Студенту

Інтерну

Master

Аспіранту

Слухачу

Силабус

Вибіркові курси

Інтегративна психотерапія. (5 курс. Спеціальність "Медична психологія") Актуальні проблеми профілактики тютюнопаління, алкоголізму, токсикоманії та наркоманії (1 курс. Спеціальність "Медична психологія") ВБ 2.10. Девіантна поведінка ВБ 2.12. Виробнича практика з медичної психології ВБ 2.6. Психологічна реабілітація ВБ 2.7. Психологія професійної діяльності ВБ 2.8. Психосоматична медицина ВБ 2.9. Психотерапія ВБ 3.10. Девіантна поведінка ВБ 3.12. Виробнича практика з медичної психології ВБ 3.6. Психологічна реабілітація ВБ 3.7. Психологія професійної діяльності ВБ 3.8. Психосоматична медицина ВБ 3.9. Психотерапія Введення в клінічну психологію. (3 курс. Спеціальність "Медична психологія") ВК 1.11. Психологія мовної діяльності ВК 1.12. Основи сексуальної культури
.1.12.
ВК 1.13. Професійна комунікація в медицині ВК 1.14. Психотренінг ВК 1.15. Психоонкологія та хоспісна медицина ВК 15 Актуальні питання профілактики тютюнопаління, алкогольної залежності ВК 2.5 Основи профілактики залежностей Комунікативні навички лікаря (5 курс. Спеціальність "Медицина") Медична психологія (3 курс. Спеціальність "Медицина") Медична психологія (3 курс. Спеціальність "Стоматологія") Медична психологія з особливостями дитячого віку (3 курс. Спеціальність "Педіатрія") Основи педагогіки. (1 курс. Спеціальність "Медична психологія") Основи психології. Основи педагогіки (1 курс. Спеціальність "Медицина") Основи психосоматичної медицини. (2 курс. Спеціальність "Медична психологія") Основи сексуальної культури. (3 курс. Спеціальність "Медична психологія") Основи травмофокусованої терапії. (4 курс. Спеціальність "Медична психологія") Психолінгвістика. (2 курс. Спеціальність "Медична психологія") Психологічний тренінг. (6 курс. Спеціальність "Медична та психологічна реабілітація") Психологія сім\'ї. (5 курс. Спеціальність "Медична психологія") Психоонкологія. (6 курс. Спеціальність "Медична та психологічна реабілітація")

Кваліфікаційні роботи

Clinical ordinator

Історія кафедри

Кафедра медичної психології та психіатрії з курсом післядипломної освіти розпочала роботу у вересні 2008 року як базова випускаюча кафедра для студентів, які навчаються за спеціальністю «Медична психологія».

Практичні заняття зі студентами проводяться на базі Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка» та Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону.

Студенти, які навчаються за спеціальністю «Медична психологія», проходять на кафедрі повний курс професійного навчання, що включає 32 предмети.

Студенти, які навчаються за спеціальностями «Медицина» та «Педіатрія», вивчають на кафедрі медичну психологію, а студенти стоматологічного факультету – медичну психологію і психіатрію та наркологію.

Завідувачкою кафедри з дня її заснування у 2008 році до серпня 2024 року була доктор медичних наук, професор, академік Академії наук вищої освіти України Наталія Григорівна Пшук.



Н.Г. Пшук закінчила Вінницький державний медичний інститут у 1980 році. Навчалась в інтернатурі з психіатрії на базі Вінницької обласної психіатричної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка. З 1981 по 1983 рік працювала лікарем-ординатором психіатричного відділення № 1, наркологічного відділення № 5. З 1984 по 1987 роки була завідувачкою психіатричного відділення № 17. З 1987 по 1989 рік навчалась в клінічній ординатурі, а з 1989 по 1991 рік в аспірантурі на кафедрі психіатрії Вінницького медичного інституту ім. М.І. Пирогова.

У 1991 році захистила кандидатську дисертацію «Кріопунктура в комплексному лікуванні алкогольного абстинентного синдрому» (науковий керівник проф. І.Л. Сосін), у 1996 році – докторську дисертацію на тему «Соматизовані депресії в загальномедичній практиці» (науковий консультант проф. І.І. Кутько).

