history
Історія Кафедра стоматології дитячого віку
Була заснована у вересня 1998 року на базі стоматологічного факультету Вінницького національного медичного університету ім. М. І.Пирогова.
З 1.10.99 року кафедра почала функціонувати на новій базі за адресою вул. В. Стуса, 2/19 (2-й учбовий корпус ВНМУ ім. М.І. Пирогова). На сьогоднішній день загальна площа 831м². Площа аудиторно-лабораторних приміщень кафедри, що знаходяться на балансі лікувально-профілактичних закладів станом на 1.09.2020 складає 466м², площа приватних стоматологічних клінік 365м2 . На базі кафедри розподілено 7 клінічних залів, в яких розміщено 11 стоматологічних установок, також на кафедрі є фантомний клас площею 60м2 , оснащений 6 стоматологічними установками та комп’ютером.
У цих кімнатах проводяться практичні заняття з пропедевтики дитячої терапевтичної стоматології, профілактики стоматологічних захворювань, терапевтичної, хірургічної стоматології, ортодонтичний зал, зуботехнічна лабораторія, кімната для централізованої стерилізації інструментарію, матеріалів, фантомний клас і методичний кабінет.
Завідувачем кафедри стоматології дитячого віку Вінницького національного університету ім. М.І Пирогова з моменту її заснування і до лютого 2022р був доцент, кандидат медичних наук - Філімонов Юрій Вікторович. У 1978 році він закінчив Донецький медичний інститут, а з 1981 по 1998 рік працював в Івано-Франківській медичній академії. За час роботи було написано 50 статей з актуальних питань ранньої діагностики і лікування зубо-щелепних аномалій апаратами власного винаходу. У 1992 році захистив кандидатську дисертацію "Лікування зубо-щелепних аномалій незнімним дуговим апаратом" м. Київ. Зареєстровано 4 патенти, 11 раціоналізаторських пропозицій, 12 доповідей на науково-практичних міжнародних конференціях, входив до чотирьох редколегій фахових видань. Ю.В.Філімоновим була розроблена комп'ютерна програма по діагностиці зубо-щелепних деформацій, також був розроблений оклюдатор для планування етапів лікування ортодонтических пацієнтів.
Штат кафедри на сьогоднішній день складає 17 співробітників. Під керівництвом завідувача успішно працює колектив кафедри.
Дмітрієв Микола Олександрович професор, д. мед. н. Закінчив Вінницький державний медичний університет ім. М. І. Пирогова в 2000 році з відзнакою.
З серпня 2000р працює на кафедрі стоматології дитячого віку: спочатку старшим лаборантом, з вересня 2004р – асистентом кафедри, з березня 2008– доцентом кафедри, з жовтня 2023 - завідувач кафедри. В 2006 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук на тему: “Особливості одонто- та кефалометричних показників у підлітків з ортогнатичним прикусом”. У 2011 році присвоєно вчене звання доцента. У грудні 2019р захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук на тему: “Антропо-одонтологічне обґрунтування корекції та профілактики деформацій зубощелепної системи”. Є автором 47 патентів України та більш ніж 70 опублікованих наукових праць. Під керівництвом були успішно захищені кандидатська дисертація та три магістерські роботи дві з яких на англійській мові. В теперішній час здійснює керівництво підготовкою аспірантів і здобувачів. Проходив закордонне стажування в університетах США та Польщі. Входить до складу делегації стоматологів під егідою Вінницької обласної Ради у сфері зовнішніх зв`язків та промоції, з метою налагодження співпраці у сфері охорони здоров`я. Є активним учасником більше ніж 55 світових фахових тренінгів та конференцій. За активну наукову та навчальну діяльність нагороджений Почесною грамотою від Вінницької обласної державної адміністрації та Вінницької міської ради.
Попова Олена Іванівна доцент, завуч, к. мед. наук, закінчила Вінницький державний медичний університет ім. М. І. Пирогова в 1999 році з відзнакою. Лікар-стоматолог вищої категорії. В 2007 році захистила дисертацію на тему «Клініко-експериментальне обгрунтування застосування амізону та біфіформу у комплексному лікуванні герпетичних стоматитів у дітей та дорослих» за фахом стоматологія – 14.01.22. Постійно займається науково-дослідною роботою, друкує результати досліджень у фахових виданнях, ліцензованих ДАК України, науково- метричних базах SCOPUS, відвідує науково-практичні конференції, майстер-класи. Надруковано 53 наукових робіт, з них 8 навчально-методичних, отримано 1 патент на корисну модель, 1 нововведення, 2 раціоналізаторські пропозиції. Приймала участь у 18 науково-практичних конференціях – м. Київ, м. Луганськ, м. Запоріжжя, м. Полтава, м. Вінниця. Приймала участь у доклінічних та клінічних випробуваннях противірусних препаратів «Амізон» та «Альтабор» в інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського м. Київ. Приймає участь в епідеміологічних дослідженнях щодо розповсюдженості захворювань слизової оболонки порожнини рота у дітей та дорослих м. Вінниці та Вінницької області. Проводить санітарно-просвітницьку роботу серед населення міста.
