history

27.11.2012

Історія кафедри іноземних мов 

Кафедру іноземних мов очолювали:

1948-1971 роки - доцент, кандидат педагогічних наук І. О. Плотніков

1971-1975 роки - виконуючий обов’язки завідувача кафедри старший викладач англійської мови Н. П. Матяш

1975-1980 року - професор, доктор філологічних наук

Н. І. Безбородько

1980-1984 роки - виконуючий обов’язки завідувача кафедри старший викладач англійської мови Н. П. Матяш

1984-1994 роки - доцент, кандидат філологічних наук

Т. А. Рябоконь

1994- 2016 роки - доцент, кандидат філологічних наук Л. М. Кім

З 2016 - доцент, кандидат педагогічних наук Л. В. Дудікова

Протягом кількох років після звільнення Вінницької області від німецько-фашистських військ у Вінницькому медичному інституті не існувало кафедри іноземних мов. Курс латинської мови у той час викладали В. П. Тихвинський та Р. Я. Аківісон, а німецьку та англійську мови – вчителі середніх шкіл із погодинною оплатою. У серпні 1948 року у будівлі морфологічного корпусу розпочала свою роботу кафедра іноземних мов, яку очолив доц. І. О. Плотніков, а її першими викладачами стали Р. Я. Кержнер, Л. У. Трахтенберг, А. Л. Будда, Р. Я. Максимова.

З 1950 року співробітники кафедри активно займалися науково-дослідною та методичною роботою. Зокрема, доцентом І. О. Плотніковим було видано «Методичні вказівки по засвоєнню медичної термінології на англійській мові для студентів старших курсів» і «Методичні вказівки студентам 1 курсу з розвитку навиків, умінь володіння усним розмовним мовленням».

У період з 1950 по 1965 збільшилася кількість студентів і викладацький штат поповнився викладачами: Г. І. Бойко, М. Г. Шевчик-Стоян, Н. П. Матяш, Е. М. Смирновою-Пелішенко, М. І. Лапух, С. Р. Мазур, Н. П. Васаженко, В. П. Шевченко, Т. Г. Янкевич, Л. Ф. Гібаш та старшим лаборантом Г. В. Кузьміною. В 1964р. захистив кандидатську дисертацію викладач О. М. Шпак.

У той час всі співробітники кафедри займалися науково-дослідною роботою, яка була спрямована на підвищення ефективності навчального процесу. Окрім навчальної роботи зі студентами, викладачі проводили підготовку аспірантів до складання іспитів з іноземних мов, приймали кандидатські іспити та іспити у студентів-заочників стоматологічного та ветеринарного факультетів інших вузів. Кафедра також надавала велику допомогу аптекоуправлінню з перекладу інструкцій до ліків.

У 1968-1971 колектив поповнили нові викладачі: В. І. Баришева, Т. І. Буравченкова, Л. М. Смірнова-Каспрова, С. С. Гребенюк-Барчук, Т. А. Рябоконь, Л. І. Пушкар і лаборант Л. П. Самойленко.

У 1971 році вийшов на пенсію завідувач кафедри, доцент І. О. Плотніков і старший викладач англійської мови Н. П. Матяш була призначена в. о. завідувача кафедри. В цей період активізувалася виховна робота на кафедрі: викладачі були кураторами в академічних групах і студентських гуртожитках, готували вечори відпочинку іноземними мовами, які були дуже популярні серед студентства, проводили вікторини, олімпіади.

У 1975 році кафедру очолила кандидат філологічних наук Н. І. Безбородько, а обов’язки завуча виконувала викладач Т. Г. Янкевич. Склад кафедри поповнився кандидатом педагогічних наук Є. І. Компанець. У цей період колектив активно займався дослідженням лексико-синтаксичних особливостей медичної літератури. Результати дослідницької роботи 1976-1980 роківбули відображені у раціоналізаторській пропозиції Т. Г. Янкевич і Н. І. Безбородько “Нова структура німецько-російського словника для медичних вузів” та у роботі Т. А. Рябоконь “Алгоритм реферування наукових медичних статей”. У 1977 році доц. Н. І. Безбородько, захистила докторську дисертацію і їй було присвоєно звання професора. Вона є автором 75 друкованих праць.

