history
ОСНОВНІ ЕТАПИ ДІЯЛЬНОСТІ
КАФЕДРИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ № 2
Кафедра заснована в серпні 1936 року. Першими викладачами були професор Е.Я. Фішензон, професор М.М. Гефт, асистенти М.Ф. Шинкарьова, С.Д. Заславська. До Другої світової війни колектив кафедри працював над проблемою діагностики та лікування захворювань серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту.
В післявоєнні роки кафедру очолив професор Я.М. Бритван, потім Г.Д. Давидов та доцент Б.І. Лідський. У цей період наукова тематика кафедри була пов'язана з вивченням патології серцево-судинної системи та захворювань системи крові (асистенти І.А. Рибачук, В.Д. Пилат та ін.). Вийшла з друку монографія доц. Б.І. Лідського "Практическое пособие по лекарственной терапии внутренних болезней", в якій висвітлені основні аспекти фармакодинаміки різних лікарських препаратів та викладені рекомендації щодо їх використання в практичній медицині.
З 1952 до 1956 року кафедрою завідував професор Ф.Ф.Піайд. Під його керівництвом вивчалися питання онкології, були виконані кандидатські дисертації асистентами Т.П. Чуберкіс та О.М. Кучеренко.
В 1956 році колектив кафедри очолила професор Н.Н. Колотова. Наукові інтереси кафедри в цей час були пов'язані з вивченням захворювань системи крові. Внаслідок наукових пошуків вийшла друком монографія проф. Н.Н. Колотової "Полицитемия", захищена кандидатська дисертація В.М. Войтюк, надруковано 48 наукових статей.
У 1961 році завідувачем кафедрою призначається доцент Ю.М. Головцев. Співробітниками кафедри вивчаються питання гемодинаміки при гіпотоніях (доц. М.Б. Шкляр), деякі аспекти гепатології, обміну мікроелементів при атеросклерозі (доц. Ю.М. Головцев). Захищені кандидатські дисертації асистентами Г.І. Романовим, Г.М. Альохіним, Л.І.Кошевською.
З 1967 року кафедрою завідував професор О.П. Кучук. У цей час до складу кафедри входило декілька доцентських курсів, зокрема, доцентський курс з фтизіатрії, який очолював доц. Б.А. Березовський; доцентський курс з ендокринології на чолі з доцентом Б.О. Зелінським та доцентський курс з лікувальної фізкультури на чолі з доцентом Л.В. Малишевою.
На кафедрі навчалися студенти V та VI курсів лікувального факультету. В 1974 році доцентський курс з фтизіатрії був реорганізований в окрему кафедру (зав. - професор Б.А. Березовський), а в 1973 році кафедра госпітальної терапії була поділена на дві кафедри - госпітальної терапії 1 (зав. - професор О.П. Кучук) та госпітальної терапії 2 (зав. - професор Б.О. Зелінський); в 1983 році доцентський курс з лікувальної фізкультури був переведений на кафедру фізкультури.
Відповідно до програми вузу з госпітальної терапії на кафедрі здійснюється поглиблене вивчення захворювань внутрішніх органів, диференційної діагностики хвороб серця, легенів, шлунково-кишкового тракту, нирок, професійної патології, захворювань системи крові, військово-польової терапії. Найбільш досвідчені викладачі (професори, доценти) здійснюють підготовку студентів-субординаторів на VI курсі. В останні роки перевага в підготовці субординаторів віддається цикловій системі (цикли з кардіології, пульмонології, гастроентерології та ін.). Співробітниками кафедри публікується ряд методичних матеріалів стосовно особливостей вивчення пульмонології (О.П. Кучук, Т.М. Липницький, О.О. Яковлєва), а також з питань вдосконалення навчального процесу (В.П. Маленький, Т.П. Чуберкіс, Г.Д. Симбірцева, О.О. Яковлєва, Ю.К. Откаленко, В.П. Довгаленко). Вийшли з друку методичні матеріали: "Методические указания для студентов VI курса к практическим занятиям по неотложной помощи и интенсивной терапии при некоторых ургентных состояниях в клинике внутренних болезней".
