Досвід участі у Майстерні UNICOM «Сталі університети – сталі громади»
В рамках заходів проєкту «ЮНІКОМ» 2 липня 2024 у гібридному форматі відбулась Майстерня UNICOM «Сталі університети – сталі громади». У заході взяли участь представники робочої групи проєкту.
У ролі спікера виступила Вікторія Родінкова. Вона представила свою доповідь «Визначення джерел стійкості українських медичних університетів: навичка, життєво необхідна у складні часи», а також доповідь, підготовлену разом з Ольгою Братковою: «Третя місія Вінницького національного медичного університету імені М. Пирогова: найкращі практики та перспективи».
Низка прикладів реалізації ВНМУ своєї третьої місії (проєкт «Теплі долоньки», заходи із розвитку психологічної допомоги, реабілітація поранених, зокрема тих, що втратили зір, навчання з тактичної медицини тощо) стали предметом обговорення серед учасників заходу як гарні практики, в тому числі як предмет ефективної міжуніверситетської співпраці.
Своїм досвідом поділились інші учасники консорціуму проєкту. Зокрема, Мар’я Нестерова (Український державний університет ім. Михайла Драгоманова) систематизувала кращий європейський досвід соціальних інновацій в освіті, що можуть бути перспективними і для України.
Наприклад, Україна може наслідувати досвід університетів Балкан щодо розвитку психологічної підтримки. Це може бути започаткування спеціальних програм допомоги для студентів та викладачів, котрі пережили травматичні події; відкриття центрів психологічної допомоги в університетах. На Балканах такі центри надавали консультації й проводили тренінги з подолання стресу та травми.
Досвідом ізраїльських університетів є академічна підтримка резервістів — спеціальні програми для студентів, які служать у резерві, онлайн-курси, а також програми з подолання травми: курси, зосереджені на навчанні подолання травми та втрат, а також на роботі з дітьми та сім'ями, що пережили важкі події. Доповідачка акцентувала на основних викликах для України. На її погляд, наразі це — відсутність суспільної єдності різноманіття, цивільний захист, психологічна безпека.
Цікавими були приклади інших доповідачів: досвід Львівського національного університету щодо функціонування та активної роботи Ради роботодавців, а також реінтеграції ветеранів в цивільне життя через ЗВО; Сумського національного аграрного університету – у підтримці фермерів і сільських громад на територіях, що зазнали впливу військових дій.
Майстерня «ЮНІКОМ» фіналізувалась домовленістю учасників ділитись кращими практиками реалізації третьої місії та досвідом ширшого залучення місцевих громад до спільних проєктів.
Члени робочої групи проєкту «ЮНІКОМ»
Ольга Драчук, Вікторія Родінкова