У 1980 р.  ст. викладач англійської мови Н. П. Матяш була призначена в. о. завідувача кафедри, в той час як обов’язки завуча було покладено на старшого викладача А. О. Дякову. Цього ж року молоді викладачі Л. М. Ясевіна, О. В. Воронюк, С. І. Перч, Л. А. Мазур, В. Ф. Гурандо розпочали свій професійний шлях на кафедрі іноземних мов. Крім цього було організовано курс латинської мови, колектив якого складався з викладачів А. І. Бойко (зав. курсом), М. Г. Стоян, Е. М. Пелишенко, В. Ф. Гурандо і лаборанта Ю. В. Шкарпет. Об’єктом наукових пошуків викладачів латинської мови стали лінгвістичні аспекти клінічної термінології, лексико-синтаксичні особливості латинської медичної літератури, питання лінгвістичної регламентації рецептури.

У цей час на кафедрі функціонувало бюро перекладів, куди входили найкращі студенти II-IV курсів. Протягом багатьох років під керівництвом викладачів щороку перекладалися сотні сторінок статей із зарубіжних медичних журналів англійською, німецькою та французькою мовами.

З 1983 року кафедра функціонує у навчальному приміщенні по вул. В. Стуса №2/19 (раніше вул. Р. Люксембург). Крім 14 навчальних кімнат тут також було обладнано два лінгафонних кабінети, що працювали позаурочно і надавали студентам можливість самостійно вивчати іноземні мови та готуватися до практичних занять. Викладачі кафедри приймали активну участь у конференціях, що проводилися  у Мінську, Вінниці, Єревані та інших містах.

У лютому 1984 р. кафедру очолила к. філ. н., доц. Т. А. Рябоконь, яка внесла новий напрямок у наукову діяльність кафедри. Під її керівництвом розгорнулася активна науково-дослідна робота на тему «Структура і семантика тексту», спрямована на інтенсифікацію роботи з науковими медичними статтями із зарубіжних журналів. Результати досліджень знайшли своє втілення у білінгвістичних посібниках з перекладу та посібниках з компресії  тексту англійською, німецькою та  французькою мовами. Загалом, науковий доробок колективу кафедри у той період становив 42 наукові праці, 11 посібників з питань мови та методики викладання, 52 нововведення, 20 з яких належало доц. Т. А. Рябоконь.

Під керівництвом Т. А. Рябоконь на кафедрі розпочали працювати курси з підготовки здобувачів до складання іспиту з кандидатського мінімуму з іноземних мов, викладачами яких стали Л. М Ясевіна, Л. М. Кім, Л. А. Мазур. У 1991 році на кафедрі було розроблено програму з іноземних мов, за якою надалі працювали всі медичні вищі навчальні заклади України. У 1993 році вийшов з друку підручник доц. Т. А. Рябоконь «American English for Medical students».

З 1986 по 2017 р. обов’язки завуча кафедри виконувала ст. викладач Л. М. Ясевіна, чия багаторічна праця дозволяла забезпечити високу якість навчально-методичної роботи колективу.

У 1994 р. завідувачем кафедри було обрано к. філ. н., доц. Л. М. Кім, яка очолила наукову роботу на тему «Системне вивчення лексики. Укладання галузевих словників». За підсумками наукових досліджень було видано «Англо-український словник з гастроентерології» (доц. Л. М. Кім, викл. Н. О. Осіпова), «Англо-російський-український словник з акушерства та гінекології» (доц. Л. М. Кім, викл. О. В. Кадельчук, Л. М. Ясевіна, С. Г. Пойда, А. Л. Яценко).