На фото: Професор КучукА.П., асистент Остафійчук О.К.,завідуюча терапевтичним відділенням Чикановська В.М.
Відповідний внесок кафедра вносить в підготовку лікарів-інтернів: готуються методичні матеріали, читаються цикли лекцій, проводяться заняття з керівниками інтернів, здійснюється контроль підготовки інтернів на базах Вінницької та Житомирської областей (проф. О.П. Кучук, проф. В.П. Маленький, доц. Т.П. Чуберкіс). Виходять з друку декілька методичних рекомендацій для лікарів-інтернів та їх керівників: "Пути со-вершенствования клинического мышления в интернатуре по терапии", "Работа врачей-интернов терапевтического профиля в поликлинике". "Методика расшифровки КГ", "Дифференциальная диагностика бронхо-обструктивного синдрома".
Співробітниками кафедри вивчались проблеми пульмонології, гастроентерології та профпатології. Тільки за останні роки на основі наукових досліджень було захищено три докторські дисертації: В.П. Маленьким: "Епідеміологія, клініка, діагностика, лікування і профілактика хронічного бронхіту у механізаторів сільського господарства"; В.М. Чорнобровим: "Шляхи поліпшення діагностики і лікування виразкової хвороби і хронічного гастриту (досягнення та перспективи внутрішньо-шлункової рН-метрії)"; О.О. Яковлєвою: "Диференційна діагностика ліпідного гемостазу у хворих неспецифічними захворюваннями легенів та обгрунтування метаболічної корекції вітамінами А та В".
Виходять з друку методичні рекомендації: „Техника и методика усовершенствования внутриполостной рН-метрии верхнего отдела же-лудочно-кишечного тракта", "Клиническое применение индикатора кислотности желудка" (В.М. Чорнобровий, Н.А. Півторак), "Способы диагностики метаболической функции легких и возможности ее кор-рекции" (О.О. Яковлева), інформаційні листки за матеріалами досліджень. Удосконалюються техніка та методи внутрішньо-шлункової рН-метрії (В.М. Чорнобровий), на основі яких конструкторське бюро медичної електротехніки (м. Кам’янець-Подільський) здійснює серійний випуск індикаторів кислотності шлунка. Отримано 8 авторських свідоцтв на винаходи (автори - проф. В.П. Маленький, В.М. Чорнобровий, доц. Ю.К. Откаленко). За період з 1967 до 1992 року на кафедрі захищено 8 докторських дисертацій (Б.А. Березовський, Б.О. Зелінський, О.М. Кучеренко, Б.З. Сухоруков, В.П. Маленький, В.М. Чорнобровий, М.Б. Шкляр, О.О. Яковлєва) та 13 кандидатських дисертацій (Н.С. Жук, Г.А. Новицький, Л.Ф. Проценко, В.А. Віктора, А.Х. Бровко, Г.А. Потолочна, О.С. Когут, О.О. Яковлева, Л.В. Юдіна, Г.О. Шокур, Л.В. Черешнюк, О.К. Остафійчук, О.Г. Шанчук).
На фото: Доцент Маленький В.П з лікарями-інтернами
В 1992 році кафедру очолив професор В.П. Маленький. На цей час на кафедрі працює три професори (В.П. Маленький, О.П. Кучук, В.М. Чорнобровий), сім доцентів (О.Г. Шанчук, Т.П. Чуберкіс, Г.Д. Симбірцева, М.С. Атаманчук, Ю.К. Откаленко, І.І. Дорошенко, В.П. Довгаленко), асистенти О.І. Наливайко, В.М. Шеверда, С.Г. Самохвал, Н.П. Масик, Н.А. Півторак. У складі кафедри є доцентський курс з гематології, який очолює доцент Г.Д. Симбірцева.
На фото: клінічна база кафедри МКЛ № 2 (на даний час МКЛ ШМД)
Клінічною базою кафедри є терапевтичне відділення на 70 ліжок, пульмонологічне відділення на 60 ліжок на базі 2-ої міської клінічної лікарні, гастроентерологічне та терапевтичне відділення відповідно на 40 та 60 ліжок 1-ої міської клінічної лікарні. Крім того, заняття з невідкладної кардіології для студентів VI курсу проводяться у відділенні гострої коронарної недостатності на 40 ліжок 4-ої міської клінічної лікарні. Курс гематології викладається на базі гематологічного відділення обласної лікарні ім. М.І. Пирогова.
