Студенту
Інтерну
Master
Аспіранту
Слухачу
Силабус
Вибіркові курси
Кваліфікаційні роботи
Clinical ordinator
Історія кафедри
Історія кафедри психіатрії, наркології та психотерапії з курсом післядипломної освіти
1935-2025 рр.
Кафедра психіатрії Вінницького медичного інституту була заснована в 1935 році.
При створенні кафедри її очолив О. К. Судомир, випускник Київського медичного інституту. О. К. Судомир з перших років своєї лікарської діяльності присвятив себе психіатрії. До 1941 року, коли він добровільно вступив до лав армії, О. К. Судомир майстерно читав лекції, проводив практичні заняття. Його діяльність як вченого охоплювала велике коло питань – головним чином питання загальної психопатології та судової психіатрії, якій він присвятив 25 друкованих праць, що охоплювали, як теоретичні, так і практичні проблеми. Його перу належить підручник із судової психіатрії. З 1946 року за направленням Міністерства охорони здоров’я УРСР він очолив кафедру психіатрії Станіславського (Івано-Франківського) медичного інституту.
Після звільнення Вінниці від німецьких окупантів у 1944 році розбудовою та відновленням, як кафедри, так і психоневрологічної лікарні, займався проф. О. А. Зайцев – випускник Ленінградського медичного інституту, який до цього протягом 14 років завідував кафедрою психіатрії Єреванського медичного інституту та очолював Республіканську психіатричну лікарню в м. Єревані (Армянська РСР).
О. А. Зайцев був талановитим організатором та вченим, якому належить пріоритет в описанні „симптому дзеркала” у психічно хворих (1952). Основним напрямком діяльності в цей час було вивчення проблем шизофренії (фіксований виступ „Клінічне вчення про шизоїда” на Всесоюзному з’їзді невропатологів та психіатрів у Москві), прогресивного паралічу божевільних (доповідь на Всеукраїнському з’їзді психіатрів, а також статті у Паризькому медико-психологічному журналі). Відомими роботами О. А. Зайцева стали монографії „Щодо вивчення суїцидального феномену у божевільних та психопатів” та „Клініка гострого та хронічного отруєння тетра-етил-свинцем”. За свою працю по розбудові психіатрії в м. Вінниці О. А. Зайцев був нагороджений медаллю „За доблесну працю” та Подякою Мінздраву УРСР „За відновлення Вінницької психлікарні”.
З 1955 року по 1960 рік і з 1963 року по 1971 рік кафедру очолював проф. І. А. Мізрухін – людина талановита та багата душею. Він був науковим керівником не лише у співробітників кафедри, але й у всіх лікарів-психіатрів обласного центру. Центральне місце в науковій спадщині проф. І. А. Мізрухіна належить проблемам геріатричної психіатрії, психічним змінам при фізіологічній та патологічній старості, атеросклерозі судин головного мозку. Розробці проблем атеросклеротичних психозів присвячені кандидатські дисертації Г. А. Вієвської, А. К. Римші, П. П. Тимощука, О. М. Мілімовки, проблем пресенільних психозів – О. В. Черниш та Е. В. Столярчук. В цей час кафедрою та практичними лікарями велась велика робота по вивченню розповсюдженості психічних захворювань серед мешканців Вінницької області (Р. Л. Марьянчик, В. Є. Бузанова, Р. Й. Веретинська, З. Г. Лівшиць, Я. Є. Гуменюк, Я. С. Ольхова, М. М. Іхтейман, О. П. Гірич, Н. М. Ступницька, Є. О. Обухова). Під керівництвом І. А. Мізрухіна розроблялася також тема комбінованого лікування шизофренії. Цій проблемі присвячені кандидатська та докторська дисертації О. Т. Даниленко, в подальшому зав. кафедри психіатрії Львівського медичного інституту. І. А. Мізрухіним випущені монографії „Лікування сном” та „Психогігієна розумової праці”, чотири збірники наукових праць, проведено п’ять республіканських наукових конференцій, під його керівництвом захищено шість кандидатських та одна докторська дисертація.
З 25.08.1960 року по 27.02.1963 року кафедру психіатрії очолював доц. Б. В. Шаров, який вперше в Україні організував ЕЕГ-лабораторію в психіатричній клініці та широко застосовував цей метод дослідження на практиці. Його кандидатська дисертація присвячена ЕЕГ-дослідженням при циркулярному психозі, а друковані роботи – ЕЕГ-дослідженням при атеросклерозі судин головного мозку, травматичних психозах, олігофреніях, прогресивному паралічі божевільних, судомних синдромах.