З 1991 по 1998 рік працювала на посаді асистента кафедри психіатрії, з 1999 по 2001 рік – на посаді доцента кафедри, з 2002 до 2008 року – професора кафедри. Вчене звання професора присвоєно у 2002 році.

Проф. Н.Г. Пшук успішно поєднувала плідну науково-педагогічну та практичну роботу. З 2002 по 2004 рік була членом Центральної методичної комісії з вищої медичної освіти МОЗ України, з 1998 по 2019 рік – членом спеціалізованої Вченої ради при Українському інституті соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України.

Під її керівництвом на кафедрі виконано науково-дослідні роботи «Розробка психокорекційних, психопрофілактичних та лікувально-реабілітаційних програм при ендогенних та екзогенних психічних розладах з метою підвищення якості життя психічно хворих», «Психічна дезадаптація (клінічна феноменологія, механізми формування, комплексна терапія)», захищено 3 докторських та 18 кандидатських дисертацій з психіатрії та медичної психології.

У науковому доробку Н.Г. Пшук понад 300 наукових публікацій, 8 монографій, 5 підручників, у тому числі англійською мовою (з медичної психології, психіатрії та наркології, психологічного консультування), 27 навчальних посібників.

У 2017 році проф. Н.Г. Пшук була нагороджена Академією наук Вищої освіти України медаллю О.О. Бомольця, багато років очолювала Вінницький осередок ГО «Асоціація неврологів, психіатрів та наркологів України», була членом редакційної ради низки фахових журналів: «Український вісник психоневрології», «Архів психіатрії», «Медична психологія», «Вісник Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова».

Н.Г. Пшук є дійсним членом Всесвітньої та Європейської асоціацій психіатрів (WPA та EPA).

Завдяки зусиллям проф. Н.Г. Пшук на кафедрі було створено професійний згуртований колектив фахівців найвищого рівня. Науково-педагогічні працівники кафедри є сертифікованими фахівцями з різних напрямків психотерапії, членами міжнародних та європейських фахових асоціацій.

З вересня 2024 року обов’язки завідувача кафедри виконує професор ЗВО доктор медичних наук Олександр Олександрович Белов.

Сьогодні навчально-педагогічний процес на кафедрі забезпечують професор ЗВО, доктор медичних наук О.О. Белов; доцент ЗВО, кандидат медичних наук Л.В. Стукан; доктор філософії Н.М. Ордатій; асистенти Г.О. Ільницький; О.В. Мазур; Н.Г. Мацько; Є.В. Береза; викладачі-стажисти І.О. Марчук та А.В. Новицький.

Співробітниками кафедри був створений новий блок навчально-методичної документації з урахуванням сучасних вимог Стандартів вищої освіти та освітньо-професійних програм. Успішно пройдена акредитація Освітньо-професійної програми «Медична психологія».

Викладачі кафедри із задоволенням передають свої знання і досвід майбутнім лікарям. Для студентів та інтернів проводяться майстер-класи та заняття з різних напрямків психотерапії (когнітивно-поведінкова терапія, психоаналіз, гештальт-терапія, психодрама, арт-терапія, тілесна терапія та інших), функціонує постійно діючий студентський науковий гурток.

Співробітники кафедри вдосконалюють не лише фахові компетентності студентів, а й наукові, допомагають у проведенні наукових досліджень, формують навички академічної доброчесності.

У наукових дослідженнях беруть активну участь не лише майбутні медичні психологи, а й студенти медичного та стоматологічного факультетів, які демонструють глибокі знання і розуміння різних аспектів психіки людини.

Результати наукових досліджень доповідаються на засіданнях наукового гуртка, на щорічній студентській конференції «Перший крок в науку», публікуються у збірниках тез.

Студенти, які готують наукові роботи на кафедрі медичної психології та психіатрії, є постійними переможцями і призерами Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт, олімпіад, конференцій студентів та молодих вчених.

За результатами найбільш серйозних студентських досліджень публікуються статті у провідних наукових фахових виданнях України, а також у зарубіжних фахових виданнях. За останні роки наші студенти стали співавторами 7 наукових статей у «Віснику Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова», «Українському віснику психоневрології», «Медичній психології» та інших фахових журналах.