Браженко Юрій Федорович доцент, к. мед. наук, 1954 р.н., закінчив Донецький медичний інститут ім. М. Горького в 1977 році за фахом стоматологія. На кафедрі стоматології дитячого віку ВНМУ ім. М. І.Пирогова працює з 2000 року. Кандидат наук з 1989 року,доцент. Дисертацію захистив в спеціалізованій вченій раді Львівського державного медичного інституту на тему "Суцільнолиті мостовидні протези на парапульпарних штифтах". Є автором 35 друкарських статей з них 5 монографій, 30 раціоналізаторських пропозицій, 5 патентів, 15 виступів.
Ісакова Наталія Михайлівна доцент, к. мед. наук, закінчила Вінницький державний медичний університет ім. М. І. Пирогова в 1999 році з відзнакою. Лікар-стоматолог вищої категорії. Кандидатська дисертація “Комплексне лікування хворих на гнійно – запальні процеси щелепно – лицевої ділянки антибіотиками та препаратом із імуномодулюючими властивостями” за фахом: 14.01.22 – cтоматологія була захищена і затверджена ДАК України 25 грудня 2005 року. Отримала атестат доцента ДЦ № 031626 від 26.09.2012р. Відповідальний виконавець науково-дослідної роботи кафедри. Постійно займається науково-практичною роботою, відвідує науково-практичні конференції, майстер-класи. Надруковано 67 наукових праць, з них 30 статей у виданнях, ліцензованих ДАК, 3 статті у науково-метричній базі Veb of Sciense. Отримано 1 деклараційний патент, 1 раціоналізаторську пропозицію, 1 нововведення. Доповідала на 21 науково-практичних конференціях у м.Вінниця, м. Івано- Франківськ, м. Запоріжжя, Донецьк, Одеса, Дніпро. Проводила доклінічні та клінічні випробування лікарських засобів на базі ВНМУ ім. М.І.Пирогова. Приймала участь у клінічних випробуваннях препарату «Амізон» в інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського, м. Київ. Проводить наукову роботу серед студентів стоматологічного факультету, друкує наукові роботи сумісно зі студентами, які займали I, II місця. Проводить санітарно-просвітницьку роботу серед населення міста.
Касьяненко Дмитро Михайлович доцент, к. мед. наук, 1983 року народження, у 2006 році закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова. Одружений. Має сина та доньку. З 2006 по 2008 рік працював старшим лаборантом кафедри, з 2008 по 2015 рік працював на посаді асистента, з 2015 року і по теперішній час працює на посаді доцента кафедри. В повному обсязі виконує педагогічне навантаження, проводить практичні заняття у студентів 3-5 курсів - українською та англійською мовою. Читає лекції для студентів 3, 4 курсу з ортодонтії. У 2014 році успішно захистив кандидатську дисертацію на тему: «Лікування дистального прикусу у дітей з порушенням функції жувальної та мімічної мускулатури», під керівництвом завідуючого кафедрою ортодонтії і пропедевтики ортопедичної стоматології НМУ ім. О.О. Богомольця д. мед. н. професора Фліса Петра Семеновича. Має 18 друкованих праць, один патент України на корисну модель. Член асоціації ортодонтів України. Відповідальний за виконання лікувальної роботи кафедри.
Дудік Олена Петрівна доцент, к. мед. наук, закінчила Дніпропетровську державну медичну академію у 1997 році. Лікар вищої категорії. Відповідальна по роботі з іноземними студентами. В 2011 році захистила дисертацію на тему «Клініко-експериментальне обґрунтування застосування силера на основі біокераміки» за фахом стоматологія – 14.01.22. Має 35 друкованих робіт, з них 19 статей у виданнях, ліцензованих ДАК України, 1 стаття у науково- метричній базі SCOPUS. Отримано 3 деклараційних патенти.
Чугу Тетяна Вікторівна доцент, к. мед. наук. Закінчила ВНМУ ім. М. І.Пирогова в 2004 році з відзнакою. Працює на кафедрі з 2004 року. В 2011 році захистила дисертаційну роботу «Зв’язки сонографічних показників щитоподібної залози з параметрами тіла юнаків та дівчат різних соматотипів». Опублікувала 35 друкованих роботи, отримала 2 деклараційних патента, прийняла участь у 22 науково-практичних з’їздах та конференціях. Виступала на обласних науково-практичних конференціях для практикуючих лікарів. Продовжує займатися науковими дослідженнями, що присвячені новітнім методикам ранньої діагностики та профілактики стоматологічних захворювань в рамках кафедральної науково-дослідної роботи. Є керівником студентського гуртка. Проводить санітарно-просвітницьку роботу серед населення міста. Постійно підвищує свій професіональний рівень на конференціях та майстер-класах, про що свідчать численні сертифікати.