В період з 1972 року по 1985 рік головним напрямком наукової роботи кафедри під керівництвом завідуючої кафедри проф. Г. А. Вієвської було дослідження перебігу алкогольних психозів у жителів сільської місцевості, які контактували із пестицидами. В той час співробітниками кафедри були доцент А. К. Римша, асистенти В. Є. Бузанова, П. П. Тимощук, О. М. Мілімовка, Л. М. Жученко, Н. С. Марковська, М. І. Тонкаль.
В 1979 році при кафедрі був створений курс підвищення кваліфікації лікарів, який виділився в 1987 році в окрему кафедру наркології, психіатрії та психотерапії факультету удосконалення лікарів. Наркологія, як галузь психіатрії, була від неї відокремлена і в силу особливого медичного та соціального значення та специфіки. Проблема наркологічних захворювань в усьому світі є однією з найактуальніших, їй приділяється особливе значення В зв’язку з цим постало питання підготовки кадрів для роботи в наркологічних закладах, підвищення їх кваліфікації, оскільки на посаді лікаря-нарколога працювали не тільки психіатри, але й лікарі інших спеціальностей. З цією метою на базі факультету удосконалення лікарів Вінницького державного медичного інституту ім. М. І. Пирогова в березні 1986 року було організовано кафедру наркології. Велика увага в педагогічному процесі приділяється вивченню особливостей клініки алкоголізму, наркоманій, токсикоманії і становленню алкоголізму, як хвороби, динаміки, перебігу симптомів, синдромології та їх діагностики. Окрім клінічних висвітлювались питання допоміжних методів діагностики в наркологічній клініці - електрофізіологічне, психологічне тестування. Курсанти мали змогу освоїти не тільки клінічну діагностику, але й оволодіти сучасними методами лікування та профілактики наркологічної патології. Окрім суто викладацької, асистентами кафедри впродовж багатьох років проводилась просвітницька та профілактична робота, проводились конференції, виїзні семінари для підвищення знань населення з профілактики алкоголізму, нарко- та токсикоманій.
З перших років існування співробітники кафедри наркології започаткували серйозну наукову роботу. Науковою тематикою кафедри стала емоційна патологія при алкоголізмі - один і найцікавіших та найактуальніших аспектів в наркологічній клініці. Емоційні розлади алкогольного походження багато де в чому відрізняються від «класичних» синдромів в рамках психіатричних нозологій. Наукові дослідження співробітників кафедри були спрямовані на вивчення цих особливостей, ними вперше досліджені та описані особливості клініки основних емоційних розладів, їх формування, динаміка, нові схеми лікування та профілактики. Результатом наукових досліджень стали 2 кандидатських та 1 докторська дисертації, що були успішно захищені асистентами кафедри, здобутки яких були впроваджені в роботу наркологічних служб багатьох областей України.
З 1992 року кафедра ФУЛ стала базою для проходження інтернатури з психіатрії. Співробітниками кафедри, за рішенням МОЗ України, було створено учбову програму для передатестаційного циклу з наркології та тестові завдання для лікарів на I, II та вищу лікарські категорії. З кожного циклу підготовлені розробки для лекцій, практичних та семінарських занять. Співробітниками кафедри видано 15 методичних розробок для лікарів-інтернів - психіатрів, впроваджених на республіканському рівні. За період існування кафедри були видані 2 республіканських збірники: «Боротьба з алкоголізмом - шлях до здорового способу життя» (20-30 червня 1990 р.. Тези доповідей.- Вінниця, 1990); «Здоровий спосіб життя» - Вінниця, 1991; 15 методичних матеріалів; 2 науково-популярні брошури; 1 монографія «Афективна патологія при алкоголізмі», Н. С. Марковська, 1994; отримано 8 авторських свідоцтв на винаходи. Всього співробітниками кафедри видано 96 наукових робіт. Викладацький та науковий потенціал кафедри згодом дозволив розширити тематику циклів удосконалення, і з 1990 року кафедра почала проводити курси підготовки з психіатрії та психотерапії. На базі кафедри були створені спеціальні приміщення для занять та лікування хворих - гіпнотарії, обладнані згідно з останніми науковими розробками, що дозволяє поєднувати психотерапевтичні сеанси з музикотерапією, демонстрацією слайдів, світловими та відеоефектами. Специфікою кафедри став немедикаментозний напрям лікування суміжних станів психосоматичних розладів наркологічної патології. Співробітниками кафедри в лікувальному процесі використовувались різноманітні методи психотерапевтичного впливу на хворого - від класично-сугестивних до сучасних аналітичних методів, голкорефлексотерапія, краніоцеребральна гіпнотерапія та багато інших, що мало велике значення і було суттєвою складовою частиною лікувального процесу хворих.
