свої навички у сфері дослідження нейронних систем. Ми пишаємося Геннадієм Сергійовичем Московко за його внесок у розвиток цієї захоплюючої науки та прагнемо поділитися цим досвідом із нашою аудиторією.
п/п № |
Тема |
Дата проведення |
1. |
Діагностика та лікування Множинного склерозу та інших демієлінізуючих захворювань ЦНС згідно стандартів лікування затверджених в Україні |
18.01.2024 |
2. |
Основи діагностики та лікування захворювань периферичної нервової системи |
22.02.2024 |
3. |
Травми нервової системи, менеджмент віддалених наслідків |
21.03.2024 |
4. |
Нейродегенеративні захворювання ЦНС |
18.04.2024 |
5. |
Сучасні аспекти судинної неврології |
23.05.2024 |
6. |
Діагностика та лікування Множинного склерозу та інших демієлінізуючих захворювань ЦНС згідно стандартів лікування затверджених в Україні |
19.09.2024 |
7. |
Основи діагностики та лікування захворювань периферичної нервової системи |
24.10.2024 |
8. |
Травми нервової системи, менеджмент віддалених наслідків |
21.11.2024 |
9. |
Сучасні аспекти судинної неврології |
19.12.2024 |
Наукова діяльність
Клінічна та наукова діяльність кафедри
В перші повоєнні роки кафедра була розміщена на базі єдиного в той час неврологічного відділення на 40 ліжок, що входило до складу обласної психіатричної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка. В 50-60 роках клінічна база кафедри значно розширилась. Неврологічне відділення для дорослих збільшилось до 60 ліжок. В 1959 році було відкрите нейрохірургічне відділення на 50 ліжок, а через 3 роки вступило у дію дитяче неврологічне відділення на 50 ліжок.
Співробітники кафедри, на чолі з професором П.М. Альперовичем приділяли багато уваги розвитку практичної неврології. Щомісячні засідання товариства неврологів слугували підвищенню кваліфікації обласних та міських фахівців. Альперович П.М. та Файнгольд М.В. (завідувач неврологічного відділення обласної психіатричної лікарні ім. О.І.Ющенка) вважаються засновниками Вінницької неврологічної школи. Регулярно проводились планові виїзди співробітників кафедри в райони області, а також по напрямку невідкладної допомоги. Сьогодні ця робота продовжується у вигляді клінічних конференцій та майстер-класів.
В 1988 році на базі лікарні було відкрито відділення гострої судинної патології, а у 2005 – відділення реабілітації судинної патології, які також використовуються для навчання студентів.
У 1999 році клінічна база кафедри поширилась і на неврологічне відділення МКЛ №1. Розширилась і лабораторна база кафедри. Поряд з клінічною лабораторією з 1959 року функціонує електрофізіологічна лабораторія, в якій виконуються такі дослідження як електроенцефалографія, електроміографія, ехоенцефалографія, реоенцефалографія, пульсометрія, комп’ютеризоване дослідження функції ходи за допомогою системи GAITRite. При нейрохірургічному відділенні є рентгенкабінет, обладнаний сучасною апаратурою. У 1993 році відкрито кабінет комп’ютерної томографії, а у 2007році – кабінет спіральної комп’ютерної томографії. Через кілька років з'явилась МРТ-діагностика на базі підприємства «Нейромед». На кафедрі створено лабораторію комп’ютерної техніки, де встановлено комп’ютери, які використовуються в навчальному процесі та наукових дослідженнях.
Важливою частиною діяльності кафедри є лікувально-профілактична робота. В усіх базових клінічних відділеннях ця робота проводиться у відповідності до вимог “Положення про клінічну лікарню”. Поряд з цим професорсько-викладацький склад кафедри надає консультативну допомогу лікувальним установам міста та області.