Закалата Тетяна Ростиславівна доцент, к. мед. 2002 - закінчила ВНМУ ім. М.І. Пирогова. 2006 - одержала сертифікат лікаря-стоматолога за спеціальністю «Ортодонтія» на базі Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика. 2011 - пройшла ПАЦ за фахом «Ортодонтія» на базі Української медичної стоматологічної академії Полтави. У 2016 році захистила дисертацію за спеціальністю 14.01.22 «Клініко-лабораторне обґрунтування сучасних методів лікування та профілактики трансверзальних аномалій зубощелепної системи у осіб різних вікових груп» та здобула науковий ступінь кандидата медичних наук, що прирівнюється до диплома доктора філософії. Постійно займається науково-дослідною роботою, друкує результати досліджень у фахових виданнях, ліцензованих ДАК України, науково-метричних базах SCOPUS. Приймала участь у 15 наукових конференціях – м. Київ, м. Вінниця, м. Львів, Прага (Чехія), Краків (Польща), Турку(Фінляндія), Мінськ (Білорусь), надруковано 15 наукових статтей, активно приймає участь у наукових форумах, 40 міжнародних науково-практичних конференціях і 15 доповідях, проводить майстер-класи. Також проходила стажування та приймала участь у наукових конференціях в країнах, що входять до ОЕСР/ЄС. Лікар-стоматолог вищої категорії. Дійсний член Європейської і Євразійської Асоціації Ортодонтів. Член Асоціації Ортодонтів України. Член редакційної колегії журналу «Сучасна ортодонтія». Лектор міжнародного рівня. Ведучий лектор в «Учбовий центр СП «Промед».
Пачевська Аліса Валеріївна доцент кафедри. Закінчила ВНМУ ім. М. І. Пирогова у 2009 році з відзнакою. З 2014 по 2017 проходила навчання у аспірантурі під керівництвом к.мед.н. доц. Філімонова Ю.В. Тема аспірантської роботи «Реактивність біохімічного складу слини при використанні знімної та незнімної ортодонтичної апаратури у дітей» виконана в рамках наукової роботи кафедри. У 2019 році захистила дисертаційну роботу та отримала ступінь кандидата медичних наук. Є автором 40 друкованих робіт, 9 статей у виданнях, ліцензованих ДАК та 4 статті у науково- метричних базах SCOPUS.
Васильчук Олександр Семенович асистент. В 1993 закінчив Івано-Франківську державну медичну академію. Запланована дисертація на отримання наукового ступеня кандидат медичних наук "Клинико-експериментальне обгрунтування застосувань термопластів при ортодонтическому лікуванні дітей".
Драчук Надія Вікторівна асистент, закінчила Вінницький національний університет ім. М. І.Пирогова 2005 року і працює на кафедрі асистентом. Є автором 16 друкованих публікацій, приймала участь у 8 наукових конференціях для студентів та молодих вчених з міжнародною участю, виступала з доповідями на обласних науково-практичних конференціях для практикуючих лікарів. Регулярно відвідує практичні лекції та майстер-класи зі стоматології. Бере активну участь в науковій роботі кафедри. Займається збором літератури для планування наукової роботи.
Попов Максим Володимирович асистент, закінчив ВНМУ ім. М. І. Пирогова в 2001 році. На кафедрі працює з 2014 року, проводить практичні заняття для студентів 3 та 5 курсів, приймав участь в обласній конференції практикуючих лікарів- стоматологів. Опублікував 7 наукові роботи.
Драчевська Ірина Юріївна асистент. Закінчила ВНМУ ім. М.І.Пирогова в 2014 р. У 2014-2016 рр. проходила інтернатуру. З 2017 р. працювала на кафедрі стомотологіі дитячого віку на посаді старшого лаборанта. З 2018р-асистент кафедри, з вересня 2023 року доцент кафедри. . Має сертифікати лікаря-спеціаліста зі спеціальностей "Стоматологія", " Стоматологія дитяча". З 2019 р була прикріплена до аспірантури ВНМУ ім .М. І. Пирогова. Захистила дисертаційну роботу на тему: «Особливості телерентгенографічних показників, визначених за методами Steiner, Ricketts та Downs у осіб із ортогнатичним прикусом в залежності від типу обличчя» , під керівництвом д.мед.н Дмітрієва М.О.
У 2003 році проф. Е.Я.Варес впроваджував на нашій кафедрі технологію виготовлення протезів і ортодонтической апаратури з поліпропілену.
Співробітники кафедри – доц. Філімонов Ю.В. та доц. Закалата Т.Р. є членами редакційної колегії журналу «Сучасна ортодонтія».