Але повернемось до історії кафедри психіатрії, яка лишалась всі ці роки базовою для підготовки студентів у царині психіатрії…
З 1985 по 1994 рік під керівництвом доц. В. Є. Бузанової, яка виконувала обов’язки завідувача кафедри психіатрії, співробітники кафедри займалися розробкою проблеми застосування ентеросорбентів у лікуванні психічних захворювань. За цей період були захищені докторська дисертація С. В. Римшею та кандидатська і докторська дисертації асистентом Н. Г. Пшук.
З 1995 року кафедру очолює доктор медичних наук, професор Римша Софія Віталіївна. З цього часу головним напрямком наукової роботи кафедри під керівництвом завідуючої кафедри стало дослідження особливостей клініки, перебігу та лікування афективних розладів екзогенного походження. За цей час кандидатські дисертації захистили Серебреннікова О.А., Кривоніс Т.Г., Теклюк С.В., Стукан Л.В.
З 1988 року на кафедрі психіатрії почали викладати курс психології, а з 1995 року ще й медичної психології.
В 2008 році з утворенням нової кафедри «Медичної психології та психіатрії» базова кафедра була перейменована на «Кафедру психіатрії та наркології», а з 2014 року на «Кафедру психіатрії, наркології та психотерапії».
На сьогоднішній день навчально-педагогічний процес на кафедрі (1 обов’язкова та 3 вибіркових дисципліни) забезпечують 1 доктор медичних наук, 6 кандидатів медичних наук. Викладачами кафедри був створений новий блок навчально-методичної документації з урахуванням сучасних вимог Стандартів вищої освіти та освітньо-професійних програм.
З 2013 року під керівництвом професора Римші Софії Віталіївна колектив кафедри розробляє наукове обґрунтування діагностичних та лікувально-реабілітаційних заходів при ендогенних та екзогенно-органічних психотичних та непсихотичних психічних розладах. За цей час було підготовлено магістрів у галузі психіатрії Жученко І.І., Масік О.І., Мруг О.Ф., Комаринська О.А., Кошуба К.М., Полторак Я.В., Токарський Т.О.; клінічних ординаторів громадян України та з інших країн (Німеччина, Польща, Іорданія); кандидатські дисертації захистили Байло М.В., Марункевич Я.Ю., Мруг О.Ф., Масік О.І.
З 2022 року під керівництвом доцента Рациборинської-Полякової Наталії Володимирівни колектив кафедри виконує НДР на тему «Наукове обґрунтування та розробка діагностичних, лікувальних і профілактичних засобів охорони психічного здоров’я».
На кафедрі активно функціонує СНТ: працює 2 студентських гуртки з психіатрії (керівник ас. Лукянович І.Л.) та психотерапії (керівник доц. Рациборинська-Полякова Н.В.). Студенти, які вивчають на кафедрі психіатрію, наркологію багаторазово є переможцями та призерами багатьох предметних олімпіад, наукових конференцій студентів та молодих вчених, конкурсів соціальних проектів, що свідчить про високий професіоналізм викладацького складу кафедри.
Співробітники кафедри активно займаються консультативно-діагностичною та лікувальною діяльністю, надають допомогу пацієнтам з психічними розладами, хворобами залежності. У 2014 році за ініціативою професора Римші С.В. на базі кафедри було створено науково-дослідницький та консультативно-лікувальний підрозділ Центр психодіагностики та психокорекції дезадаптаційних та кризових станів, основною метою діяльності якого є оптимізація надання кваліфікованої допомоги особам у кризовому стані та/або психічній дезадаптації, зумовленими дією стресових факторів, екстремальними умовами діяльності, кризовими ситуаціями, сприяння діяльності закладів охороні здоров’я з цим контингентом, розвитку науки, сучасних методів та засобів поліпшення психічного стану людини і через нього загального рівня здоров’я та адаптивних ресурсів, професійному росту спеціалістів в галузі психіатрії, психотерапії, психодіагностики та медико-соціально-психологічної реабілітації; керівником Центру було призначено доц. Рациборинську-Полякову Н.В.