Московко Геннадій Сергійович проводить консультації у відділенні анестезіології з ліжками інтенсивної терапії КНП «Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної Ради», у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії у Вінницькій МКЛ № 1 та у відділенні екстреної медичної допомоги КНП «Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Вінницької обласної Ради».
Співробітниками кафедри проводиться амбулаторний консультативний прийом пацієнтів. На базі поліклінічного відділення з ліжками денного стаціонару КНП «Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної Ради» та проводяться консультації пацієнтів психіатричних відділень, а також відділень № 20, № 22 та 5-го відділення КНП «Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної Ради».
Співробітники кафедри приймають активну участь у міжнародних дослідницьких проектах, присвячених проблемам лікування гострого порушення мозкового кровообігу та його профілактики, хвороби Паркінсона, епілепсії та розсіяного склерозу. Загалом більше 70 досліджень за 20 років.
Практична та наукова діяльність лікарів нейрохірургів
У нейрохірургічному відділенні проводиться весь спектр нейрохірургічних втручань дорослим з патологією головного та спинного мозку. Основні напрямки наукової роботи пов’язані з удосконаленням надання нейрохірургічної допомоги хворим на гострий мозковий інсульт, патологію судин головного мозку, а також патологією хребта та спинного мозку, периферичної нервової системи (травматичне пошкодження нервів, компресійні нейропатії). Працівники кафедри активно досліджують проблему хронічного болю, його попередження та лікування та впроваджують нові найсучасніші методи діагностики та лікування.
Науково-дослідна робота
Належна увага на кафедрі приділяється науково-дослідній роботі. В передвоєнний час співробітники кафедри займались вивченням симптомів ураження нервової системи при ішемії нижніх кінцівок (Бедер В.Л., Ліхтенштейн В.А.). Починаючи з 1947 року, коли кафедру очолив проф. Альперович П.М., науково-дослідна робота була спрямована на вивчення актуальних проблем того часу – інфекційних уражень нервової системи, нейроонкологічних захворювань. В подальші роки наукові інтереси співробітників кафедри були зосереджені на вивченні хвороб периферичної нервової системи, зокрема невритів лицевого нерву, а також хвороб з ураженням екстрапірамідної системи.
Вивчення нейроінфекції пов’язано в першу чергу з іменем Альперовича П.М. Працюючи на Далекому Сході проф. Альперович П.М. був серед перших дослідників японського енцефаліту, епідемічні спалахи якого з’явились в Приморському краї у 1938 році. На матеріалі цих досліджень від захистив докторську дисертацію, а в 1946 році видав монографію “Енцефаліт – Б”. Маючи великий досвід по вивченню нейроінфекції, проф. Альперович П.М. спрямував науково-дослідну роботу співробітників кафедри на вивчення інфекційних уражень нервової системи серед населення Подільського регіону України, зокрема сучасних форм епідемічного (летаргічного) енцефаліту Економо (Альперович П.М., Білик В.Д., Руда Б.Й.), ревматичних уражень нервової системи (Білик В.Д.), наслідків туберкульозного менінгіту (Альперович П.М., Віліхер М.М.), повільних нейроінфекцій – лейкоенцефаліту Ван-Богарта (Альперович П.М., Білик В.Д., В.І., Алімбек С.Х., Катранова К.В., Костовецький М.З.), множинного склерозу (Корнійчук А.Г., Желіба О.В., Смолко Н.М.). Поглиблене вивчення сучасних форм епідемічного (летаргічного) енцефаліту дало можливість виявити його клінічні форми, особливості гострого та хронічного перебігу хвороби, їх лікування. Кафедрою були видані методичні рекомендації “Діагностика та лікування сучасного епідемічного (летаргічного) енцефаліту”, Вінниця, 1975 р. (Альперович П.