На початку 90-х років на кафедрі проведена велика робота з комп'ютеризації навчального процесу. Навчально-діагностичний кабінет, створений на кафедрі, укомплектований сучасними персональними комп'ютерами типу ІВМ.
Силами співробітників кафедри відпрацьовані тести у відповідності до програми з госпітальної терапії, створені на їх базі навчально-контролюючі програми, ситуаційні задачі. Видано два навчально-методичних посібники:"Программированньій тестовьій контроль знаний студентов по госпитальной терапии" (під ред. проф. В.П. Маленького); "Навчально-методичний посібник для самостійної підготовки студентів до практичних занять з госпітальної терапії" (ред. - проф. В.П. Маленький). Підготовлено до друку ще два навчальні посібники - навчальний посібник з набором ситуаційних задач та ЕКГ, рішення яких буде здійснюватися за допомогою ЕОМ.
В 1992-1993 навчальному році на кафедрі було вперше проведено двоступеневий перевідний іспит з терапії з тестуванням на комп'ютері. З урахуванням оснащеності кафедри комп'ютерною технікою та досвіду програмного забезпечення навчального процесу в 1993 році на її базі були проведені семінари завідуючих навчальними частинами кафедр клінічного та теоретичного профілів.
Основними напрямками наукових досліджень співробітників кафедри, як і раніше, є проблеми пульмонології та гастроентерології.
Зокрема, проводяться пошуки з застосування ентеросорбента полісорбу при лікуванні хворих гострими та хронічними запальними процесами бронхо-легеневої системи і органів травлення. За цією тематикою виконуються дві госпдоговірні теми, три кандидатські дисертації. Захищена кандидатська дисертація асистента Н.А. Півторак на тему: "Критерії доклінічної діагностики і особливості амбулаторного лікування загострень виразкової хвороби дванадцятипалої кишки".
За результатами наукових досліджень за останні три роки опубліковано 56 праць. При активній участі проф. В.М. Чорнобрового проведена І Подільська науково-практична конференція гастроентерологів.
На кафедрі здійснюється клінічна оцінка нової медичної техніки для спелео- та фітотерапії згідно з угодою про наукове співробітництво між інститутом та науково-виробничою фірмою "Медприбор".
Значно поліпшилася діагностична і лікувальна база кафедри. В цей час впроваджено ендоскопічне обстеження хворих за допомогою апаратів японської фірми "Олімпус", яку кафедра отримала, дякуючи допомозі спонсорів; у відділенні пульмонології обладнано кімнату для спелеотерапії, фітобар; у терапевтичному відділенні - кабінет лазеротерапії.
В цей час на кафедрі проходили підготовку два клінічних ординатори: О.М. Шанчук, С.Г. Мелащенко та магістрант Т.П. Пасека, які успішно поєднують навчання з науковими дослідженнями. Щорічно на наукових конференціях гуртківці кафедри посідали призові місця. В 1992 році студент VI курсу В.Ф. Кривецький став переможцем Всеукраїнської олімпіади з терапії та був нагороджений дипломом.
Велику допомогу співробітники кафедри надають лікарям практичної охорони здоров'я: проводять навчання лікарів-фахівців на тематичних циклах удосконалення з інтрагастральної рН-метрії (проф. В.М. Чорнобровий), читають цикли лекцій з актуальних проблем медицини. Щорічно професорами та доцентами консультуються біля З тисяч хворих у відділеннях та поліклініці, організовуються виставки нової діагностичної техніки для дослідження функції шлунка, впроваджуються нові методи дослідження функціонального стану органів дихання, лабораторні методи діагностики запальних процесів.
Професор В.М. Чорнобровий із співробітниками створюють окрему кафедру поліклінічної терапії та сімейної медицини.