У виконання Концепції Загальнодержавної програми охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2025 року з метою забезпечення регулювання діяльності у сфері охорони психічного здоров'я проф. Римшою С.В. та доц. Рациборинською-Поляковою Н.В. розроблено програми та щорічно проводяться цикли фахового тематичного удосконалення військових, практичних, шкільних психологів з «Пропедевтики психіатрії» та «Теорія та практика психотренінгу як засобу охорони психічного здоров’я», виїзні цикли для лікарів «Теорія та практика спілкування зі складним пацієнтом» на основі наукових напрацювань колективу кафедри щодо регуляції̈ забезпечення доказових форм допомоги, удосконалення нормативно-правового забезпечення фінансування та розвитку конкурентних форм надання допомоги.
Співробітники кафедри приймали у 2023-2024 рр. активну участь в проведенні Вінницьким обласним Центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України стратегічних сесій «Роль територіальних громад в просуванні здорового способу життя та вакцинації» у м. Калинівка, Жмеринка, Іллінці, Ямпіль з доповіддю «Психологічна складова здорового способу життя в умовах воєнного стану».
Нині співробітники кафедри психіатрії, наркології та психотерапії проводять велику наукову роботу та навчальнo-методичну роботу. Все це знайшло своє відображення у наукових статтях у вітчизняних та зарубіжних фахових журналах, монографіях (Римша С.В. - Дифференційована терапія постчорнобильського синдрому; Рациборинська-Полякова Н.В. - Система спеціалізованої медикопсихосоціальної допомоги як механізм та засіб ресоціалізації учасників бойових дій), навчальних посібниках (Римша С.В., Рациборинська-Полякова Н.В. - Пропедевтика психіатрії з основами загальної психології, патопсихології та психопатології. Навчальний посібник для лікарів (інтернів, загальної практики – сімейної медицини), психологів, реабілітологів, спеціалістів відновлювальної медицини, соціальних працівників, волонтерів, військовослужбовців, наукових працівників, медичних страхових компаній, менеджерів; Римша С.В., Лук'янович І.Л. - Загальна психопатологія в таблицях та схемах. Навчальний посібник по психіатрії для студентів, носіїв арабської мови; Римша С.В. та ін. - Методичний посібник з психіатрії та наркології для студентів 4 курсу ВНМУ Частина 1-2), участі у міжнародних проектах.
Співробітники кафедри постійно беруть участь у вітчизняних та зарубіжних конференціях в онлайн- та офлайн-форматах, постійно вдосконалюють власний професійний рівень, є дійсними членами багатьох міжнародних фахових організацій.
Багаторазово кафедра організовувала проведення науково-практичних конференцій з міжнародною участю де відбувається обмін науковим та клінічним досвідом в руслі вирішення актуальних проблем сучасної психіатрії та наркології для лікарів психіатрів, наркологів, психотерапевтів, загальної практики, клінічних та практичних психологів, педагогічних та соціальних працівників, військових фахівців.
Фото 1. Професор Г.А. Вієвська та доцент А.К. Римша (зліва направо) на центральній алеї лікарні ім. О.І. Ющенко. Середина 70-х років ХХ ст.
Фото 2. Співробітники кафедри психіатрії (1 ряд зліва): кандидат мед. наук, доцент В.Є. Бузанова; зав. кафедрою, доктор мед. наук, доцент С.В. Римша; асистент, доктор мед. наук Н.В. Пшук; кандидат мед. наук, доцент В.М. Дибська; (2 ряд зліва направо): аспірант Р.М. Золотаренко; лаборант Л.Є. Кватернюк; кандидат психологічних наук, доцент А.І. Кондратюк; асистент О.А. Серебреннікова; асистент С.В. Черначук, 1997 р.
Фото 3. Підведення підсумків студентської наукової конференції проф. Римшею С.В.; на фото зправа наліво: проф. Римша С.В., проф. Бойко Г.А., доц. Рациборинська-Полякова Н.В., ас. Лукянович І.Л., 2016 рік.