М., Білик В.Д, Руда Б.Й.). З ревматичних уражень нервової системи вивчалась найбільш поширена його форма – мала хорея. Вперше в нашій країні при цьому захворюванні була вивчена біоелектрична активність кори головного мозку (Сєрков П.М., Білик В.Д.). У 1958 році Біликом В.Д. була захищена кандидатська дисертація на тему: “Матеріали до патофізіології та лікування малої хореї”, в якій були описані патофізіологічні механізми основних симптомів хвороби, показана доцільність застосування в комплексному лікуванні хореї подовженого сну. В післявоєнні роки значного розповсюдження набув туберкульозний менінгіт. У зв’язку з цим виникла проблема наслідків цього захворювання у хворих, які тривалий час лікувались ендолюмбальним введенням стрептоміцину. Це питання було висвітлене у кандидатській дисертації Віліхера М.М. “Клініка та лікування холестеатом, спінальних лептопахіменінгітів і лептопахіменінгомієлітів, виникаючих як віддалені наслідки туберкульозного менінгіту”, 1966 р. Кафедра в числі перших у колишньому Радянському Союзі зайнялась вивченням однієї з форм повільних нейроінфекцій – лейкоенцефаліту Ван-Богарта. В статті Альперовича П.М., Білика В.Д., В.І., Алімбек С.Х., Катранової К.В., Костовецького М.З. “К клинике и патологической анатомии прогрессирующего лейкоэнцефалита Ван-Богарта”, надрукованій у збірнику наукових праць “Вопросы психиатрии и невропатологии”, Ленінград, 1966, детально описані клініка, патологічна анатомія, діагностика та перебіг цього важкого, смертельного захворювання. Кілька публікацій були присвячені клінічним проявам та патоморфологічним змінам, що спостерігаються при лейкоенцефаліті Шильдера (Альперович П.М., Алімбек С.Х. та ін.). З повільних нейроінфекцій співробітниками кафедри вивчались деякі питання множинного склерозу, який у Подільському регіоні України має значну поширеність. Проведені епідеміологічні дослідження та вивчення деяких біохімічних показників крові при множинному склерозі (Білик В.Д., Файнгольд М.В., Корнійчук А.Г., Желіба О.В., Бедрій І.І., Смолко Н.М.). Желібою О.В. захищена кандидатська дисертація на тему “Клініко-біохімічні співставлення у хворих з розсіяним склерозом (еластолітична активність та вміст церулоплазміну в сироватці крові)”, Москва, 1987 р. В цій роботі було показано, що у хворих розсіяним склерозом мають місце зміни еластолітичної активності та вмісту церулоплазміну у сироватці крові, які корелюють з активністю та важкістю патологічного процесу. Смолко Н.М. захищена кандидатська дисертація на тему: “Структурно-функційні порушення у хворих на множинний склероз”, Київ, 2001 р. В полі зору співробітників кафедри було також вивчення вірусних нейроінфекцій: полірадикулоневриту Гійєна-Барре (Черняк А.Й.), полінейропатій (Альперович П.М., Алімбек С.Х.).
З 2012 року співробітники кафедри приймають активну участь у роботі Обласного науково-практичного центру множинного (розсіяного) склерозу та споріднених демієлінізуючих захворювань. У 2012 році були захищені кандидатські дисертаційні роботи “Принципи клінічного ведення та організації диспансерного нагляду хворих на множинний склероз на регіональному рівні” Костюченко А.В. та «Динаміка розвитку неврологічного дефіциту, порушень функції ходьби та когнітивних функцій у хворих на множинний склероз» Гордійчук О.О. У 2016 році Малик С.Л. захистила кандидатську дисертацію за темою: “Особливості перебігу множинного склерозу у хворих Подільського регіону України з урахуванням рівня забезпеченості вітаміну D 3”.