Творча енергія співробітників кафедри спрямована на подальше поліпшення підготовки фахівців, що планується реалізувати через удосконалення методичного забезпечення навчального процесу, подальшу його комп'ютеризацію, підвищення педагогічної майстерності викладачів, поліпшення матеріальної бази кафедри, інтенсифікацію наукових пошуків.
Того часу на кафедрі виконано 1 докторську дисертацію (доц. Колісник П.Ф.), 5 кандидатських робіт (Масік Н.П., Нечипорук С.В., Шанчук О.М., Корнєєв Б.І., Лисенко Д.А.). Виконується 2 докторських дисертації (к. мед. наук Солєйко О.В., к. мед. наук Лисенко Д.А.) та 6 кандидатських дисертації: ас. Данченко Л.П., ас. Коробко О.А., ас. Бондарчук С.В., старший лаборант, аспірант Гуменюк І.П., старший лаборант, аспірант Ільюк І.А., аспірант Чорноброва О.І.
Останнє десятиріччя ознаменувалося тим, що в роботі кафедри було взято курс на вдосконалення педагогічного процесу, інтенсифікацію наукових досліджень, видавничої діяльності, підвищення якості допомоги органам охорони здоров’я.
Для реалізації намічених планів 11 квітня 2000 року за ініціативи та при безпосередній участі кафедри госпітальної терапії №1 було проведено всеукраїнську науково-практичну конференцію «Невідкладні стани в медицині», яка присвячувалась ювілею 2-ої міської лікарні м. Вінниці – базової клініки кафедри госпітальної терапії. За матеріалами конференції професором Маленьким В.П. підготовлено до друку і видано книгу «Невідкладні стани в медицині», яка затверджена методичним кабінетом з вищої освіти МОЗ України в якості посібника для студентів вищих навчальних закладів III – ІV рівнів акредитації. Враховуючи побажання лікарів-практиків, багато чисельні запити студентів старших курсів, готовиться до друку друге, перероблене і значно доповнене видання цієї книги.
З метою підготовки студентів 5-го курсу до ліцензійного іспиту з внутрішніх хвороб, який вони складають на 6-му курсі та адаптацію їх до нової форми державного іспиту (практично-орієнтований іспит), завідуючим кафедрою професором Маленьким В.П. за активної участі співробітників кафедри підготовлено до друку і видано в 2002 році навчальний посібник «Терапія в тестах», куди включено програмні тести з терапії та професійних хвороб. Посібник рекомендований до друку методичним кабінетом з вищої освіти МОЗ України в якості посібника для студентів вищих навчальних закладів III – ІV рівнів акредитації. Для роботи з тестами співробітниками кафедри створена відповідна комп’ютерна програма. За допомогою цієї програми на кафедрі визначається рівень підготовки студентів по кожному розділу програми, проводиться передекзаменаційне тестування, яке являється обов’язковим елементом трьохкомпонентної системи іспитів з терапії (практичні навички, комп’ютерне тестування, усний іспит по білету). Передбачається часткове оновлення тестів кожні 2-3 роки.
Завідувачем кафедри професором Маленьким В.П. підготовлено до друку і видано у видавництві «Нова книга» підручник «Професійні хвороби», який рекомендовано до друку МОЗ України.
За останні роки співробітниками кафедри було виконано 2 планові науково-дослідні роботи: «Вивчити ефективність ентеросорбції з використанням полісорбу ММ (Силіксу) у хворих на обструктивні захворювання легень» (закінчена в 1998 році з захистом кандидатської дисертації Масік Н.П.); «Вивчити клінічну ефективність комплексного лікування хворих на хронічний бронхіт з супутнім дисбактеріозом кишечнику з використанням ентеросорбції препаратами силіксу та розробити і впровадити в практику схему лікування» (закінчена в 2004 році).
Співробітниками кафедри виконуються наукові роботи, які привертають увагу міжнародної спільноти. Так робота Маленького В.П., Ільюк І.А. по застосуванню тіотриазоліну при лікуванні пневмоній отримала бронзовий грант на конференції ERS в Копенгагені (2005 рік), та срібний грант на конференції ERS в Мюнхені (2006 рік).