Фото 4. Відкриття пленарного засідання науково-практичної конференції з міжнародною участю на тему «Біопсихосоціальні аспекти Охорони психічного здоров'я» завідувачем кафедри психіатрії, наркології та психотерапії з курсом ПО ВНМУ ім. М.І. Пирогова д.м.н., професором Римшею С.В. (зліва направо); головний лікар КЗВОПНЛ ім.ак.О.І.Ющенко Кучерук С.О.; головний спеціаліст Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Швидюк С.І.; заступник головного лікаря ВОКГВВ Джигалюк В.І.; д.м.н., проф., зав кафедри медичної психології та психіатрії з курсом ПО ВНМУ ім.М.І.Пирогова Пшук Н.Г.; д.політ.н., проф. кафедри суспільно-політичних наук, директор інституту соціально-гуманітарних наук ВНТУ Денисюк С.Г., 2019 р.
Фото 5-7. Участь співробітників кафедри психіатрії, наркології та психотерапії в тренінгу по підготовці фасилітаторів групового курсу управління стресом для дорослих офісом Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, 2024 р.
Штат кафедри
Римша Софія Віталіївна
зав.кафедри, доктор медичних наук, професор
Рішенням ради при 1-му ММІ ім.. І.М. Сєченова (м. Москва) та затверджено ВАК СРСР від 20.10.1988 р. кандидат медичних наук зі спеціальності психіатрія.
З 1996 року доцент кафедри психіатрії та медичної психології.
Рішення ВАК РФ від 08.07.1994р. доктор медичних наук зі спеціальності психіатрія .
Захист відбувся у спеціалізованій вченій раді Московській медичній академії ім.. І.М. Сєченова .
Стаж педагогічної роботи з 11.09.1988 на кафедрі психіатрії та наркології ВНМУ ім. М.І.Пирогова .
Основні етапи педагогічної та науково-педагогічної діяльності:
З 11.09.1989 по 01.03.1995 – асистент кафедри психіатрії;
З 01.03.1995 по 01.09.2009 – завідувач кафедри психіатрії, загальної та медичної психології;
З 01.09.2009– завідувач кафедри психіатрії та наркології,
а з 2014 року по теперішній час завідувач кафедри психіатрії, наркології та психотерапії.
Має вищу категорію по психіатрії та дитячій психіатрії.
Отримала у 2020 році сертифікат, який підтверджує достатньо високий рівень володіння іноземною мовою (B2).
Має більше 200 друкованих праць, в тому числі монографію, навчальні посібники, статті у наукометричних базах Scopus/Web of Science та провідних фахових виданнях.
Марункевич Ярослава Юріївна
доцент, кандидат медичних наук
З 2011 по 2013 рр. проходила навчання в інтернатурі на базі ВОПНЛ ім. ак. О.І. Ющенка та ВОПЛ №2. В 2013 році закінчила навчання в інтернатурі за спеціальністю «Психіатрія».
Після закінчення інтернатури працювала лікарем-психіатром 2-го відділення ВОПНЛ ім. ак. О.І. Ющенка.
З вересня 2013 року працює асистентом кафедри психіатрії та наркології.
В 2015 році захистила кандидатську дисертацію на тему: "Особливості лікування та реабілітації хворих на шизофренію з урахуванням соматичної патології" за спеціальністю «Психіатрія» в Українському науково-дослідному інституті соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України.
З 30.03.2018 р. - по теперішній час - доцент кафедри психіатрії, наркології та психотерапії з курсом ПО.
Пройшла стажування за напрямком «Педагогіка та психологія викладання у вищому навчальному закладі в англомовних групах студентів» в 2018 р.
Пройшла науково-медичне стажування у м. Жешуві (Польща) на базі медичного факультету Жешувського університету.
З вересня 2019 року працює консультантом Університетської клініки ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
Сфера наукових інтересів: ендогенні та екзогенно-органічні психотичні та непсихотичні психічні розлади, неврози, психофармакологія.
Має 44 друкованих праць (в тому числі, які входять до наукометричних баз Scopus та Web of Science).
Отримала у 2018 році сертифікат, який підтверджує достатньо високий рівень володіння іноземною мовою (B2).
Досвід практичної роботи за спеціальністю – 13 років. Має першу кваліфікаційну категорію з психіатрії та психотерапії
Рациборинська-Полякова Наталія Володимирівна
доцент, завуч кафедри, кандидат медичних наук
25.12.19891 р. захистила дисертацію та здобула науковий ступінь кандидат медичних наук.
27.12.1995р. було присвоєне вчене звання доцента.
Психотерапевт, психіатр, нарколог вищої категорії, а також пройшла спеціалізацію з медичної психології.
Має більш як 200 друкованих праць в тому числі монографію, навчальні посібники, методичні рекомендації з грифом МОЗ України, статті у наукометричних базах Scopus/Web of Science та провідних фахових виданнях.