Викладачі кафедри активно займаються консультативно-діагностичною та лікарською діяльністю, надають допомогу пацієнтам з психічними розладами, порушеннями адаптації, психологічними проблемами.

«Неможливо лікувати тіло, не лікуючи душу». Ці слова мудрого Сократа сьогодні набувають особливої актуальності. Колектив кафедри медичної психології та психіатрії робить усе, аби сучасний лікар гармонійно поєднував високий професійний рівень з глибоким розумінням душевного стану пацієнта, прагнув і вмів надавати йому не лише вузькоклінічну, а й необхідну психологічну допомогу.


               


                  


                       


                   

                   

Штат кафедри

Белов Олександр Олександрович


професор, доктор медичних наук, в.о. завідувача кафедри

Закінчив Вінницький державний медичний університет ім. М.І. Пирогова за спеціальністю "лікувальна справа" у 1997 році та інтернатуру з психіатрії у 1998 році. Пройшов спеціалізацію з медичної психології, отримав кваліфікацію лікаря-психолога.
Працював лікарем-психіатром, лікарем-психотерапевтом, головним спеціалістом з реабілітації, керівником відділу реабілітації, асистентом, доцентом, професором кафедри медичної психології та психіатрії.
Керівник обласного осередку Асоціації психіатрів України, член Науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України, член Всесвітньої Психіатричної Асоціації (WPA) та Європейської Асоціації психіатрів (ЕРА).
Автор понад 100 друкованих робіт, у тому числі наукових публікацій у виданнях, що включені до міжнародних наукометричних баз Scopus та Web of Science, фахових виданнях України та зарубіжних виданнях, монографій, навчальних посібників і науково-популярних книг з психіатрії та психології.
Основні наукові дослідження присвячені вивченню клініко-психологічних аспектів афективних розладів, соматичної та психосоматичної патології.
Сферою наукових і практичних інтересів є розробка та впровадження у практику сучасних методів психокорекції і психотерапії у комплексному лікуванні та реабілітації хворих на психічні, психосоматичні та соматичні захворювання.
Гарант Освітньо-професійної програми "Медична психологія" за спеціальністю 225 "Медична психологія" галузі знань 22 "Охорона здоров'я" з підготовки фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти.
Є експертом Центру тестування при Міністерстві охорони здоров'я України.
Член редакційно-експертної ради "Українського журналу медицини, біології та спорту".

Камінська Анна Олексіївна


професор, доктор медичних наук

Автор понад 40 наукових робіт з актуальних питань медичної психології, психокорекції та психотерапії, включаючи публікації у виданнях, що індексуються у міжнародній наукометричній базі Scopus.
Співавтор навчального посібника з психодіагностики.
Основні напрями наукової та практичної діяльності – сучасні методи психотерапії: психоаналітична психотерапія, психодинамічна психотерапія, арт-терапія, сендплей-терапія, символдрама (катативно-імажинативна терапія), когнітивно-біхевіоральна терапія.
Має понад 1000 годин особистого досвіду індивідуальної та групової психотерапії.
Є сертифікованим психотерапевтом з групового психоаналізу за стандартами Європейської федерації психоаналітичної психотерапії.
Дійсний член Асоціації психотерапевтів та психоаналітиків України.

Стукан Людмила Вячеславівна


доцент, кандидат медичних наук

Лікар-психіатр вищої категорії, клінічний психолог.
Автор понад 30 наукових робіт, методичних матеріалів та навчальних посібників.
Основні наукові дослідження присвячені невротичним та соціально-стресовим розладам, розробці сучасних методів психокорекції та психотерапії при непсихотичних розладах психіки, а також профілактичних програм для молоді і студентів.
Є сертифікованим психотерапевтом за напрямком "когнітивно-біхевіоральна терапія".
Член Науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України.
Є членом Всесвітньої Психіатричної Асоціації (WPA).
Організатор психотерапевтичних груп для студентів ВНМУ з соціально-фобічними розладами.

Ордатій Наталія Миколаївна


асистент, доктор філософії

ЛІкар-психіатр, клінічний психолог.
Автор наукових робіт з клінічної психології та психіатрії.
Сферою наукових та практичних інтересів є діагностика, лікування та реабілітація при психічних розладах, психологічна допомога та корекція пацієнтам з розладами адаптації, покращення психологічного здоров'я здобувачів вищої медичної освіти.