Секція латинської мови та основ медичної термінології в цей  час знаходилася під керівництвом старшого викладача С. І. Тихолаз. Викладачами секції було розроблено курс «Латинська мова та основи медичної (фармацевтичної) термінології» для студентів медичного, стоматологічного та фармацевтичного факультетів українською, російською та англійською мовами за цикловою системою навчання (анатомо-гістологічна, фармацевтична та клінічна термінології). Важливе місце відводилося підготовці іноземних студентів, робота з якими вимагає високого професіоналізму викладачів, особливого індивідуального підходу до кожного студента та відповідної навчально-методичної бази. Для підвищення ефективності роботи з цією категорією студентів викладачами кафедри напрацьовано та видано посібники, методичні вказівки та контрольні завдання. Для проведення практичних занять англійською мовою було підготовлено та видано посібники з медичної та фармацевтичної термінології англійською мовою.

У січні 2016 року кафедру очолила доцент Л. В. Дудікова, перед якою постали нові завдання та виклики реформування вищої школи та зростання ролі англійської мови для студентів-медиків, аспірантів, науковців університету.

Під керівництвом доц. Л. В. Дудікової у 2016 року на кафедрі розпочали роботу Курси з підготовки викладачів університету до складання міжнародного іспиту з англійської мови  FCE (First Certificate in English) щодо оцінювання володіння мовою на  рівні В2 (відповідно до Загальноєвропейських Рекомендацій з мовної освіти). Кафедра отримала дозвіл на організацію проведення вище згаданого іспиту в аудиторіях університету. За роки існування Курсів близько 200 співробітників нашого навчального закладу підвищили свій рівень володіння англійською мовою, а кількість кандидатів, що отримали сертифікат міжнародного зразка, досягла декілька десятків осіб. За роботу Курсів в різні періоди відповідали доц. А.Л. Кондратюк, ст. викл. В. В. Мікаєлян, ст. викл.  Ю. М. Остраус.

З 2016 року кафедра здійснює підготовку здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії за очною (денною, вечірньою), заочною формою навчання та поза аспірантурою. Іноземна мова є також однією з дисциплін, які входять до предметних випробувань при вступі до аспірантури.

З 2017 року обов’язки завуча виконує доцент А. Л. Кондратюк, яка підтримує  навчально-методичну роботу кафедри на належному професійному  рівні.

Підготовка здобувачів ступеня доктора філософії на кафедрі здійснюється за нормативною дисципліною «Англійська мова у науково-медичному спілкуванні» та вибірковими дисциплінами «English Academic Writing», «English for Academics» і «Друга іноземна мова (Deutsch, Français - за вибором)» такими співробітниками кафедри: доц. Л. В. Дудікова, доц. А. Л. Кондратюк, доц. А. С. Марлова, доц. І. І. Макодай.  Викладачі кафедри розробили комплекс навчально-методичних матеріалів для практичних занять і позааудиторної роботи, зміст яких відповідає професійній складовій здобувачів, а англомовне оформлення – рівню В2-С1 Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти.

У 2019 році доц. Л.В. Дудікова захистила докторську дисертацію на тему «Теоретичні та методичні основи формування професійно-етичної компетентності майбутніх лікарів у медичних закладах вищої освіти» та здобула науковий ступінь доктора педагогічних наук. Вона є автором понад 120 друкованих робіт.

Оскільки іноземна мова належить до вступних випробувань абітурієнтів - іноземних громадян, які вступають на навчання з англійською мовою викладання, викладачі кафедри д. пед. н. Дудікова Л. В., доц. Марлова А. С. розробили методичну базу та щороку готують матеріали для оцінювання знань абітурієнтів і проводять вступний іспит.