Отримала сертифікати, що підтверджують достатньо високий рівень володіння іноземною мовою (B2) - у 2017 році англійською, у 2019 році польською.
Стаж науково-педагогічної роботи на кафедрі психіатрії, наркології та психотерапії з курсом ПО ВНМУ ім. М.І.Пирогова з 1.09.2013р.
Основні етапи науково-педагогічної та клінічної діяльності:
з 01.08.1988 по 01.09.1999 – Вінницький державний педагогічний інститут ім. М.М. Коцюбинського;
з 02.09.1999 р. по 19.11.2013 р. – Військово-медичний центр ВПС ЗСУ (з 19.01.2007 р. Військово-медичний клінічний центр Центрального регіону Міністерства оборони України) – завідувач відділення авіакосмічної психофізіології та психології, провідний психофізіолог ВПС ЗСУ;
з 1999 р. ВІ МАУП, з 2004 р. завідувач кафедри медичної психології та психокорекції;
з 01.09.2013 р. по теперішній час – доцент кафедри психіатрії, наркології та психотерапії з курсом ПО.
З 2003 року засновник та Голова правління ГО «Інститут біопсихосоціальних аспектів здоров’я».
З вересня 2014 р. керівник Центру психодіагностики та психокорекції кризових та дезадаптивних станів кафедри психіатрії, наркології та психотерапії з курсом ПО ВНМУ ім. М.І.Пирогова.
З 2014 року керівник студентського наукового гуртка з психотерапії.
З 2016 року завуч кафедри психіатрії, наркології та психотерапії з курсом ПО ВНМУ ім. М.І.Пирогова.
У 2020 році приймала участь в Міжнародній програмі США-Україна підвищення кваліфікації по роботі з узалежненнями - UC San Diego, Organized by Colombo Plan Drug Advisory Programme, Walk-Through for Universities on Universal Treatment Curriculum for Substance Use Disorders (UTC 1 to 4), (UTC 5 to 8).
З 2024 р. сертифікований фасилітатор групового курсу управління стресом для дорослих Self-Help Plus (SH+) в межах провадження Всеукраїнської програми ментального здоров'я спільно з офісом Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.
Теклюк Сергій Васильович
доцент, кандидат медичних наук
У 2002 році закінчив з відзнакою навчання в магістратурі та отримав ступінь магістра медицини за спеціальністю «Психіатрія».
У 2002 році на конкурсній основі був зарахований до аспірантури на очну форму навчання. З 2003 року працював за сумісництвом лікарем-психотерапевтом у Вінницькій міській поліклініці №2 та лікарем-психіатром Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка.
У 2006 році захистив кандидатську дисертацію за темою «Удосконалення методів діагностики та лікування коморбідних депресивних розладів серед пацієнтів загальномедичної мережі» та отримав наукову ступінь кандидата медичних наук за спеціальністю «Психіатрія».
З 2007 року – асистент кафедри психіатрії, загальної та медичної психології.
З 2012р. доцент кафедри психіатрії та наркології ВНМУ ім.М.І.Пирогова
З 2009 р. по 2016 р. - завуч кафедри психіатрії та наркології.
Психіатр та психотерапевт вищої категорії.
Загальна кількість публікацій – 46, з них 35 наукових (в т.ч. у фахових виданнях ВАК статей - 10) та 11 навчально-методичних.
Є автором 1 нововведення в охорону здоров’я та 1 рац.пропозиції з впровадженням в систему охорони здоров’я.
Мруг Олена Федорівна
доцент, кандидат медичних наук
Пройшла стажування за напрямком «Педагогіка та психологія викладання у вищому навчальному закладі в англомовних групах студентів» з 12.10.2018 р. по 11.11.2018 р. Пройшла підготовку з навчальної програми транзактного аналізу в освітньому процесі МІТА (міжнародного інституту транзактного аналізу). У 2019 р. пройшла наукове стажування на базі Краківського педагогічного університету за програмою: «Innovative technologies in science and education: «European experience». У 2018 р. закінчила курс навчання з англійської мови, що відповідає загальноприйнятому європейському стандарту В2, згідно Загальноєвропейської Рекомендації з мовної освіти (CEFR).
Досвід практичної роботи за спеціальністю – 10 років, має вищу кваліфікаційну категорію за спеціальностями «Психіатрія» та «Психотерапія».