Мацько Наталія Григорівна


асистент

Автор понад 10 наукових робіт у галузі клінічної психології.
Основний напрямок наукових досліджень присвячений вивченню особливостей психоемоційного реагування в учасників бойових дій та внутрішньо переміщених осіб, розробці шляхів корекції та профілактики посттравматичних розладів психіки.
Провадить психологічне консультування та психодіагностику, надає медико-психологічну допомогу пацієнтам клінічних відділень Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. О.І. Ющенка та студентам Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова.

Ільницький Генріх Олегович


Асистент

Лікар-психолог, лікар-психіатр. Закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова.
Неодноразовий переможець і призер Всеукраїнських студентських олімпіад з медичної психології та психіатрії, а також наукових конференцій студентів та молодих вчених.
Є сертифікованим психотерапевтом з напрямку когнітивно-поведінкової терапії.
Сферою наукових та практичних інтересів є застосування сучасних методів психотерапії та психокорекції у дитячій та дорослій практиці.
Є сертифікованим тренером з програми підтримки ментального здоров'я ВООЗ mhGAP.
Працює над виконанням дисертації на здобуття ступеня доктора філософії.

Мазур Олена Вікторівна


асистент

Автор 18 наукових статей у галузі психіатрії та медичної психології. Основним напрямком наукових досліджень є особливості діагностики та лікування депресивних розладів органічного походження.
Провадить психіатричне консультування пацієнтів обласного Центру психосоматичної медицини.
Є дійсним членом Всесвітньої Психіатричної Асоціації (WPA).

Береза Євгеній Володимирович


асистент

Закінчив Вінницький національний медичний університет за спеціальністю "Медична та психологічна реабілітація". Магістр медичної психології. Працює лікарем-психологом КНП "Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка" за сумісництвом.

Марчук Ілля Олександрович


викладач-стажист

Закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова за спеціальністю "Медична психологія" з відзнакою. Переможець і призер щорічної наукової конференції студентів та молодих вчених "Перший крок в науку".

Новицький Андрій Валерійович


викладач-стажист

Закінчив Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова за спеціальністю "Медична психологія". Неодноразовий переможець наукових конференцій студентів та молодих вчених "Перший крок в науку".
Переможець Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт.
Співавтор 4 наукових статей у фахових виданнях з медичної психології та психіатрії.
Пройшов навчання з психологічного консультування в Українському Католицькому університеті, та навчання за міжнародними програмами кризової психологічної допомоги.
Член Асоціації психіатрів України.

Новини

14 травня 2024 року в стінах Вінницького національного медичного університету ім.М.І.Пирогова відбувся круглий стіл на тему "Допомога, самодопомога і розвиток стійкості у період воєнного стану"
27.05.2024

Шановні колеги!

14 травня в стінах ВНМУ пройшов Круглий стіл «Допомога, самодопомога і розвиток стійкості у період воєнного стану». Тематика і основні акценти корелювали з програмними засадами Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»

Відкриття здійснила Перша заступниця Начальника Вінницької ОВА Наталя Заболотна. Своє вітальне слово виголосила також Директорка департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА Ольга Задорожна.

У взаємодії з Вченою Радою, до організації Круглого столу долучилися всі кафедри Університету, що мають профіль, пов’язаний із ментальним здоров’ям, а саме: педагогіки та психології; медичної психології та психіатрії; психіатрії, наркології та психотерапії; психіатрії, наркології, загальної та медичної психології ФПО.

Після відкриття засідання о 14.00, слово надали докторці філософії Олені Бессарабі. Регіональна координатора  Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у Вінницькій області звернула увагу на принципи, форми і механізми реалізації стратегічної програми.

Далі ґрунтовний виступ «Перша психологічна допомога, самодопомога і розвиток резилієнтності у період воєнного стану» представила очільниця кафедри педагогіки та психології, доцент Тетяна Рисинець.

Доктор медичних наук, профессор Микола Гнатишин проінформував з приводу інтегративно їреабілітації постраждалих від воєннихдій, враховуючи методи психологічної, фізичної, психосоціальної підтримки. Концептуально позиція М. Гнатишина базується на завданнях Всеукраїнської програми «Рівний–рівному».