Кафедра госпітальної терапії №1 активно співпрацює з деякими науково-дослідними інститутами АМН України. Зокрема з інститутом гематології та трансфузіології, налагоджується також співробітництво з інститутом геронтології АМН України. Як наслідок такої співпраці, видано клінічні лекції з гематології, співавторами яких є співробітники кафедри асистенти Лисенко Д.А., Бондарчук С.В., захист кандидатської дисертації з гематології Лисенком Д.А. і успішна робота над докторської дисертацією, виконання кандидатської дисертації з гематології аспіранткою Чорнобровою О.І.
Кафедра госпітальної терапії №1 була перейменована на кафедру внутрішньої медицини №2 у зв’язку з введенням Болонської програми навчання. Творча енергія співробітників кафедри спрямована на подальше поліпшення підготовки фахівців, що планується реалізувати через удосконалення методичного забезпечення навчального процесу, подальшу його комп'ютеризацію, підвищення педагогічної майстерності викладачів, поліпшення матеріальної бази кафедри, інтенсифікацію наукових пошуків.
За останні роки на кафедрі виконано 2 докторські дисертації (доц. Колісник П.Ф., доц. Солєйко О.В.), 9 кандидатських робіт (Масік Н.П., Нечипорук С.В., Шанчук О.М., Корнєєв Б.І., Лисенко Д.А., Коробко О.А., Гуменюк І.П., Ільюк І.А., Кравець Р.А.). Виконується 2 докторські дисертації (доц. Лисенко Д.А., доц. Масік Н.П.) та 3 кандидатських дисертації: ас. Данченко Л.П., ас. Бондарчук С.В., Осипенко І.П.
В 2008 році кафедру очолив д.мед.н., професор Колісник П.Ф. Під керівництвом д.мед.н. Колісника П.Ф. була проведена науково-дослідна робота кафедри «Особливості лікувально-реабілітаційних заходів при захворюваннях внутрішніх органів і систем у пацієнтів з супутньою патологією хребта». В рамках цієї роботи було захищено три кандидатські дисертації: Хомовський В.В., Гуменюк І.П., Кравець Р.А.
З 2013 року посаду завідувача кафедри займає д.мед.н., професор Шевчук Сергій Вікторович.
З 2013 р. кафедра є базою Фармакологічного комітету України з випробувань нових лікарських препаратів. Кафедра бере участь в проведенні міжнародних рандомізованих контрольованих клінічних досліджень, співпрацює з іншими науковими закладами - Інститутом кардіології ім. М.Д. Стражеска, Українським НДІ реабілітації інвалідів та іншими кафедрами університету. У 2015 р. успішно завершена науково-дослідна робота кафедри «Вивчення закономірностей формування серцево-судинних уражень у хворих на антифосфоліпідний синдром та розробити диференційовані підходи до їх фармакологічної корекції», за результатами якої видано 14 інформаційних листів (проф. Шевчук С.В., ас. Куриленко І.В., ас. Сегеда Ю.С.), отримано 20 патентів на корисну модель. 2016-2019 рр. під керівництвом проф. Шевчука С.В. виконувалась фундаментальна НДР «Вивчити роль клінічних, молекулярно-генетичних, метаболічних, імунозапальних та гемокоагуляційних чинників у формуванні серцево-судинних уражень при ревматоїдному артриті та розробити рекомендації з їх профілактики та лікування», 2019 - 2022 рр. - "Вивчити клінічні, метаболічні, генетичні та імунозапальні чинники розвитку остеопорозу та саркопенії у хворих на системний червоний вовчак", 2022-2024 рр. - "Генетичні та середовищні чинники остеопорозу та його ускладнень при ревматичних захворюваннях". Під керівництвом проф. Шевчука С.В. успішно захищені кандидатські дисертації Куриленко І.В., Сегеди Ю.С., Кувікової І.П., Денищич Л.П., Звягіної О.В., Сторожука О.Б., Павлюк О.М. На разі виконуються ще 3 дисертації на здобуття ступеню вищої освіти доктора філософії: Степанюк Т.В., Мальованої Т.С., Побережець А.О.