Кількість друкованих робіт - 34, з них у наукометричних базах Scopus/Web of Science – 3.
Лук'янович Ігор Леонідович
асистент
З 1986 по 1994 рік працював лікарем-психіатром Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім.акад. О.І. Ющенка.
З 1994 по 1998р. працював директором лікувального центру.
З 1998 року- головний лікар Центру психіатричної допомоги та професійного психофізіологічного відбору УМВС України у Вінницькій області.
З 2004 року – асистент кафедри психіатрії, загальної та медичної психології.
З 2008р. асистент кафедри психіатрії та наркології.
Обраний профоргом кафедри.
З 2008 року керівник студентського психіатричного гуртка, що відмічений дипломом ВНМУ за кращий студентський науковий гурток в номінації «Без обмежень» за 2018 рік.
Відзначений Подякою Вінницького обласного центру громадського здоров’я від 28.12.2021р., як керівник психіатричного гуртка разом зі студентами-гуртківцями за допомогу в організації серії опитувань за тематикою здорового способу життя, імунізації.
Під його керівництвом виконано більше 30 студентських наукових робіт, 22 з яких визначались, як переможці першого та другого етапу Всеукраїнського конкурсу студентських робіт з психіатрії, наркології, психотерапії. Серед вихованців переможці першого та другого етапу Всеукраїнської олімпіади по психіатрії.
Є автором та співавтором більше 25 наукових публікацій, співавтором виданих 6 методичних рекомендацій та навчального посібника по психіатрії, 18 раціоналізаторських пропозицій, 8 інформаційних листів та впроваджень в роботу закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради.
Масік Олег Ігорович
асистент, кандидат медичних наук
Пройшов науково-медичне стажування на базі медичного університету м. Люблін (Польща) у 2019 році.
У 2012 р пройшов базовий курс Транзакційного аналізу (ТА-101) в освітньому процесі ЕАТА (Європейська асоціація транзакційного аналізу).
У 2024 р завершив повний цикл навчання за напрямком «Центрована на особистості терапія» в освітньому процесі УСП, дійсного члена ЕАР (Європейської асоціації психотерапевтів).
Пройшов навчання для фасилітаторів із програми «Самодопомога плюс» в межах всеукраїнської програми ментального здоров‘я «Ти як?» за ініціативи Олени Зеленської.
Автор 25 друкованих праць, в тому числі 7 з яких входять до наукометричних баз Scopus та Web of Science.
Має вищу кваліфікаційну категорію з психіатрії.
Чорна Тетяна Сергіївна
асистент, кандидат медичних наук
У 2017 році захистила кандидатську дисертацію на тему: “Особливості емоційних порушень у хворих на тривожні розлади” за спеціальністю 14.01.16.-Психіатрія, науковий керівник д.м.н., професор Михайлов Б.В., в ДУ “Інституті неврології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України” .
З 2018 року працює асистентом кафедри психіатрії, наркології, психотерапії .
Має 35 друкованих праць, в тому числі 9, які входять до наукометричних баз Scopus та Web of Science.
Має вищу кваліфікаційну категорію з психіатрії.
З 2024 року є сертифікованим фасилітатором програми "Самодопомога Плюс", в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської з провадження Всеукраїнської програми ментального здоров'я .
Новини
Колектив кафедри психіатрії, наркології та психотерапії отримав пропозицію долучитись до науковців Інституту психіатрії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, які спільно з Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) вперше в Україні запланували проведення наукового дослідження, направленого на вивчення ефективності курсу «Самодопомога Плюс» для профілактики психічних розладів серед українських студентів. Метою дослідження є оцінка ефективності курсу групової інтервенції ВООЗ «Самодопомога Плюс» для українських студентів в умовах повномасштабної війни. У рамках дослідження планується залучити п'ять вищих навчальних закладів, розташованих у різних регіонах України: Захід, Схід, Північ, Південь та Центр. З 18.11.2024 р. по 22.11.2024 р. співробітники кафедри психіатрії, наркології та психотерапії доцент Рациборинська-Полякова Н.В., асистенти Масік О.І. та Чорна Т.С., аспірантка Шулякова М.І. прийняли участь в тренінгу по підготовці фасилітаторів групового курсу управління стресом для дорослих Self-Help Plus (SH+) для подальшого дослідження ефективності курсу «Самодопомога Плюс» для профілактики психічних розладів серед українських студентів з легкими та помірними симптомами стресу (депресії) спільно з офісом Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.