Нові вимоги до вищої освіти в умовах її реформування до якості роботи наукових та науково-педагогічних працівників зумовлюють необхідність постійного розвитку та удосконалення набутих умінь та знань. Стажування як спосіб професійної підготовки осіб, що перебувають у трудових відносинах, забезпечує не лише поглиблення раніше набутої компетентності у межах професійної діяльності працівника, а й закріплення практичного досвіду. Викладачі кафедри постійно вдосконалюються, проходять стажування не тільки в Україні, а й за кордоном, зокрема зав. кафедри, д. пед. н. Дудікова Л. В. пройшла стажування в Німеччині (2008 р.), Чехії (2017 р.), Польщі (2017 р.), Грузії (2017 р.), Канаді (2018 р.), Великій Британії (2018 р.); доц. Кондратюк А. Л. – у Австрії (2016 р.), Польщі (2021 р.); к. пед. н. Логутіна Н. В. – у Польщі (2018р., 2020 р.); доц. Мазайкіна І. О. – у Фінляндії (2016 р.), Польщі (2018 р.), Великій Британії  (2019 р.); к. пед. н. Манжос Е. О. – у Словацькій Республіці (2016 р.); доц..  Ціхоцька О. А. – у Фінляндії (2016 р.), Нідерландах (2016 р.);  .

       За ініціативи  доц. Л.В. Дудікової з 2018 р. започатковано традицію на кафедрі щорічно відзначати річницю  з Дня народження У. Шекспіра.  Творчість видатного драматурга не залишає байдужими студентів Вінницького національного університету імені М.І.Пирогова. Під керівництвом завідувача кафедри та доц. І.І. Макодай щорічно проводяться заходи присвячені творчості Шекспіра. Розповіді студентів відкривають таємниці його життя та супроводжуються демонстрацією численних медіа файлів, що дає можливість зануритись у загадкову, неповторну атмосферу Шекспірівської доби. Згадуючи шедеври видатного філософа «Гамлет», «Ромео і Джульєтта»,  студенти поглиблюють свої знання, намагаючись проникнути  в історичну суть трагічних протиріч того часу, конфлікти епохи Відродження. Студенти із захопленням декламують уривки п’єс, монологи мовою оригіналу, знайомлять слухачів  з сонетами автора, що звучать як в оригіналі, так і в перекладі, як у формі вірша, так у формі пісні, намагаючись донести глибокий сенс творів через призму особистого бачення та світосприйняття. Вони представляють свої версії перекладу та інтерпретації знаменитих сонетів. Виступи супроводжуються старовинною англійською мелодією, що поєднує   майстерне сценічне виконання і настрій поетичних творів. Такі заходи дають змогу ближче ознайомитись  з  життям поета та відкрити в учасниках безліч талантів та ще більше закохати в англійську мову – мову Шекспіра. За популяризацію  творчості видатного поета найкращі виступи нагороджуються іменними грамотами.

На сьогоднішній день викладачі кафедри здійснюють викладання дисциплін «Іноземна мова», «Іноземна мова за професійним спрямуванням», «Англійська мова у фармації (курс за вибором)», «Медична англійська мова (курс за  вибором)» , «Латинська мова», «Латинська мова та медична термінологія» для студентів таких спеціальностей: 221 «Стоматологія», 222 «Медицина», 225 «Медична психологія», 226 «Фармація, промислова фармація»; «Англійська мова у науково-медичному спілкуванні» та вибірковими дисциплінами «English Academic Writing», «English for Academics» і «Друга іноземна мова (Deutsch, Français - за вибором)» - для аспірантів 1-3 років навчання.

         Отже, кафедра іноземних мов  у своєму розвитку пройшла шлях від невеличкого  штату у декілька викладачів до колективу високо кваліфікованих науково-педагогічних співробітників, які  виконують методичну роботу для поліпшення навчально-виховного процесу, займаються науковою роботою в галузі методики і педагогіки і роблять посильний внесок у підготовку студентів і здобувачів ступеня доктора філософії.