05.05.2017

Підготовка кадрів

На кафедрі за період її існування підготовлено та захищено 4 докторські дисертації (Б.А. Березовським, Б.М. Пухликом, В.С. Голановим, С.В. Зайковим), 33 кандидатські дисертації (В.В. Марчаком, Г.Г. Закопайлом, Б.М. Пухликом, В.О. Кучером, Ю.М. Мостовим, Б.Ф. Гохштейном, Р.Ю. Салобай, С.В. Зайковим, В. Мзаєком, І.М. Горбатюком, О.Б. Бондарчук, І.В. Корицькою, І.І. Єкімовою, Л.Г. Кулик, О.П. Незгодою, О.Ф. Бугаєм, А.І. Барціховським, А.А. Зайковою, І.В. Березюк, В.Б. Русановою, П.М. Остапчуком, Т.Л. Процюк, А.І. Барвінком, Я.М. Кулик, С.В. Лановою, М.А. Тхоровьским, В.В. Родінковою, А.В. Ковпак, С.М. Куляс, Л.М. Кириченко, А.П. Гришило, О.В. Пликанчук, А.Є. Богомоловим, А.Б. Дудником). Виконуються 3 кандидатські дисертації та 1 докторська.

Окрім цього, на кафедрі практично щорічно готуються очні та заочні аспіранти, клінічні ординатори, практичні лікарі, магістранти, заохочуються до наукової праці студенти різних факультетів. Сумісні роботи опубліковані як в матеріалах студентських конференцій, так і в тезах конференцій молодих вчених.

Громадська робота

Значною мірою  зусиллями колективу кафедри було проведено з’їзд фтизіатрів України (1981 р.), Всесоюзну конференцію з алергології (1985 р.) та  республіканську з пульмонології (1992 р.), ряд Всесоюзних та республіканських форумів, де вони були спів організаторами. За роки незалежності співробітниками кафедри також було проведено перший з'їзд фтизіатрів і пульмонологів України (1993 р.), а також 3 з'їзди алергологів України, низку науково-практичних конференцій з алергології (більше 10, причому у Вінниці вони стали традиційними).

 За спільною ініциативою кафедри та Інституту фтизіатрії і пульмонології АМН України при підтримці облтубдиспансеру у Вінниці було започатковано "Український пульмонологічний журнал" (головний редактор – акад. АМН України проф. Ю.І.Фещенко (Київ), заступник – проф. Б.М.Пухлик). За ініціативою нашої кафедри та  Українського товариства імунологів та алергологів (голова – проф..Г.М.Дранік) у Вінниці було засновано журнал "Імунологія та алергологія". Проф.. Б.М.Пухлик є причетним до видання журналів „Астма і алергія”, „Оториноларингологія”, „Алергологія, імунологія, інсектологія”, входить до їх редакційної колегії. Співробітники кафедри активно співпрацюють з провідними науковими і популярними медичними виданнями в Україні ( газети „Ваше здоров’я”, „Новини медицини і фармації” тощо).

Вкладом колективу кафедри у міжнародні стосунки була організація міжнародної конференції, присв’яченої пам’яті видатного вихідця з України, Нобелівського Лауреата Зельмана Абрахама Ваксмана, який винайшов перший протитуберкульозний препарат стрептоміцин, що зберіг у світі життя мільйонам людей. На цій конференцій був присутнім його син професор Байрон Ваксман, правнук лауреата, відомі науковці зі США. В місті народження Нобелівського Лауреата (селище Нова Прилука, Липовецького району) було встановлено пам’ятну стелу.

Професор Пухлик Борис Михайлович є засновником та президентом Асоціації алергологів України. В 2014 році кандидат мед.наук, доцент А.Е.Богомолов був обраний відповідальним секретарем Асоціації алергологів України.

Навчальна робота

Кафедра користується власними текстами лекцій з фтизіатрії (вони у формі посібника видані у 1994, 1996, 2000, 2004 роках), орієнтованим на студентів власними "Кратким руководством по пульмонологии»,  "Довідником з диференційної діагностики захворювань органів дихання”, численними монографіями, навчальними посібниками тощо, розтиражованими методичними розробками, оригінальними учбово-контролюючими комп”ютерними програмами, ситуаційними завданнями, діловими іграми, численними таблицями, слайдами. У 2004 році вийшов перший в Україні посібник для студентів ВУЗів „Алергологія”, який заповнив пробіл у цій галузі медичної освіти.