За результатами опрацювання основних рекомендацій ВООЗ та Всеукраїнської програми ментального здоровʼя Центр психодіагностики та психокорекції кризових та дезадаптивних станів кафедри психіатрії, наркології та психотерапії розробляє для впровадженням в ЗВО протоколів організації по веденню кризових станів, зокрема суїцидів та випадків насильства серед здобувачів освіти та співробітників.
Співробітники кафедри приймають активну участь в проведенні Вінницьким обласним Центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України стратегічних сесій «Роль територіальних громад в просуванні здорового способу життя та вакцинації» у м. Калинівка, Жмеринка, Іллінці, Ямпіль з доповіддю «Психологічна складова здорового способу життя в умовах воєнного стану».
Наукова діяльність
НДР кафедри: "Наукове обґрунтування та розробка діагностичних, лікувальних і профілактичних засобів охорони психічного здоров'я", 13.05.2022 зареєстрована у відділі реєстрації наукової діяльності УкрІНТЕІ за №0122U002549.
Прикладна НДР у галузі застосування: медицина, психіатрія, психотерапія, адиктологія, реабілітація.
Стратегічний пріоритетний напрям інноваційної діяльності: впровадження нових технологій та обладнання для якісного медичного обслуговування, лікування, фармацевтики.
Очікувані результати: розробка матеріалів, методів, теорій, нормативних документів, методичних документів, аналітичних матеріалів.
ЗВО в галузі медицини, ЛПЗ МОЗ України різних форм власності; мета роботи: підвищити ефективність лікувального, корекційного, діагностичного, профілактичного процесів та їх методи забезпечення і наукове обґрунтування.
Результати НДР представлені в наукових працях та доповідях за 2022-2024 рр., а саме 3 інформаційних листах для лікарів ЗОЗ, 6 статях у виданнях, що індексуються наукометричними базами Scopus та Web of Science, 4 статтях у фахових виданнях, 40 тезах у матеріалах наукових форумів; зроблено 36 виступів на науково-практичних конференціях, проведено 9 лекцій та 11 майстер-класів для лікарів ЛПЗ Вінницької, Хмельницької, Житомирської, Дніпропетровської, Кіровоградської та інших областей України.
Література, що видана кафедрою
Література, що видана кафедрою
- Римша С.В., Рациборинська-Полякова Н.В. Морфо-функціональна та біохімічна природа розладів психіки та поведінки (частина 1). Навчальний посібник./ Римша С.В., Рациборинська-Полякова Н.В./ - Видавництво ПП "Магнолія 2006" Львів, 2021. - 212с., 4,3 др.арк.;
- Римша С.В., Рациборинська-Полякова Н.В. Пропедевтика психіатрії з основами загальної психології, патопсихології та психопатології. Навч.посібник для лікарів (інтернів, загальної практики – сімейної медицини), психологів, реабілітологів, спеціалістів відновлювальної медицини, соціальних працівників, волонтерів, військовослужбовців, наукових працівників, медичних страхових компаній, менеджерів./ Римша С.В., Рациборинська-Полякова Н.В./ - Видавництво ПП "Магнолія 2006" Львів, 2020. - 520с., 21,2 др.арк.
- Римша С.В., Лук'янович І.Л. Загальна психопатологія в таблицях та схемах. Навчальний посібник по психіатрії для студентів, носіїв арабської мови. - Видавництво ПП "Магнолія 2006" Львів, 2020. - с.100;
- Рациборинська-Полякова Н.В. Система спеціалізованої медикопсихосоціальної допомоги як механізм та засіб ресоціалізації учасників бойових дій./ Рациборинська-Полякова Н.В./- Вінниця, рекомендовано до друку Вченою Радою ВНМУ ім. М.І. Пирогова протокол №10 від 30.05.2019р., 232 с., 4,7 др.арк.;
- Рациборинська-Полякова Н.В. та ін. Клінічні критерії непсихотичних психічних розладів у інвалідів-учасників АТО. Методичні рекомендації з грифом МОЗ./ Рациборинська-Полякова Н.В., Семененко К.М., Беляєва Н.М., Яворовенко О.Б., Куриленко І.В./- ВНМУ ім. М.І. Пирогова, НДІРІ, м.Вінниця, ФОП Рогальська І.О. – 2017. – 36с.
Контакти
Адреса: вулиця Пирогова, 109, Вінниця, Вінницька область, 21037
E-mail: psychiatry@vnmu.edu.ua
Тел.: (0432) 507947