Колектив кафедри плідно працював над вивченням пухлин головного мозку. Детально вивчалась клініка пухлин головного мозку різної локалізації: потиличних часток (Альперович П.М.), смугастого тіла (Кириченко І.А.), мозолистого тіла (Пшенична З.М.), шлуночків мозку (Білик В.Д.), вплив на перебіг пухлинного процесу екзогенних факторів (Альперович П.М., Файнгольд М.В.), питання диференційного діагнозу (Альперович П.М., Пішель Я.В., Файнгольд М.В., Бурля В.І., Ярославський Л.С., Трахтенберг Б.Ш., Ольхов В.М.). Ґрунтовне вивчення питань нейроонкології уможливило виконання ряду дисертаційних досліджень. Серед них докторська дисертація Пішеля Я.В. “Гліобластоми головного мозку”, Київ, 1970; кандидатські дисертації Файнгольда М.В., Трахтенберга Б.Ш. Колективом кафедри під редакцією проф. Альперовича П.М. був виданий тематичний збірник наукових праць “Первинні і метастатичні пухлини головного мозку”, Вінниця, 1961 р.
Значний внесок співробітники кафедри зробили у вивчення проблеми захворювань периферичної нервової системи, зокрема нейропатій лицьового нерву. З цієї тематики, під керівництвом проф. Альперовича П.М. було виконано 5 дисертаційних досліджень, в яких висвітлені питання епідеміології, патогенезу, клініки невритів лицьового нерву (Чечельницька-Медвідь О.А., 1959), контрактура мімічних м’язів, інервованих лицьовим нервом (Корнійчук А.Г., 1968), двосторонніх невритів лицьового нерву (Петрова Т.І., 1971), рецидивуючих невритів лицьового нерву (Старинець Г.О., 1974), невритів лицьового нерву в похилому та старечому віці (Пшук Я.І., 1980). Колективом кафедри видані методичні рекомендації “Лікування та профілактика невритів лицьового нерву і їх наслідків”, Вінниця, 1981.
В 1974 році у Вінницькому медичному інституті була створена проблемна лабораторія морфології та генетики розвитку. Одним із напрямків роботи цієї лабораторії було вивчення критеріїв адаптації організму під впливом радоново-вуглекислих вод курорту Хмільник (Вінницька область). Колектив кафедри прийняв участь у вивченні впливу радоново-вуглекислих вод на неврологічні прояви остеохондрозу хребта (Білик В.Д., Коган Б.Й., Корнійчук А.Г., Демчук А.І., Старинець Г.О., Бурля В.І., Пшук Я.І., Московко С.П., Петрова Т.І., Тельман Г.Й.). Заслуговує на увагу виконана Тельманом Г.Й. кандидатська дисертація на тему: “Конституційна характеристика та антигенний склад крові хворих поперековим остеохондрозом з неврологічними проявами”, Харків, 1989. Дисертант визначив конституційні особливості організму, які можуть впливати на виникнення та перебіг неврологічних проявів остеохондрозу.
У 2010-х роках традиція вивчення розладів периферичної нервової системи була продовжена дослідженнями хронічного больового синдрому спини і у 2016 році Маслій В.П. захистила кандидатську дисертацію за темою: «Функціональні порушення при загостреннях хронічного поперекового больового синдрому та конституційні предиктори його формування».
Згадане вище вивчення сучасних форм епідемічного (летаргічного) енцефаліту, малої хореї, лейкоенцефаліту визначило ще один напрямок у наукових дослідженнях кафедри – вивчення патології екстрапірамідної системи. Цій темі була присвячена докторська дисертація Білика В.Д. “Питання клініки, патофізіології, та лікування екстрапірамідних гіперкінезів”, Львів, 1972 р. Патології екстрапірамідної системи присвячені також кандидатські дисертації Московко С.П. “Клінічні особливості та фактори формування синдрому паркінсонізму у хворих церебральною судинною патологією”, Харків, 1988, та громадянина Сірії Муавада Іссама “Спастична кривошия”, Москва, 1993, громадянина Тунісу Джамлі Фатхі «Повторні порушення мозкового кровообігу», Харків, 2002. По матеріалам дисертації Московко С.П. були видані методичні рекомендації “Диференціальна діагностика та терапія тремору при судинній патології головного мозку”, Вінниця, 1988 р. Доц. Корнійчук А.Г. видав методичні рекомендації “Лицеві дискінезії зрілого віку (класифікація, епідеміологія, клініка, лікування)”, Вінниця, 1993 р. Московко С.П. у 2006 році захищена докторська дисертація «Клініко-епідеміологічна характеристика хвороби Паркінсона та синдрому паркінсонізму в Подільському регіоні України». Характеристики розладів ходи при неврологічних захворюваннях були висвітлені Московко Г.С. у ході виконання кандидатської дисертації за темою: «Вікові та нозологічні особливості неврологічних розладів ходи», яка була успішно захищена у 2008 р.