Докторка філософії Наталія Ордатій звернула увагу на залучення фахівців-психологів до роботи мультидисциплінарних команд, що мають надавати допомогу постраждалим.

Змістовним був виступ доктора медичних наук, профессора Олександра Белова, присвячений системному медико-психологічному супроводу постраждалих від стрессу війни.

Доцент Наталія Рациборинська-Полякова презентувала актуальну доповідь «Психосоматичні розлади у населення як вплив хронічного стрессу війни». Влучні оцінки та рекомендації вдало підсумували роботу Круглого столу.

 

 

 

Вітаємо Дмитра Акименка з перемогою на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт!
17.04.2024

Вийшов новий журнал ВНМУ " PIROGOVKA" у якому експертом в рамках проекту "Жити далі" виступила співробітник кафедри медичної психології та психіатрії доцент Потоцька Ірина.
10.11.2023
Відбулася ХХ Наукова конференція студентів та молодих вчених
29.04.2023

21 квітня 2023 року відбулася ювілейна, ХХ Наукова конференція студентів та молодих вчених "Перший крок в науку - 2023".

Найкращі студенти, які виявили здібності до наукового дослідження, представили свої здобутки у секції "Медична психологія, психоаналіз, психіатрія та основи клінічної психотерапії".

Усі учасники продемонстрували високий рівень наукових робіт, володіння матеріалом, вміння цікаво і змістовно представити результати власних досліджень.

ПЕРШЕ МІСЦЕ посів студент 6 курсу Андрій НОВИЦЬКИЙ з доповіддю "Посттравматичне зростання: клінічний та психологічний виміри" (науковий керівник к.мед.н., доц. Л.В. Стукан).

ДРУГЕ МІСЦЕ здобув студент 6 курсу Ілля МАРЧУК з доповіддю "Думскролінг, як цифровий маркер диджиталізації тривожних розладів в умовах війни" (науковий керівник ас. Г.О. Ільницький).

ТРЕТЄ МІСЦЕ посіла студентка 2 курсу Марія ГУНЬКО з доповіддю "Прояви життєстійкості студентів-психологів в реаліях воєнного часу" (науковий керівник д-р філософії ас. Н.М. Ордатій).

Цікаві доповіді представили Маргарита САРУХАНЯН (2 курс) "Особливості прояву копінг-стратегій у військовослужбовців" (науковий керівник к.психол.н., доц. І. С. Потоцька), та Каріна КОЛОСЮК (1 курс) "Феномен провини вцілілого як прояв колективної психологічної травми" (науковий керівник д.мед.н., проф. А.О. Камінська).

Цікавими і змістовними були також стендові доповіді, представлені студентами

Переможці отримали дипломи і призи від кафедри.

Вітаємо всіх учасників конференції з успішними виступами, і бажаємо подальших успіхів у навчанні та науковій роботі!

 

Вітаємо переможця Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт!
20.04.2023

Результати І туру Всеукраїнської олімпіади з медичної психології
23.03.2023

На кафедрі медичної психології та психіатрії відбувся І тур Всеукраїнської олімпіади з медичної психології.

Результати серед 1-3 курсів:

1 місце - студентка 3 курсу 62-Б групи Кілівнік Валентина Михайлівна

2 місце - студентка 3 курсу 61-Б групи Кушнір Анна Олександрівна

3 місце - студентка 2 курсу 63 групи Каленська Валерія Анатоліївна

 

 

Результати серед 4-5 курсів:

1 місце - студентка 5 курсу 61-А групи Савенко Аміна Олександрівна

2 місце - студентка 5 курсу 61-А групи Беляєва Анастасія Едуардівна

3 місце - студентка 5 курсу 62-А групи Лисенко Анастасія Віталіївна

 


Колектив кафедри щиро вітає переможців і бажає успіху на ІІ турі!



Як дочекатися порятунку і чого не можна робити самотужки тим, хто застряг в ліфті
13.01.2023
Викладачі кафедри поділилися знаннями про плекання психічного зоровʼя в умовах війни
28.12.2022
Віта
07.08.2019
Вітаємо призера Всеукраїнської
27.04.2017

Література, що видана кафедрою