На базі кафедри були заплановані та успішно захищені докторські дисертаційні роботи проф. Шувалова С.М. в 1999 р. на тему «Злоякісні пухлини ротоглотки» (м. Київ), та докторська дисертаційна робота Шинкарук-Диковицької М.М. на тему «Показники захворюваності зубів та їх залежність від фенотипічних особливостей соматично здорових чоловіків із різних регіонів україни» у 2016 року за спеціальністю 14.01.22 - "Стоматологія" в спеціалізованій вченій раді Д 26.613.09 НМАПО ім. П.Л. Шупика.
Виконана наукова тема кафедри «Клініко експериментальне обґрунтування застосування нових методів профілактики, діагностики, лікування дітей та підлітків із аномаліями зубощелепної системи та ускладеннями карієсу». За темою кафедри було надруковано 95 робіт наукових статей у виданнях, ліцензованих ДАК України, науково- метричних базах SCOPUS та у збірниках конференцій.
Запланована нова наукова тема кафедри: «Розробка та удосконалення індивідуальних методів діагностики, лікування та профілактики зубощелепних аномалій, карієса та його ускладень у дітей та підлітків». На сьогодні нами триває робота у напрямі накопичення клінічного матеріалу, удосконалення діагностичних методик і стандартизованих алгоритмів постановки діагнозу, систематизації, аналізу і узагальненню отриманих результатів.
За останні 5 років було захищено 4 дисертаційних робіт, у тому числі докторська дисертація Дмітрієвим М. О.
Серед викладачів кафедри 6 співробітників склали іспит з іноземної мови та отримали сертифікат рівня В2.
Щороку на базі кафедри проводяться науково-практичні конференції для студентів та молодих вчених, викладачі щороку допомагають студентам приймати учать у всеукраїнських конкурсах наукових робіт та олімпіадах.
В зв`язку зі світовою пандемією 2020-го ріку, конференція студентів та молодих вчених « Перший корок в науку» проходила в он-лайн режимі, але це не завадило молодим науковцям з інших міст прийняти участь та показати високий рівень власних досліджень.
Крім того, на базі кафедри проходять навчання клінічні ординатори, аспіранти.
Кафедра оснащена 3 сучасними комп'ютерами і копіювальною технікою. Наявність учбових слайдів - 640 шт.; відеофільми. На кафедрі є в повному об'ємі методичні розробки практичних занять для викладачів з профілактики стоматологічних захворювань, дитячої терапевтичної стоматології, дитячої хірургічної стоматології, ортодонтії програми на українській, російській та англійській мовах.
Підготовка студентів до "Крок-2" проводиться за допомогою тестових і ситуаційних завдань і завдань комп'ютерного тестування у кількості 2900. Щороку здійснюєтьсяа розробка нових тестових завдань викладачами кафедри.
Практичні заняття проводяться в клініці під наглядом викладача кафедри і шляхом самостійної роботи студентів, які забезпечені ситуаційними завданнями, фантомами, муляжами, рентгенівськими знімками. Студенти користуються слайдами, ведуть прийом тематичних хворих, що дозволяє здійснювати повний контроль знань. Учбовий процес проводиться згідно робочих програм, програми по дитячій стоматології (пропедевтика дитячої терапевтичної стоматології, профілактики стоматологічних захворювань, дитяча терапевтична стоматологія, дитяча хірургічна стоматологія, ортодонтія) для студентів вищих медичних (стоматологічних) закладів ІІІ - ІУ рівнів акредитації Міністерства охорони здоров'я України.
На базі кафедри діє гурток під керівництвом доц. Чугу Тетяни Вікторіни. Діяльність гуртка допомагає розширити горизонти теоретичних знань та практичних навичок студентів 2-5 курсів.
У неепідемічний період студентами, під керівництвом викладача, проводяться уроки здоров'я серед учнів вінницьких шкіл та дошкільних закладів різної форми властосні. Пропагування здорового способу життя, раціонального харчування та профілактики стоматологічних захворювань є одним з основних напрямків діяльності педагогічного колективу.
Важливе місце в діяльності кафедри займає навчально-методична робота. На кафедрі дитячої стоматології займаються студенти 2, 3, 4, 5 курсів. За час вивчення предмета студенти здають диференційовані заліки, перевідний і державний іспити, пишуть історію хвороби.
Колектив кафедри є практикуючими лікарями, про що свідчать лікарські категорії, постійно намаються підвищувати звій рівень приймаючи участь у численних конференціях, майстер класах та симпозіумах. Колектив кафедри опублікував більше 350 наукових праць в вітчизняних журналах і за кордоном, статті входять до різних науко-метричних баз, Web of Science, Scopus, простійно працюють над вдосконаленням своєї педагогічної та лікувальної діяльності.