Кафедра практично вперше в республіці почала викладати клінічну імунологію і алергологію, для чого була створена оригінальна навчальна програма, організовані кабінети, лабораторії, видано "Руководство по  практической иммунодиагностике и иммунотерапии». Досвід для цього було набуто ще за часів СРСР, коли проф..Б.М.Пухлик разом з науковцями Росії складав перші програми з алергології-імунології для ВУЗів СРСР.

Курс фтизіатрії ФУЛ (з 1987 р. його очолює доцент В.О.Кучер) займається підвищенням кваліфікації лікарів-фтизіатрів України, а також проводить курси тематичного удосконалення для терапевтів загальної лікувальної мережі з питань пульмонології та  фтизіатрії, у тому числі у  виїздних умовах. Він має атестаційні цикли, веде підготовку лікарів-інтернів.. Якіснійпідготовці лікарів сприяють численні підрозділи і кабінети облубдиспансеру, навчальні та контролюючі комп”ютерні програми, після засвоєння яких лікарям видаються атестаційні сертифікати на відповідну категорію.

Взагалі важко підрахувати число студентів, лікарів, науковців, які отримали знання на кафедрі. Орієнтовно, тут навчалося понад 30 тис. студентів, понад  2500 фтизіатрів з 22 областей України, до 30 аспірантів, понад 10 клінічних ординаторів. Прочитано до 6000 лекцій, проведено понад 40000 годин практичних занять, проконсультовано до пів”мільйона і проліковано понад 30 тис. хворих, здійснено до тисячі виїздів по санавіації, виконано близько тисячі  операцій та багато іншого.

Співпраця з установами охорони здоров'я

Окрім безпосередньої роботи на клінічних базах співробітниками кафедри здійснюються виїзди в райони області для проведення конференцій, обслуговуються виклики по санітарній авіації. Професор Б.М.Пухлик з 2005 року виконує обов”язки головного позаштатного алерголога МОЗ України.

Співробітники кафедри працювали у Сомалі, Замбії, Алжирі, Афганістані, прийняли участь  у міжнародних форумах (Італія, Іспанія, Польща, Велика Британія, США, Бельгія, Швеція, Франція, Швейцарія), 4 наукових експедиціях у Сибіру, Хакасії, Киргизії, Білорусії, навчалися у США .

Досягнення кафедри

Вперше в світі:

1. Відкриття алергологічного кабінету в противотуберкульозному закладі (1980).

2. Створення і виробництво портативного експрес-аналізатора алергічних реакцій (1995), пізніше його модифікацій – ІТА-5,ІТА-6.

3. Разом з Вінницьким ТОВ «Імунолог» створення технології скринінгу алергічних захворювань і оригінального набору для їх скринінгу (2002 рік).

4. Разом з Вінницьким ТОВ «Імунолог» створення  оригінальних компакт-ланцетів для прик-тесту двох модифікацій (2003, 2008).

5. Разом з Вінницьким ТОВ «Імунолог» створення  набору для діагностики медикаментозної алергії і технології її раннього виявлення (2002).

6. Разом з Вінницьким ТОВ «Імунолог» створення оригінальних пероральних драже для специфічної імунотерапії з вмістом різних груп алергенів (побутових, пилкових, 2002, 2004).

Вперше в країні:

1. Раннє виявлення туберкульозу серед сільського населення методом подвірних обходів (1980).

2. Проведення динамічного клінико-епідеміологічного вивчення розповсюдження алергічних захворювань популяційного масштабу (1981-1992, обстежено понад 100 тис. людей).

3. Визначення  - L форм мікобактерій туберкульозу (1983).

4.Близнюкові дослідження в галузі пульмонології, алергології (1981-1985), спільно з проф.Б.І.Коганом, проф. Ф.З.Савранським, проф. Ю.М.Мостовим.

5. Створення курсу клінічної імунології та алергології для студентів (1992) та імунологічного центру (1992).

6. Впровадження методу специфічної імунотерапії при алергічних захворюваннях у хворих на туберкульоз (1981-1984).

7. Впровадження методів імунотермістометрії, хемілюминометрії для діагностики ексудативних плевритів, менінгітів (1984), також при діагностиці гиперчутливості (1981-1993).

8.Внутришньовенна лазерна терапія при активному туберкулезі легень з використанням ультрафіолетового і гелій-неонового лазера (1988).

9.Створення і виробництво вітчизняних діагностичних і лікувальних алергенів (1994-2005).

10. Створення вітчизняних формулярів лікування алергічних захворювань (2008).

11.Прийнято участь у створенні (2006) та перегляді (2011) вітчизяних протоколів надання допомоги при алергічних захворюваннях.