Співробітниками кафедри також приділялась увага проблемі епілепсії дітей та підлітків. Желібою Л.М. була захищена кандидатська дисертація на тему: “Вітамінне забезпечення хворих епілепсією дитячого та юнацького віку при лікуванні їх антиконвульсантами”, Київ, 2002 р. У 1998 р. Була видана пам’ятка для хворих на епілепсію та їх близьких “Якщо у Вас епілепсія”, Вінниця, 1998р., Курляндчиков О.В., Желіба Л.М.
Одним із приорітетних напрямків наукової роботи є удосконаленням надання нейрохірургічної допомоги хворим на гострий мозковий інсульт, патологію судин головного мозку, а також патологією хребта та спинного мозку, периферичної нервової системи (травматичне пошкодження нервів, компресійні нейропатії). Працівники кафедри активно досліджують проблему хронічного болю, його попередження та лікування та впроваджують нові найсучасніші методи діагностики та лікування.
Співробітники кафедри приймають активну участь у міжнародних дослідницьких проектах, присвячених проблемам лікування гострого порушення мозкового кровообігу та його профілактики, хвороби Паркінсона, епілепсії та розсіяного склерозу. Загалом більше 70 досліджень за 20 років.
Як підсумок – за роки існування кафедри її співробітники надрукували в журналах та збірниках більше 400 наукових праць, видано 6 збірників наукових праць, 5 методичних рекомендацій. У 1984 році на базі кафедри та ВОПНЛ був проведений VII з'їзд неврологів та психіатрів України. Виконано та захищено 3 докторських та 26 кандидатських дисертацій.
Подальші перспективи своєї роботи колектив кафедри вбачає у поглибленому вивченні структури неврологічної захворюваності серед населення області, поглибленні методичного рівня лікувальної та науково-дослідної роботи. Поряд з цим, головним завданням залишається удосконалення навчально-методичної роботи, підготовка лікарів загальної практики з необхідним рівнем неврологічних знань та практичних навичок, якісна підготовка інтернів-неврологів та проведення курсів спеціалізації з неврології.
Література, що видана кафедрою
1. «Ходьба людини» монографія, укр., 302с.
В.М.Мороз, М.В. Йолтухівський, О.В.Власенко, С.П. Московко, Г.С.Московко, О.В. Богомаз, І.Л. Рокунець, І.В.Тищенко, Л.В.Костюк, К.В.Супрунов
2. Порадник з реабілітації осіб, що перенесли мозковий інсульт А.Г. Корнійчук, О.А. Корнійчук
3. "Первинний головний біль та епізодичні синдроми, які можуть бути асоційовані з мігренню", укр, 272 стор.
Л.В.Піпа, Р.В. Свістільнік, Г.В. Бекетова, Г.С. Московко, В.А.Поліщук, Ю.М. Лисиця
Контакти
Кафедра Неврології та нейрохірургії Факультету післядипломної освіти
Адреса:
місто Вінниця, вулиця академіка Пирогова 109
КНП "ВОКПЛ ім. акад. О.І.Ющенка ВОР"
Телефон
+380432550737
+380432550776
Факс
+380432550737
Електронна адреса
neurosurgery@vnmu.edu.ua